Otwieramy okna i wpadamy w pułapkę. Mieszkanie nagrzewa się na potęgę
Słońce i wysokie temperatury – wszystko wskazuje na to, że lato przyszło już na dobre. Chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, a jeśli nie mamy takiej możliwości, odruchowo otwieramy na oścież okna i drzwi balkonowe, by wpuścić do wnętrza jak najwięcej wakacyjnej aury. Niestety, w ten sposób możemy sobie bardzo zaszkodzić i sprawić, że dom będzie przypominać nagrzany piekarnik.
Spis treści:
Wpływ regularnego wietrzenia na zdrowie
Właściwa cyrkulacja powietrza w domu jest ważna z różnych względów. Wpływa na stan budynku, umożliwiając pozbycie się nadmiaru wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Zapobiega rozwojowi pleśni, która z kolei może prowadzić do pogorszenia samopoczucia i wystąpienia objawów alergicznych czy chorób układu oddechowego.
Co więcej, świeże powietrze jest niezbędne dla naszego komfortu. Przebywanie w nagrzanym, niewietrzonym pomieszczeniu obniża nastrój, pogarsza również zdolność koncentracji. Trzeba to mieć na uwadze zwłaszcza w czasach, gdy wiele osób pracuje zdalnie w swoich czterech ścianach.
Jak wietrzyć mieszkanie latem? Wielu z nas wpada w pułapkę
Nadal powszechny jest odruch otwierania okien na cały dzień. Wydaje się nam, że ciągłe wietrzenie latem przyniesie upragniony chłód i ulgę w upale. Nic bardziej mylnego. Gorące masy powietrza, jakie wpadają w ten sposób do wnętrza, sprawiają, że w mieszkaniu robi się jeszcze goręcej. Zamiast obniżyć temperaturę w domu, dodatkowo rozgrzewamy pomieszczenia.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie rezygnować z otwierania okien. Ważne jest umiejętne zaplanowanie tego, jak prawidłowo wietrzyć dom i mieszkanie latem. Kluczowa jest godzina. Otwierać okna powinniśmy bardzo wcześnie rano oraz wieczorem. W celu ochłodzenia mieszkania zaleca się wietrzyć między północą a siódmą rano. Po południu i wczesnym wieczorem nagrzana ziemia oraz okoliczne budynki wciąż oddają ciepło, więc nie należy spieszyć się z otwieraniem na oścież okien i drzwi.
Nie bój się przeciągu
Efektywne wietrzenie latem można przeprowadzać w tych momentach, kiedy temperatura jest najniższa. Gdy słupki termometrów pokazują coraz wyższe wartości, dobrym nawykiem jest wykorzystanie przeciągu dla poprawienia cyrkulacji powietrza. Jeśli konstrukcja mieszkania na to pozwala, staraj się otwierać dwa przeciwległe okna.
Okienny trik na schłodzenie mieszkania
W ciągu dnia zdecydowaliśmy się na zamknięcie okien. To pierwszy ważny krok w kierunku utrzymania względnego chłodu w mieszkaniu. Trafionym pomysłem jest również zasłonięcie szyb jasnymi zasłonami, które będą odbijać promienie słoneczne.
Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie triku z apteki. Mowa o zakupie koca termicznego do umieszczenia do schłodzenia mieszkania. Nie jest to duży wydatek, a odpowiednio zamontowany zadba o przyjemną temperaturę w domu. Pamiętaj, by umieścić go srebrną stroną skierowaną na zewnątrz.
Jak schłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?
Istnieją proste patenty, które ułatwią nam przetrwanie upałów. Jednym z nich jest rozwieszenie mokrego prania, co podniesie wilgotność powietrza. Wykorzystaj również potencjał wentylatora, zwiększając jego efektywność. Przy urządzeniu umieść miskę z lodowatą wodą lub wilgotny ręcznik. Szybko odczujesz efekt chłodzenia.
Weź pod uwagę, że wiele sprzętów, którymi otaczamy się na co dzień, generuje ciepło. W celu obniżenia temperatury w domu wyłączaj nieużywane urządzenia z kontaktu. Przy okazji przyczynisz się do zmniejszenia rachunków za prąd.