Opryski na drzewa owocowe wiosną: Kiedy i jak stosować?
Chcąc cieszyć się zdrowymi i obficie owocującymi drzewami w ogrodzie, koniecznie jest wykonanie wiosennych oprysków. Bez nich możemy spodziewać się nie tylko mizernych plonów, ale także zagrożeń ze strony chorób grzybowych i pasożytów, które doprowadzają do obumierania roślin. Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę i jak wybrać najbardziej odpowiedni moment? Z niezbędnymi pracami w sadzie nie należy zwlekać!
Spis treści:
Kiedy opryskiwać drzewa owocowe?
Choć zabieg ten można przeprowadzać również nieco później, wiosenne opryski na drzewa owocowe są najważniejsze. Mimo że końcówka zimy nie jest okresem, kiedy spędzamy dużo czasu na zewnątrz, doświadczeni ogrodnicy już pod koniec lutego i na początku marca zabierają się do pracy, chcąc zadbać o swoje drzewa owocowe.
Precyzyjny wybór terminu zależy w znacznej mierze od warunków atmosferycznych i fazy rozwoju rośliny. Przyjąć jednak można uniwersalną zasadę, według której opryski trzeba wykonać przed pojawieniem się pierwszych liści. Spóźnienie z tym zabiegiem może skutkować zmniejszeniem się plonów oraz zatruciem owadów, których rola w zapylaniu kwiatów jest kluczowa. Zbyt późne opryski nie będą skuteczne w ochronie drzew przed chorobami.
Zobacz też: Kiedy wysiewać pomidory? Tajniki domowej uprawy
Jakie warunki są najlepsze do wiosennych oprysków drzew owocowych?
Temperatura powinna osiągnąć przynajmniej 7°C. W nadmiernym chłodzie opryski mogą mieć dużo mniejszą skuteczność. Wybierzmy bezwietrzny, ciepły, bezdeszczowy, ale zarazem pochmurny dzień. Mocne słońce mogłoby poparzyć opryskiwane pędy drzew owocowych. Z kolei deszcz skutecznie zmyje środek ochronny, więc w takiej sytuacji zabieg trzeba powtórzyć.
Czym pryskać drzewa owocowe, by zapobiec chorobom?
Środki grzybobójcze uznaje się za najważniejszy wiosenny oprysk. Należy stosować je obficie, rozpoczynając od nasady pnia, kierując się stopniowo w górę - ku najwyższym pędom. Ogrodnicy korzystają z różnych środków. Część z nich stosuje chemiczne metody, ale naturalne środki ochrony roślin (np. na bazie biohumusu) też zyskują coraz większą popularność.
Wśród ekologicznych preparatów dużą skuteczność wykazują te, które zawierają zarodniki grzyba Pythium oligandrum. Żeruje on na chorobotwórczych grzybach, nie wyrządzając szkody drzewom. Tego typu rozwiązania są uniwersalne i sprawdzają się przy jabłoniach, śliwach, wiśniach, czereśniach, brzoskwiniach i morelach, chroniąc je przed wieloma chorobami, w tym szczególnie groźnymi brunatną zgnilizną drzew oraz szarą pleśnią.
Opryski przeciw szkodnikom
Drzewa owocowe najczęściej są atakowane przez mszyce, wciornastki, mączliki szklarniowe, miseczniki i ochojniki. W tym przypadku również mamy do dyspozycji preparaty chemiczne (zwłaszcza siarkowe) i ekologiczne. Dużym atutem tych drugich jest fakt, że w razie potrzeby, można stosować je nie tylko wczesną wiosną, ale także w późniejszym terminie, jeśli zajdzie taka konieczność.
Do najpopularniejszych naturalnych środków należą opryski z pokrzyw, które można wykonać samodzielnie. Wystarczy 1 kilogram świeżych pokrzyw zalać 10 litrami wody i odstawić na dobę. Dobrze sprawdzi się również oprysk z krwawnika oraz środki z dodatkiem oleju rzepakowego albo oleju parafinowego. Oszczędność w opryskach drzew owocowych nie jest wskazana! Ochronnej cieczy powinno być na tyle dużo, by aż spływała z gałęzi.
Polecamy: