Oto słaba strona juki karolińskiej. Bez naszej pomocy szybko obumrze
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Juki karolińskiej nikomu już nie trzeba przedstawiać, bo jej niewielkie wymagania sprawiły, że na dobre zagościła w naszych ogrodach. Nie potrzebuje wiele, a latem odwdzięcza się przepięknym pióropuszem kremowych kwiatów, które szczelnie pokrywają łodygę wyrastającą spośród gąszczu liści. Niestety, istnieje słaba strona juki karolińskiej: często jest atakowana przez mszyce, a w konsekwencji szybko zamiera. Aby zapobiec ogrodniczej katastrofie, trzeba sięgnąć po zdecydowane metody. Jak pozbyć się mszycy z juki karolińskiej? Sprawdźmy.
Czego potrzebuje juka karolińska, aby pięknie rosła?
Juka karolińska nie potrzebuje wiele, aby wyglądała efektownie. Po pierwsze, potrzebuje przepuszczalnego podłoża. Po drugie, trzeba jej zapewnić sporą dawkę promieni słonecznych. Po trzecie, trzeba osłonić ją od porywistych wiatrów. Widać jak na dłoni, że roślina może rosnąć praktycznie wszędzie. Jedyne, co trzeba robić, to oszczędne podlewanie rośliny w czasie długotrwałych susz i usuwanie martwych części juki karolińskiej.
Niestety, mszyce, których w naszej szerokości geograficznej jest coraz więcej, atakują masowo jukę karolińską i doprowadzają do jej powolnego zamierania.
Jak pozbyć się mszyc z juki karolińskiej?
Jeśli zauważyliśmy mszyce na juce karolińskiej, trzeba działać zdecydowanie i skorzystać z metod, które pomogą pozbyć się szkodników plądrujących nasze uprawy.
Dlatego warto skorzystać z oprysków na mszyce, które zaatakowały naszą jukę karolińską. Można sięgnąć po preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych albo po domowe opryski, które są skuteczne i równocześnie ekologiczne.
Nieważne, którą opcję wybierzemy, warto trzymać się uniwersalnych zasad. Opryski na mszyce powinny być regularne, aby można było zobaczyć wymierne rezultaty. Powinny być przeprowadzone w suche dni: albo wczesnym rankiem, albo wieczorem.
Domowe opryski na mszyce
Z czego można wykonać domowe opryski na mszyce, aby pozbyć się ich z juki karolińskiej?
- Szare mydło - wystarczy 20 g na litr ciepłej wody
- Czosnek - główkę czosnku przecisnąć przez praskę, zalać wodą i odstawić na cały dzień
- Soda oczyszczona - łyżkę specyfiku rozpuścić w dwóch litrach wody
- Ocet - 100 ml specyfiku wymieszać z litrem wody.
Polecamy także: