Ożywia, ale nie podnosi ciśnienia jak kawa. Zaparzysz ją nawet kilka razy
Na co dzień pijemy napar z czarnych listków, a zdrowych odmian herbaty jest dużo więcej. Te egzotyczne zawierają składniki, które mogą mieć bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Dostarczają witamin i minerałów, substancji poprawiających pracę ważnych narządów, a także chroniących przed groźnymi chorobami. Według niektórych doniesień mogą nawet uzdrawiać.
Spis treści:
Zobacz również:
Sprawdź, która odmiana najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Zapoznaj się też z regułami parzenia wybranej przez siebie herbaty. Pamiętaj, by ich przestrzegać, gdyż gwarantuje to uwolnienie dobroczynnych składników i leczniczy efekt. Zatem miłego dnia z... filiżanką herbatki w dłoni!
Japońska matcha
Może dodać ci sił witalnych i zwiększyć twoją odporność na infekcje oraz stresy. To zasługa m.in. dużej ilości antyoksydantów oraz chlorofilu i wit. C. Matcha ma postać intensywnie zielonego, drobnego proszku.
Zasady parzenia: Płaską łyżeczkę (ok. 3 g) wsyp do specjalnej ceramicznej miseczki (tzw. chawan) lub filiżanki i zalej 150 ml wody o temp. 70-80° C. Ubijaj bambusową miotełką lub widelcem do ciasta albo spieniaczem do mleka, aż pojawi się pianka.
Lapacho z Ameryki Południowej
Jest pogromcą bakterii i wirusów oraz komórek nowotworowych. Takie właściwości zapewniają jej dwa silnie działające składniki: lapachol i beta-lapachon. Może być pomocna, gdy masz skłonność do opryszczki lub anginy albo obawiasz się raka (np. ze względu na rodzinne występowanie). Ale uwaga! Lapacho nadmiarze może być toksyczna. Nie powinny jej pić osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Występuje w postaci kory.
Zasady parzenia: Łyżeczkę zalej szklanką wody i gotuj 5-15 minut. Odstaw na 10 minut. Przecedź. Pij 1-2 razy dziennie (ale zrezygnuj z tego jeśli masz nudności lub wymioty).
Polecamy też: Herbatka długowieczności - składniki i przepis. To piją osoby, które żyją 100 lat i dłużej
Turkusowa, inaczej oolong
Herbata oolong reguluje przemianę materii, obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Idealna dla osób zagrożonych otyłością, nadciśnieniem lub cukrzycą. Listki mogą być turkusowe, zielone, niebieskawe.
Zasady parzenia: Łyżeczkę herbaty zalej filiżanką wody o temp. 90° C. Zaparzaj 1-5 min (w zależności od informacji na opak.); odcedź. Te same listki możesz zalewać wodą wielokrotnie (za każdym razem wydłużaj czas parzenia o 30-60 sek.).
Yerba mate
Znosi zmęczenie i odżywia. Yerba mate zawiera sporo kofeiny, równocześnie jest zasobna w witaminy i minerały. Jest ratunkiem dla wszystkich kawoszy, którzy potrzebują doładować się w ciągu dnia, a nie chcą wypłukiwać z organizmu składników odżywczych. Ma postać jasnozielonej "sieczki".
Zasady parzenia: Specjalne drewniane lub ceramiczne naczynie (jak na zdjęciu, kupisz je w sklepie z herbatami) wypełnij w 1/2 objętości yerba mate. Zakryj je dłonią, odwróć do góry dnem i energicznie nim wstrząśnij. Przekręć na bok i łagodnie nim potrząśnij. Dzięki temu listki odpowiednio się ułożą i nie będą zapychały rurki (tzw. bombili). Ustaw naczynie normalnie, włóż bombilę, zalej gorącą (ale nie wrzącą) wodą. Nie odcedzaj.
Zobacz też: Ile filiżanek herbaty można wypić w ciągu dnia?
Chińska żółta junsan yinzhen
Działa tonizująco i odświeżająco. Nie pobudza przy tym i nie nasila krążenia krwi, a w następstwie np. pocenia się. Odpowiednia, gdy chcesz się orzeźwić i odzyskać nadwątlone siły, nie narażając równocześnie na zbyt nagły przypływ energii, zwiększoną potliwość czy niepokój (zwłaszcza, jeśli masz skłonności do takich objawów). Ma wygląd jasnozielonych, srebrzystych igiełek.
Zasady parzenia: Łyżeczkę zalej filiżanką wody o temperaturze 85° C. Zaparzaj 3-5 minut; odcedź. Herbaciane listki możesz zaparzać wielokrotnie (wybrane odmiany - odpowiedniej informacji szukaj na opakowaniu).