Wystarczy pół szklanki dziennie, twoje jelita będą jak nowe

Opracowanie Polecamy Agnieszka Kasprzyk

Od prawidłowej pracy jelit zależy nie tylko nasza kondycja fizyczna, ale także psychiczna. Nie bez powodu mówi się, że zdrowie rodzi się w jelitach. Warto im pomóc, bo produkują biotynę i witaminę K, mają wpływ na nasz metabolizm oraz na układ nerwowy. W walce o zdrowe jelita dobrze jest wesprzeć się naturalnymi metodami – kefir i siemię lniane mogą zdziałać cuda.  

Prosta mikstura z kefiru i siemienia lnianego pomoże zadbać o jelita
Prosta mikstura z kefiru i siemienia lnianego pomoże zadbać o jelita123RF/PICSEL

Kefir i siemię lniane na jelita - jak to działa?  Właściwości

Naszym jelitom potrzebne są probiotyki, a kefir jest jednym z nich. Redukuje wzdęcia, poprawia perystaltykę, dostarcza witamin z grupy B, wapnia i magnezu. Jego dodatkowym atutem jest to, że jest niskokaloryczny: 100 ml kefiru to 51 kalorii. Natomiast siemię lniane to kopalnia błonnika, tak potrzebnego naszym jelitom, zawiera też antyoksydanty i kwasy Omega-3. Te dwa składniki połączone razem będą balsamem dla naszych jelit, poprawią pracę całego organizmu i pomogą w odchudzaniu.

Inne właściwości kefiru i siemienia lnianego to redukcja cholesterolu, ograniczenie wolnych rodników, poprawa mikroflory jelitowej. Śluz zawarty w siemieniu wpływa kojąco na układ pokarmowy, a lignany mają działanie przeciwnowotworowe. Fitosterole są natomiast potężnym orężem w walce z wolnymi rodnikami. W odpowiedniej proporcji kefir z nasionami lnu poprawi trawienie, zredukuje wzdęcia i wzmocni odporność. Zlikwiduje również problemy z wypróżnianiem, gdyż zadziała przeczyszczająco.

Kefir i siemię lniane na odchudzanie

Niskokaloryczny kefir w połączeniu z siemieniem lnianym to idealny koktajl na odchudzanie. Nie tylko dostarczy jelitom niezbędnych do dobudowy flory bakteryjnej składników, ale również zapewni na długo poczucie sytości i zapobiegnie podjadaniu. Wszystko to dzięki błonnikowi, który pęcznieje w jelitach, przy okazji oczyszczając je z resztek żywności. Pieczemy więc dwie pieczenie na jednym ogniu - oczyszczamy układ pokarmowy ze złogów i chudniemy.  Właściwości odchudzające połączenia kefiru z siemieniem lnianym są niezaprzeczalne.

Kefir w połączeniu z siemieniem lnianym to świetna kuracja odchudzająca
Kefir w połączeniu z siemieniem lnianym to świetna kuracja odchudzająca123RF/PICSEL

Jak zrobić i stosować napój z kefiru i siemienia?

Przepis na napój z kefiru i siemienia lnianego jest prosty. Wystarczy do 100 ml kefiru dodać łyżkę zmielonego siemienia. Można je zmielić samodzielnie w młynku lub kupić już w formie rozdrobnionej. Taka mikstura najlepiej zadziała wypita na pusty żołądek. W drugim tygodniu ilość siemienia zwiększamy do dwóch łyżek, a w trzecim do trzech. Kuracja tego typu nie powinna jednak trwać dłużej niż trzy tygodnie. Można ją powtórzyć kilka razy w roku.

Kto nie powinien korzystać z kuracji? Przeciwwskazania

Kuracja kefirem i siemieniem polecana jest osobom na diecie oraz cukrzykom. Jej efekty są odczuwalne już na drugi dzień. Oczyszcza organizm i ogranicza podjadanie oraz obniża poziom cukru we krwi. Niewiele jest przeciwwskazań do stosowania kuracji. Z pewnością powinny jej unikać osoby uczulone na któryś z obu produktów.

Koktajlu z siemienia i kefiru powinny unikać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe. Nie ma też badań, które wykazywałyby wpływ siemienia lnianego na ciążę, lepiej więc skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Z całą pewnością nie należy natomiast przekraczać dziennej dawki 3 łyżek siemienia dziennie. Nasiona lnu zawierają bardzo niewielkie ilości związków cyjanowych.

Źródło: zdrowie.interia.pl

Czytaj też: 

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas