Oto sygnał od storczyka. Pokazuje, że trzeba go natychmiast podlać
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Podlewanie storczyków: niby rzecz banalna, ale może sprawić niemały problem. Dlaczego? Ponieważ od tego zabiegu zależy powodzenie uprawy tej atrakcyjnej rośliny. Oczywiście, można przyjąć stały interwał podlewania, ale nie zawsze się sprawdza, ponieważ warunki panujące i w domu, i na zewnątrz wpływają na kondycję storczyka. W takim razie, co ile podlewać storczyka? Jak poznać, że potrzebuje podlewania? Sprawdźmy.
Podlewanie storczyków: Zanim zaczniesz
Zanim zabierzemy się za podlewanie storczyków, trzeba zrozumieć, jakich warunków potrzebują do prawidłowego wzrostu. Przede wszystkim najlepiej czują się w miejscach jasnych, ale pod warunkiem, że tam światło jest rozproszone. W naturalnych warunkach storczyki również wymagają ogromnej wilgoci, ponieważ rosną jako epifity, czyli porastają np. konary drzew. W domach najczęściej uprawiane są w osłonkach z odpowiednim do tego celu podłożem, dlatego trzeba dostosować podlewanie do warunków panujących w naszym mieszkaniu.
Co ile podlewać storczyki?
Oczywiście, można przyjąć uniwersalną zasadę, co ile podlewać storczyki. Trzeba jednak dostosować ją do pory roku. Wiele osób poleca, aby latem storczyka podlewać raz w tygodniu, natomiast zimą raz na dwa tygodnie. W okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią, można przyjąć, że nawodnienie powinno odbywać się co 10 dni.
Taka metoda jest polecana dla osób zdyscyplinowanych, które będą pamiętały o stałych porach podlewania. Co zrobić w przypadku, kiedy jednak mamy naturę zapominalstwa? Wtedy też nie pozostaje nam nic innego, jak obserwowanie naszego storczyka, ponieważ to właśnie on daje nam sygnały, że to już czas na podlewanie.
Jak poznać, że trzeba podlać storczyka?
Storczyki często zdradzają swoją kondycją fakt, że potrzebują nawodnienia, ale w jaki sposób. Pierwszym z nich jest obserwowanie liści: jeśli zaczynają się delikatnie marszczyć, to znak, że roślina potrzebuje po prostu wody. Ponadto warto zwrócić uwagę na korzenie znajdujące się wewnątrz plastikowych osłonek - w wypadku, gdy zmienią kolor z zielonego na szary, to można uznać, że nastał odpowiedni czas na podlanie storczyka.
Jak podlewać storczyka: To bardzo ważne
Podlewanie storczyka jest rzeczą banalną i nie trzeba do tych specjalnych umiejętności. Zabieg można wykonywać na dwojaki sposób: albo poprzez tradycyjne nalewanie wody np. konewką, albo tzw. podlewanie podsiąkowe. Na czym polega ta druga metoda? Wystarczy storczyka wraz z osłonką włożyć do miski z wodą o temperaturze pokojowej, poczekać ok. pół godziny, a następnie roślinę wyciągnąć i poczekać, aż nadmiar wody odpłynie z bryły korzeniowej.
Warto pamiętać, że odpowiednie podlewanie jest kluczowe, aby storczyki obficie pokryły się kwiatami.
Polecamy: