Oto słabe punkty żelaznej rośliny. Dlatego liście zamiokulkasa żółkną

Zamiokulkas zamiolistny zasłynął jako idealna roślina do ciemnych pomieszczeń. Ma małe wymagania, więc za jego uprawę mogą zabrać się początkujący miłośnicy domowych okazów. Zamiokulkas w doniczce zachwyca zielonymi i błyszczącymi liśćmi – to zdecydowanie jego największy atut. Co jednak zrobić, gdy zauważymy, że roślina marnieje? Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną i jak temu przeciwdziałać? Uratuj go dzięki naszym wskazówkom.

Poznaj tajniki uprawy zamiokulkasa
Poznaj tajniki uprawy zamiokulkasa123RF/PICSEL

Jakie stanowisko dla zamiokulkasa wybrać?

Nie bez przyczyny zamiokulkas zamiolistny jest nazywany żelazną rośliną. Jest w stanie wybaczyć sporo błędów pielęgnacyjnych, więc sprawdzi się w mieszkaniach wyjątkowo zabieganych osób. Do tego łączy łatwość uprawy z efektownym wyglądem.

Najlepiej rozwija się w półcieniu, ale radzi sobie również w ciemnych zakamarkach domu. Ważna jest jednak temperatura. Żółknięcie liści zamiokulkasa może być bowiem wynikiem umieszczenia doniczki z rośliną w przeciągu lub w zbyt zimnym miejscu. Przebywanie w chłodzie skutkuje jego zamieraniem, więc znajdź stanowisko, w którym nie ma dużych wahań temperatury i nie spada ona poniżej 16°C.

Uważać trzeba również podczas transportu. Zwłaszcza jeśli ten kwiat doniczkowy kupujesz zimą lub wczesną wiosną. Niezbędne jest owinięcie zamiokulkasa grubą warstwą papieru lub przeniesienie go w kartonie. Zabójcza jest dla niego temperatura poniżej 5°C.

Żółte liście zamiokulkasa to sygnał alarmowy
Żółte liście zamiokulkasa to sygnał alarmowy123RF/PICSEL

Dlaczego liście zamiokulkasa żółkną? Winne błędy w podlewaniu

Oto okaz, który jest polecany dla zapominalskich. Nie masz głowy do częstego podlewania roślin doniczkowych? Zamiokulkas wybaczy okres suszy, ale dużo gorzej reaguje na przelanie. To właśnie nadgorliwość w podlewaniu jest bardzo częstą przyczyną, przez którą liście tracą swoją zieloną barwę.

Niestety, uratowanie ich nie jest już możliwe. Trzeba je usunąć i natychmiast rozpocząć reanimację zamiokulkasa, aby młode listki rosły bujnie, zdrowo i miały ciemnozielony kolor. Na czym ona polega? Przede wszystkim należy zaniechać podlewania i usunąć wodę z podstawki pod doniczką. Roślina na tym etapie wymaga przesuszenia. Wodę zacznij na nowo dostarczać w małych dawkach dopiero w momencie, gdy podłoże będzie suche.

Jaka doniczka do zamiokulkasa?

Dla prawidłowego rozwoju rośliny potrzebny jest także odpowiedni pojemnik. Do uprawy zamiokulkasa poleca się szerokie i płaskie doniczki. Wynika to ze specyfiki systemu korzeniowego i tego, że kłącze musi mieć przestrzeń do swobodnego rozrastania. Nie zapomnij o warstwie drenażu na dnie pojemnika, by ułatwić roślinie pozbywanie się nadmiaru wody.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas