Zdrowy i pyszny dodatek do obiadu. Ma zaledwie 18 kcal i zrobisz go w 4 minuty

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Sezon na szparagi zbliża się wielkimi krokami, a konkretnie zacznie się już w maju. Są one bogate w niezbędne witaminy i minerały, więc w tym czasie warto korzystać i zajadać się nimi. Ile kosztują szparagi i jak je przyrządzić? Wyjaśniamy, jak wpływają na nasze zdrowie.

Jak gotować i smażyć szparagi?
Jak gotować i smażyć szparagi? Canva ProINTERIA.PL

Właściwości szparagów - jak wpływają na zdrowie?

Szparagi są wyjątkowo niskokalorycznymi warzywami, bo w 100 g zawierają jedynie 18 kilokalorii. Wynika to z faktu, że składają się one w 90% z wody. Z tego powodu idealnie sprawdzą się dla osób, które są na diecie odchudzającej i dbają o linię.

Mimo wysokiej zawartości wody szaragi wykazują wysoką zawartość składników odżywczych. Jedzące je dostarczymy do organizmu m.in. witaminy A, C, E, witamin z grupy B. To też szczególne bogactwo w:

  • miedź
  • selen
  • fosfor
  • mangan
  • cynk
  • żelazo
  • potas
  • magnez
  • wapń

Poza tym uzupełni braki aminokwasów, saponin, związków fenolowych i flawonoidów.

W efekcie regularne spożywanie szparagów korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jako ważną właściwość szparagów w pierwszej kolejności warto wskazać działanie przeciwstarzeniowe. Związki i składniki odżywcze opóźnią procesy starzenia i zneutralizują wpływ wolnych rodników. Tym samym wykazują właściwości detoksykujące, zapobiegając rozwojowi chorób nowotworowych.

Szparagi mogą też pozytywnie wpłynąć na pracę mózgu. To za sprawą wysokiej zawartości kwasu foliowego i witaminy B12. Te składniki poprawiają funkcje poznawcze, wspierając naukę i pamięć. Kwas foliowy zadziała też na funkcjonowanie układu nerwowego i rozwój płodu. Powinny więc sięgać po nie kobiety w ciąży.

Dodatkowo szparagi obniżają poziom cukru we krwi, chroniąc od zachorowania na cukrzycę typu 2. Zmniejszą również cholesterol i ciśnienie tętnicze krwi. Pomogą też w przypadku bezsenności, infekcji układu moczowego, wzdęć lub niskiej odporności.

Szparagi są lekkostrawne i bardzo smaczne
Szparagi są lekkostrawne i bardzo smaczneCanva ProINTERIA.PL

Ile kosztują szparagi?

W marcu 2024 szparagi w sklepach sieciowych można było kupić za 14,99 zł za opakowanie 500 g. Za 1 kg szparagów zapłacilibyśmy więc około 30 zł.

Jak zrobić zielone szparagi na obiad?

Zielone szparagi na obiad można jeść na wiele różnych sposobów. Między innymi można je spożywać na surowo. Wówczas zachowują najwięcej witamin i minerałów. Poza tym można je ugotować, usmażyć, a nawet upiec. Każda z tych opcji świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu.

Jak gotować szparagi?

Szparagi należy gotować w wysokim garnku, aby ponad wodę wystawały ich kwiaty. Warzywa związujemy nitką i wkładamy na wrzącą wodę. W przypadku wyboru zielonych szparagów do wody dosypujemy szczyptę soli i gotujemy je przez około 4 minuty.

Białe szparagi gotujemy za to przez około 15 minut. Co istotne, wody do tych warzyw nie solimy. Po tym czasie powinny być miękkie.

Jak się robi szparagi z patelni?

Szparagi należy smażyć surowe na rozgrzanym maśle. Poddajemy je obróbce do momentu, aż staną się rumiane. Warzywa przygotowane w takiej formie nie powinny być solone. Świetnie się za to skomponują z sosem holenderskim i jajkami.

Czy zielone szparagi je się w całości?

Zielonych szparagów nie jest się w całości. Przed zjedzeniem ich należy pozbawić je zdrewniałej końcówki. Można także usunąć ich skórki za pomocą zwykłej obieraczki do warzyw. Nie jest to jednak konieczne w przypadku młodych, świeżych szparagów zielonych.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas