Ogród dla początkujących. Jak go urządzić?

Często brakuje czasu na to, by uporządkować albo urządzić ogród. Warto jednak wygospodarować kilka godzin w tygodniu, by wykonać niezbędne prace. Prócz funkcji rekreacyjnej, ogród może podnieść wartość nieruchomości o kilkanaście procent! Oczywiście można sięgnąć po poradę firm specjalizujących się w architekturze krajobrazu, jednak większą satysfakcję zapewni samodzielne zaplanowanie ogrodu. Ja się za to zabrać? Sprawdźmy.

Ogród
Ogród ©123RF/PICSEL
Sztuczny trawnik alternatywą dla natury? Interia.tv

Porządki

Prace ziemne
©123RF/PICSEL

Zanim zabierzemy się do urządzania ogrodu, należy go uporządkować i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Mogą w nim zalegać materiały i sprzęt, które były niezbędne podczas budowy domu. Niewykorzystane materiały budowlane postaraj się oddać do sklepu (o ile pozwala na to jego regulamin) albo sprzedaj na aukcji internetowej. Pozbądź się również gruzu (możesz go oddać w wielu miejscach za darmo) oraz martwych roślin.

Przelej myśli na papier

Po porządkach czas na zaplanowanie ogrodu. Należy się zastanowić, co i gdzie rozmieścić. To dobry moment, aby uwzględnić przebieg ścieżek, podjazdów czy miejsce pod patio. Dobrze również przemyśleć, jakie elementy małej architektury w przyszłości będą się w nim znajdować oraz sprawdzić, czy nie trzeba wykonywać odpowiednich instalacji wodnych czy elektrycznych (np. pod fontannę). W planach należy pamiętać o powierzchni trawnika oraz o miejscach, w których będą rozmieszczone kwiaty, krzewy czy drzewa.

Prace ziemne

Trawa ozdobna
©123RF/PICSEL

Przed przystąpieniem do sadzenia należy sprawdzić stan ziemi. Jeśli do budowy domu wykorzystywany był ciężki sprzęt, może być ona ubita, co skutecznie uniemożliwia rozprowadzenie wody do głębszych partii gleby. W takiej sytuacji większości roślin mogą gnić korzenie. Poza tym warto przeprowadzić testy na jakość gleby, obecność minerałów i pH. Odczyn jest kluczowy, gdyż powinien być neutralny – sprawdzi się w uprawie większości roślin. Jeśli w ogrodzie ziemia jest jałowa, warto usunąć jej wierzchnią warstwę, by odkryć tę bardziej urodzajną. Można również zastosować nawozy, sztuczne lub naturalne, które poprawią jakość podłoża.

Co sadzić w ogrodzie?

Utrzymanie ogrodu nie musi wiązać się z codzienną pielęgnacją roślin. Jeśli narzekamy na brak czasu, warto większą część przeznaczyć na trawnik, którego utrzymanie w dobrym stanie nie zawsze jest kłopotliwe. Pomyślmy również o krzewach: stanowią dobrą osłonę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Co warto posadzić? Ligustr, żywotnik, berberys, cis czy laurowiśnia są wdzięcznymi roślinami, które nie mają zbyt wielkich wymagań uprawowych. Nie zapominaj o drzewach ozdobnych: urozmaicą krajobraz oraz zapewnią cień.

Nie popadnij w pułapkę

Sumak octowiec
©123RF/PICSEL

Jeśli chcemy mieć piękny ogród, nie przesadzajmy z ilością roślin. Wystarczy na początek zasadzić tylko kilka niewymagających gatunków. Dobrym wyborem są krzewy i drzewa iglaste. Dlaczego? Przede wszystkim wynika to z łatwości ich uprawy. Poza tym jesienią nie zrzucają liści, więc nie trzeba grabić całego ogrodu. Ciekawym rozwiązaniem są również alternatywy trawnika: ostatnimi laty większość osób zakłada tzw. łąki kwietne. Znajdują się na niej rośliny, które łatwo przyjmują się w gruncie i obficie kwitną. Zalet z jej posiadania jest wiele: nie trzeba jej kosić, są oryginalną dekoracją oraz przyczyniają się do utrzymania populacji pożytecznych owadów, takich jak np. pszczoły.

Odpowiedni dobór roślin

Do ogrodu najlepiej dobrać rośliny, które nie rosną intensywnie. Szybki wzrost wymaga większej pielęgnacji, na która trzeba poświęcić sporo czasu. Zamiast roślin jednorocznych, zasadź byliny, takie jak funkia fortuna, żurawka drżączkowata czy tawułka arendsa. Ciekawym rozwiązaniem są również rośliny pnące, np. chmiel czy bluszcz. Należy pamiętać, że niektóre gatunki flory, choć bardzo dekoracyjne, są bardzo inwazyjne i błyskawicznie się rozsiewają. Należy do nich np. sumak octowiec czy rdestowiec ostrokończysty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas