Wiosenne nawożenie drzew owocowych. Jaki nawóz wybrać?
Dostarczenie składników odżywczych jest niezbędnym zabiegiem w uprawie drzew i krzewów owocowych, jaki należy wykonywać wiosną. Brak nawożenia przekłada się na kondycję roślin, które zaczynają słabnąć i są bardziej podatne na negatywny wpływ niekorzystnych warunków, szkodników oraz chorób. Zależy ci na pięknym ogrodzie oraz obfitych plonach? Zadbaj o to już teraz i dowiedz się, jak powinno wyglądać nawożenie drzew owocowych.
Spis treści:
Dlaczego nawożenie jest tak istotne?
W nawożeniu drzew owocowych najważniejszy jest wybór właściwych substancji odżywczych oraz ich umiejętne zastosowanie. Rozbudowany system korzeniowy sprawia, że drzewa w sposób efektywny pobierają składniki pokarmowe z gleby, jednak nie zawsze są one wystarczające. Trzeba zwrócić na to uwagę, zwłaszcza gdy na stosunkowo niewielkiej przestrzeni ogrodu uprawiamy dużą liczbę roślin. Do tego drzewa i krzewy często osiągają imponujące rozmiary, przez lata rosnąc w jednym miejscu. Dodatkowym "obciążeniem" są owoce, które zwiększają zapotrzebowanie całej rośliny na substancje odżywcze.
Jeśli zbagatelizujemy kwestię nawożenia drzew owocowych, mogą one słabnąć, wydawać mniejszą ilość niezbyt dorodnych owoców, a w skrajnych przypadkach całkowicie zamierać.
Kiedy nawozi się drzewa owocowe?
Wiosenne nawożenie można podzielić na dwa etapy. Pierwsza dawka składników pokarmowych powinna zostać zaaplikowana już wczesną wiosną - w marcu lub w pierwszej połowie kwietnia. Ważne jest, by rozsypywać nawóz na rozmarzniętym podłożu. Z drugą porcją można wstrzymać się do czerwca.
Zobacz też: Jak nawozić hortensję bukietową?
Podstawowe zasady nawożenia
Pamiętajmy o tym, że pod żadnym pozorem nie należy nawozić młodych, świeżo posadzonych drzew. Zabieg ten można przeprowadzić dopiero rok po posadzeniu. Trzeba robić to w umiarkowanym zakresie, stosując wyłącznie odżywki azotowe.
Najlepszą porą na nawożenie drzew owocowych są pochmurne dni. Nawóz powinien być rozsypywany wokół drzewa w okręgu odpowiadającym średnicy korony.
Jaki nawóz pod drzewa owocowe na wiosnę wybrać?
Zostało już wspomniane, że młode okazy potrzebują tylko nawozu z azotem. To kluczowy składnik także dla starszych roślin, które wracają do życia po okresie zimowego spoczynku. Warunkuje on rozwój zielonych części roślin, zwłaszcza pędów i liści. Szczególnym zapotrzebowaniem na ten składnik cechują się: śliwy, czereśnie, wiśnie, jabłonie i grusze.
Podczas wiosennego nawożenia drzew i krzewów nie może zabraknąć potasu. Jest nieodzowny ze względu na wzrost roślin, ale również zwiększenie ich odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne - zwłaszcza na susze i gwałtowne spadki temperatury. Pominięcie potasu wczesną wiosną może skutkować zapadaniem drzew na choroby grzybowe. Potas korzystnie wpływa na smak, kolor i wielkość owoców. Nie można zapomnieć o nim, kiedy chcemy uzyskać plony z jabłoni i czereśni.
Wśród nawozów mineralnych ważną rolę odgrywa fosfor. Jego niedobory stwierdzić można na podstawie fioletowych przebarwień widocznych na liściach oraz drobnych owoców. Zazwyczaj stosuje się go raz na kilka lat, a zaprawieni w bojach ogrodnicy radzą serwować go drzewom w okresie jesiennym.
Nawożenie obornikiem
Co jakiś czas nawozy mineralne zastąpić można bardziej naturalną metodą nawożenia, czyli obornikiem. Nie należy stosować go jednak częściej niż raz na trzy lub cztery lata. Zadziała znakomicie jako wczesnowiosenny zastrzyk energii dla drzew i krzewów. Jak go stosować? Wymieszajmy go z wierzchnią warstwą gleby i rozłóżmy równomiernie wokół drzewa. Należy dopilnować, by obornik nie miał styczności z pniem.
Polecamy: