Zadziała jak kojący balsam, pobudzi pomidory do wzrostu. Zmieszaj z wodą jeden składnik
Któż nie marzy o soczystych pomidorach prosto z ogródka? Odpowiednia pielęgnacja roślin sprawi, że odwdzięczą się pięknym wyglądem i pysznym smakiem. Pomidory są jednak wrażliwe na wiele chorób, zwłaszcza grzybowych. Aby je przed nimi ochronić, wystarczy wykorzystać drożdże. Powstała mikstura zadziała jak balsam i stworzy barierę ochronną.
Spis treści:
Uprawa pomidorów w ogrodzie nie należy do trudnych. Jeśli tylko macie trochę miejsca, naprawdę warto je posadzić. W końcu nic nie smakuje lepiej niż to, co wyhodowaliśmy na własnej grządce.
Pomidory - uprawa w ogrodzie
Zacznijmy od tego, że pomidory są wrażliwe na przymrozki. Dlatego też rozsadę najbezpieczniej jest wysadzać po tzw. zimnej Zośce, czyli po 15 maja. Pomidory najlepiej rosną na glebach piaszczysto-gliniastych utrzymujących wilgoć. Podłoże powinno mieć delikatnie kwaśny odczyn - ph powinno wynosić od 5,5 do 6,5.
Warto wiedzieć, że pomidorów lepiej nie uprawiać bezpośrednio po sobie i warzywach takich jak ziemniaki czy papryka. W tym samym miejscu pomidory możemy uprawiać co ok. 4 lata.
Zobacz też: Po tym terminie możesz bezpiecznie sadzić rośliny w ogrodzie. Kluczowa data dla działkowców
Pomidory - pielęgnacja
Pomidory najbardziej lubią stanowiska dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Można je zasadzić np. przy wysokiej fasoli czy nieopodal żywopłotu.
Gdy pomidory już rozgoszczą się w naszym ogródku, wymagają obfitego i regularnego podlewania. Warto jednak pamiętać, że nie przepadają za bezpośrednim polewaniem liści i zbyt dużą wilgocią w powietrzu. Jak temu zaradzić? Sprawdzi się prosty sposób - glebę wokół można wyściółkować słomą. Jeśli natomiast mamy pomidory w szklarni, należy ją codziennie wietrzyć. Najlepsza temperatura do wzrostu pomidorów to 22 - 27 stopni.
Pomidory są wrażliwe na niektóre choroby, przede wszystkim grzybowe. Dlatego też można stosować specjalny oprysk, który je przed nimi ochroni. Zagrożeniem dla pomidorów jest tzw. zaraza ziemniaka - można jej zaradzić w naturalny i ekologiczny sposób.
Zadziała jak kojący balsam i pobudzi pomidory do wzrostu. Zmieszaj z wodą jeden składnik
Do przygotowania oprysku na pomidory potrzebujesz jednego składnika. Nie musisz daleko szukać, bo z pewnością masz go w kuchni. Mowa o drożdżach. Przygotowana mikstura wytworzy naturalną barierę ochronną przed chorobami grzybowymi. Oprysk z drożdży zadziała też niczym kojący balsam, który pobudzi pomidory do wzrostu.
Oprysk z drożdży: sposób przygotowania
Jak przygotować naturalny oprysk z drożdży? Wystarczy, że 100 g drożdży rozpuścisz w 10 litrach wody. W tym celu najlepiej użyć świeżych drożdży sprzedawanych w kostkach. Pod dokładnym rozpuszczeniu mikstura będzie gotowa do użycia. Oprysk stosuj regularnie, co tydzień. Dzięki temu zapobiegniesz chorobom, na które narażone są pomidory.
***