Ogórki będziesz zbierać do jesieni. Patent ogrodników na obfite plony

Opracowanie Tomasz Kromp

Ogórki to niezwykle popularne warzywa, których zastosowanie w kulinariach zdaje się nie mieć granic. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób decyduje się uprawiać je w swoich ogródkach. Warzywo nie jest zbyt skomplikowane w uprawie, jednak warto pamiętać o pewnej rzeczy, która pozwoli cieszyć się plonami zdecydowanie dłużej. Chodzi o podpory. Dlaczego warto je stosować i jak wysokie powinny być? Wyjaśniamy.

Uprawa ogórków na podporach
Uprawa ogórków na podporachCanva ProINTERIA.PL

Dlaczego wart uprawiać ogórki na podporach?

Uprawa ogórków na podporach może pozytywnie wpłynąć na ilość i jakość plonów. Tego rodzaju grządki da się podlewać bezpośrednio przy korzeniach, dzięki czemu zużywamy mniej wody i minimalizujemy ryzyko przelania, a tym samym gnicia ogórków.

Jak uprawiać ogórki na podporach?

W jaki sposób powinno się uprawiać ogórki na podporach? Na początek trzeba zadbać o wykonanie odpowiedniej konstrukcji. Jak wysokie powinny być podpory do ogórków? Całość powinna składać się z 2-metrowych słupków usytuowanych mniej więcej 5 metrów od siebie. Rzeczone słupki łączy się ze sobą za pomocą dwóch stalowych drutów zamieszczonych na samym szczycie oraz około 20 cm nad ziemią.

Ogórki w podporach można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i szklarni. Taka forma sadzenia z pewnością zapewni zdrowsze i większe plony, którymi będzie można się cieszyć nawet kilka tygodni dłużej.

Czego nie sadzić obok ogórków? Prosty błąd zupełnie zrujnuje plony
Czego nie sadzić obok ogórków? Prosty błąd zupełnie zrujnuje plony123RF/PICSEL

Jakie odmiany ogórków na podpory?

Okazuje się, że istnieją odmiany ogórków, które zdecydowanie lepiej radzą sobie w uprawie pionowej na podporach. Mowa tu między innymi o rodzajach takich jak:

  • Kronos; 
  • Zefir; 
  • Ozyrys; 
  • Izyd; 
  • Tarot 
  • Ikar.

Ogólnie, dobrze jest zwrócić uwagę na symbol obecny na opakowaniu nasion ogórków. Do uprawy pionowej z wykorzystaniem podpór nadadzą się ogórki opatrzone znakiem F1 – są to odmiany mieszańcowe.

Warto również zwrócić uwagę na warzywa, które można posadzić w towarzystwie ogórków uprawianych na podporach. Jest to między innymi groch, fasola, marchew, czosnek czy pietruszka.  

„Zbliżenia”. Łukasz Zagrobelny. O swojej muzycznej drodze, jubileuszu i tremieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas