Ogród warzywny na balkonie
Do uprawy w pojemnikach nadaje się większość warzyw. Na zacisznym, słonecznym balkonie miewają nawet lepsze warunki niż posadzone w ogrodzie.
Jedyną niedogodnością, jaka wiąże się z hodowlą jarzyn w pojemnikach, jest to, że podczas letnich upałów ziemia szybko w nich wysycha. Trzeba je wtedy podlewać nawet dwa razy dziennie. W donicach i skrzynkach udają się warzywa rozmnażane z rozsady (pomidory, ogórki, papryka, seler, por), wysiewane szybko rosnące (rzodkiewka, sałata), siane po przymrozkach (fasola tyczna, kabaczek, patison, cukinia itp.). Na balkon nie nadają się warzywa siane rosnące do jesieni, które trzeba mocno przerywać (marchew, buraki, pietruszka).
Uwaga! Jeśli mieszkasz poniżej 4. piętra w budynku położonym przy ulicy, zrezygnuj z uprawy. Warzywa przyswajają z powietrza związki ołowiu (ze spalin) i nie będą nadawały się do jedzenia.
Podłoże
Do hodowli w pojemnikach odpowiednia jest uniwersalna ziemia ogrodnicza, a nawet zeszłoroczna ziemia po kwiatach (o ile nie chorowały na choroby grzybicze).
Jeśli używasz "nowej" ziemi ogrodniczej, przez pierwszy miesiąc nie zasilaj roślin nawozem. W przypadku "starego" podłoża po 1-2 tygodniach od posadzenia możesz użyć nawozu do warzyw wg wskazówek na opakowaniu (w sklepach ogrodniczych, marketach budowlanych i internecie, ok. 15 zł/kg.)
Pojemniki
Warzywa korzeniowe (por, seler) sadzimy po 2-3 sadzonki w jednej doniczce o śr. 30 cm i głębokości ok. 35 cm.
Dla ogórków, cukinii i kabaczków najlepsze są duże skrzynki (np. po jabłkach) wyłożone grubą czarną folią (na spodzie trzeba zrobić kilka dziurek dla odpływu). Powinny stać w odstępach, by mieć obok pojemnika trochę miejsca dla płożących się łodyg.
Pomidory, papryka i pnąca fasola mogą być sadzone w wiadrach lub doniczkach podobnej wielkości. Można wykorzystać wiadra po farbie, ale muszą być dokładnie umyte i wyparzone, a w dnie trzeba zrobić im dziurki.
Sałatę można siać w balkonowych skrzynkach do kwiatów, a rzodkiewkę w doniczkach o głębokości powyżej 25 cm.
Pielęgnacja
Podlewamy obficie rano lub wieczorem jak warzywa w ogrodzie.
Jeśli uprawiamy warzywa na południowej loggi osłoniętej od wiatru, podczas upałów trzeba je osłaniać (np. starym prześcieradłem) od słońca, gdy temperatura przekroczy 35 st. Na noc osłonę zdejmujemy.
By zapobiec nagrzewaniu się ścianek, zaparzaniu się korzeni i nadmiernemu wysychaniu ziemi, owijamy pojemniki w kawałki mat słomianych, worki, jutę itp.
Nawóz, który robi się sam
Pomidory i papryka potrzebują sporej ilości azotu. Zastosuj nawóz naturalny, z którego ten pierwiastek uwalnia się stopniowo.
Zanim posadzisz rozsadę w pojemnikach, przynieś ze spaceru wiązkę młodych pokrzyw. Przed nasypaniem ziemi do donic wyłóż je pokrzywami (po dużej garści liści na doniczkę o śr. 30 cm).
Nasyp ziemi, posadź sadzonkę i podlewaj jak zwykle. Pod wpływem wody pokrzywa będzie się rozkładać, a zawarte w niej mikroelementy będą uwalniać się do gleby. Roślina będzie je czerpać po trochu przez cały czas, aż owoce dojrzeją.