Ostatni dzwonek na wysianie w ogrodzie. Inaczej zbiorów latem nie będzie
Czerwiec jest miesiącem, kiedy ogrodnicy mają pełne ręce pracy. Podczas gdy pierwsze owoce i warzywa wydają już swoje plony, inne wciąż czekają na wysianie w ogrodzie. Co można siać w czerwcu? To ostatni dzwonek na zasadzenie tych roślin. W przeciwnym wypadku o zbiorach w lecie można zapomnieć.
Spis treści:
Prace w ogrodzie w czerwcu. O tym należy pamiętać
Czerwiec to miesiąc intensywnych prac w ogrodzie. Podczas gdy przyroda na dobre obudziła się do życia, podstawowym zabiegiem ogrodniczym będzie przycinanie krzewów oraz koszenie trawy.
Zobacz również: Ogrodnicy nigdy nie koszą trawy w ten sposób. To dlatego trawniki wyglądają jak spod linijki
W tym miesiącu zaleca się między innymi pielęgnację kwitnących na wiosnę krzewów: żarnowca, jaśminowca i tawuły wczesnej. Ogrodnicy powinni również usunąć przekwitłe kwiatostany lilaków i róż, a także zwrócić większą uwagę na rosnące w ogrodzie zioła. Te warto teraz lekko przyciąć, co sprawi, że będą odmłodzone i pobudzone do tworzenia wielu nowych pędów. Dzięki temu w przyszłości staną się jeszcze bardziej aromatyczne.
Jakie kwiaty sadzi się w czerwcu?
Mimo iż czerwiec jest miesiącem, w którym pierwsze kwiaty na dobre rozkwitły już w naszych ogrodach, to jednocześnie dobry moment na zasadzenie kolejnych. W czerwcu wysiewa się głównie rośliny dwuletnie oraz byliny.
To odpowiedni czas na zasadzenie orlików, sasanek, smagliczek, rogownic czy goździków pierzastych. W skrzynkach można w tym czasie zasadzić niezapominajki, braki czy stokrotki. Początek lata to również okres rozmnażania bylin, które zakończyły kwitnienie: zawciągów, barwników, pierwiosnków.
Co można siać w czerwcu w ogrodzie?
Czerwiec jest odpowiednim momentem także na zasadzenie warzyw. Należy jednak wybrać takie, które lubią ciepło oraz długie, słoneczne dni. Co jeszcze można sadzić w czerwcu?
- cukinia - tę można wysiewać do gruntu aż do 15 czerwca. Dzięki wysokim temperaturom warzywo szybko rośnie, jednak podstawą jest częste, ale umiarkowane podlewanie.
- kukurydza - tę należy wysiać w pierwszym tygodniu czerwca,
- okra - wysiewanie możliwe w pierwszym tygodniu czerwca,
- kabaczek - wysiewanie należy przeprowadzić do 15 czerwca,
- koper włoski - najlepiej wysiać w drugiej połowie czerwca,
- sałata łodygowa - najlepiej wysiać w ostatnim tygodniu czerwca.
Przez cały miesiąc wysiewać można również buraka ćwikłowego, fasolę szparagową, koper ogrodowy oraz rzeżuchę. Na samym początku czerwca do gruntu można sadzić również rozsady pomidorów, bakłażanów oraz papryki, a także wysiewać ogórki na późny zbiór.
Zobacz również: Zadziała jak kojący balsam, pobudzi pomidory do wzrostu. Zmieszaj z wodą jeden składnik