Oto najzdrowszy rodzaj wątróbki. Jest najsmaczniejsza i ma mniej tłuszczu
Wątróbka to danie, które budzi skrajne emocje. Najczęściej spożywamy ją z uwagi na liczne walory zdrowotne. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie wątróbki są tak samo zdrowe. Którą więc wybrać?
Spis treści:
Dlaczego warto jeść wątróbkę? Te osoby powinny włączyć ją do swojej diety
Wątróbka to skarbnica cennych składników odżywczych. Bogata w wysokowartościowe białko, a także witaminy i minerały, stanowi doskonały element pełnowartościowej diety.
Zawiera m.in.:
- witaminy A, D, E, K, B12,
- kwas foliowy,
- cholinę,
- minerały takie jak miedź, żelazo, cynk oraz glikogen.
Wszystkie te składniki mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, wspierając m.in. układ krwionośny, nerwowy i pokarmowy. Wątróbka ma niską zawartość kalorii i wspiera metabolizm, odporność, a także funkcjonowanie tarczycy. Z uwagi na łatwo przyswajalne żelazo i witaminę B12 do codziennej diety powinny włączyć ją osoby zmagające się z anemią.
Mimo licznych zalet należy pamiętać o umiarze w spożywaniu wątróbki. Spożywanie jej w zbyt dużej ilości może prowadzić do toksyczności witaminy A i choroby Wilsona, wywołanej zbyt wysoką zawartością miedzi. Choć jest ona bogata w cenne składniki odżywcze, zaleca się spożywanie jej raz w tygodniu.
Jaką wątróbkę wybrać? Ten rodzaj wątróbki jest najzdrowszy
W sklepach spożywczych znajdziemy obecnie różne rodzaje wątróbki. Jednym z najpopularniejszych — z uwagi na swoją niską cenę, jest wątróbka drobiowa. Jednakże jak się okazuje, wcale nie jest ona najzdrowsza, ponieważ zawiera dużo cholesterolu. Mniej tłuszczu znajdziemy w wątróbce wieprzowej, jednak mało osób decyduje się na nią z uwagi na smak.
Kierując się kryteriami zdrowotnymi i smakowymi, dużo lepszym wyborem jest wątróbka cielęca, a także wołowa.
Jak przygotować wątróbkę by była smaczna? Nie popełniaj tego błędu
Wątróbka wieprzowa i wołowa wymaga dłuższej obróbki termicznej niż drobiowa, dlatego przed jej przyrządzeniem warto pokroić ją na drobniejsze kawałki. Poza tym poleca się smażyć ją pod przykryciem.
Niekiedy po wysmażeniu wątróbki jest ona twarda i sucha, a to dlatego, że wielu z nas popełnia ten jeden błąd. Pamiętajmy, że aby temu zapobiec, nie należy solić wątróbki przed smażeniem. Doprawiamy ją solą dopiero pod koniec, a właściwie tuż przed jej podaniem. W przeciwnym razie konsystencja potrawy będzie zniechęcała do jedzenia.