Oto konkurencja dla repelentów. Ćmy i komary w starciu z nią nie mają szans
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Jeśli wypoczynek na balkonie jest katorgą, ponieważ komary swoim kłuciem i brzęczeniem skutecznie go zakłócają, to nie musimy w upalne wieczory chować się do domu albo mieszkania. Możemy na balustradzie ustawić coś, co nie tylko ładnie wygląda, ale także przyjemnie pachnie, a także odstraszy ingerujące w nasz wypoczynek owady. Komarzyca, bo o niej mowa, jest łatwa w uprawie, a ponadto pozwoli na skutecznie odstraszenie intruzów. Jak pielęgnować komarzycę? Przekonaj się, że to pestka.
Poznaj komarzycę: Pogromczynię komarów i ciem
Komarzyca znana również powszechnie jako komarnica albo kadzidełko, to tak naprawdę plektrantus koleusowaty. Roślina pochodzi z Dalekiego Wschodu, ale jej właściwości spowodowały, że stała się mocno popularna również nad Wisłą. Komarzyca wygląda niepozornie: w początkowej fazie wyrastają z niej małe wzniesione pędy, które pokryte są zielonym ulistnieniem z białymi brzegami. Po pewnym czasie jednak się rozrasta oraz zagęszcza tak, że tworzy bardzo zwartą bryłę, a jej łodygi zwisają, co z całą pewnością dodaje uroku komarzycy. Z czasem na naszym balkonowym okazie mogą pojawić się kwiaty, jednak gubią się wśród liści.
Oto tajna broń komarzycy
Dla wielu osób sam wygląd komarzycy może być już atrakcyjny, ale warto wiedzieć, że właśnie ona zawiera bardzo przyjemny zapach, kiedy potrze się jej przepiękne liście: przypomina woń kamfory. Choć dla ludzi jest on raczej przyjemny i łagodzący, to owady od niego stronią: szczególnie komary oraz ćmy.
Jeśli w tym momencie mamy obawy, czy podołamy spełnić warunki uprawowe komarzycy, to powinniśmy przestać się przejmować. Roślina jest łatwa w uprawie i nie ma z nią większych problemów. Trzeba jednak poznać jej wymagania, aby rosła jak najlepiej i słusznie spełniała swoją rolę.
Jak pielęgnować komarzycę? To pestka!
Komarzyca zasadniczo ma dwa wymagania uprawowe, które nie są trudne do spełnienia. Poznajmy je:
- Światło - komarzyca uwielbia kąpiele słoneczne, dlatego ekspozycja południowa albo zachodnia będzie dla niej idealna.
- Woda - komarzyca musi być podlewana regularnie, ale z głową! Podłoże nie może przeschnąć, ale również nie może być ciągle zalewane.
Co trzeba jeszcze wiedzieć o pielęgnacji komarzycy? Zanim dumnie zawiśnie na naszym balkonie, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki w doniczce. O ile specjalistyczna ziemia nie jest jakoś bardzo wymagana, bo rośnie nawet w marketowej ziemi, to stworzenie warstwy drenażowej jest absolutną koniecznością. Wystarczy na dnie doniczki wysypać drobne kamyczki, keramzyt albo potłuczoną ceramikę.
Komarzyca: Czy będzie rosła przez wiele lat?
Komarzyca zaliczana jest do bylin, czyli roślin wieloletnich. Niestety, w naszej szerokości geograficznej komarzyca nie przetrwa podczas srogich mrozów. W takiej sytuacji rozwiązania są dwa: albo co roku kupujemy nowe sadzonki, albo przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami zimujemy. Wtedy doniczki przenosimy do wnętrza domu albo mieszkania i dość mocno przycinamy bez obaw - na wiosnę komarzyca szybko uzupełni braki w ulistnieniu.
Polecamy: