Wystarczy pół szklanki dziennie, twoje jelita będą jak nowe
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Od prawidłowej pracy jelit zależy nie tylko nasza kondycja fizyczna, ale także psychiczna. Nie bez powodu mówi się, że zdrowie rodzi się w jelitach. Warto im pomóc, bo produkują biotynę i witaminę K, mają wpływ na nasz metabolizm oraz na układ nerwowy. W walce o zdrowe jelita dobrze jest wesprzeć się naturalnymi metodami – kefir i siemię lniane mogą zdziałać cuda.
Spis treści:
Kefir i siemię lniane na jelita - jak to działa? Właściwości
Naszym jelitom potrzebne są probiotyki, a kefir jest jednym z nich. Redukuje wzdęcia, poprawia perystaltykę, dostarcza witamin z grupy B, wapnia i magnezu. Jego dodatkowym atutem jest to, że jest niskokaloryczny: 100 ml kefiru to 51 kalorii. Natomiast siemię lniane to kopalnia błonnika, tak potrzebnego naszym jelitom, zawiera też antyoksydanty i kwasy Omega-3. Te dwa składniki połączone razem będą balsamem dla naszych jelit, poprawią pracę całego organizmu i pomogą w odchudzaniu.
Inne właściwości kefiru i siemienia lnianego to redukcja cholesterolu, ograniczenie wolnych rodników, poprawa mikroflory jelitowej. Śluz zawarty w siemieniu wpływa kojąco na układ pokarmowy, a lignany mają działanie przeciwnowotworowe. Fitosterole są natomiast potężnym orężem w walce z wolnymi rodnikami. W odpowiedniej proporcji kefir z nasionami lnu poprawi trawienie, zredukuje wzdęcia i wzmocni odporność. Zlikwiduje również problemy z wypróżnianiem, gdyż zadziała przeczyszczająco.
Kefir i siemię lniane na odchudzanie
Niskokaloryczny kefir w połączeniu z siemieniem lnianym to idealny koktajl na odchudzanie. Nie tylko dostarczy jelitom niezbędnych do dobudowy flory bakteryjnej składników, ale również zapewni na długo poczucie sytości i zapobiegnie podjadaniu. Wszystko to dzięki błonnikowi, który pęcznieje w jelitach, przy okazji oczyszczając je z resztek żywności. Pieczemy więc dwie pieczenie na jednym ogniu - oczyszczamy układ pokarmowy ze złogów i chudniemy. Właściwości odchudzające połączenia kefiru z siemieniem lnianym są niezaprzeczalne.
Jak zrobić i stosować napój z kefiru i siemienia?
Przepis na napój z kefiru i siemienia lnianego jest prosty. Wystarczy do 100 ml kefiru dodać łyżkę zmielonego siemienia. Można je zmielić samodzielnie w młynku lub kupić już w formie rozdrobnionej. Taka mikstura najlepiej zadziała wypita na pusty żołądek. W drugim tygodniu ilość siemienia zwiększamy do dwóch łyżek, a w trzecim do trzech. Kuracja tego typu nie powinna jednak trwać dłużej niż trzy tygodnie. Można ją powtórzyć kilka razy w roku.
Kto nie powinien korzystać z kuracji? Przeciwwskazania
Kuracja kefirem i siemieniem polecana jest osobom na diecie oraz cukrzykom. Jej efekty są odczuwalne już na drugi dzień. Oczyszcza organizm i ogranicza podjadanie oraz obniża poziom cukru we krwi. Niewiele jest przeciwwskazań do stosowania kuracji. Z pewnością powinny jej unikać osoby uczulone na któryś z obu produktów.
Koktajlu z siemienia i kefiru powinny unikać osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe. Nie ma też badań, które wykazywałyby wpływ siemienia lnianego na ciążę, lepiej więc skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Z całą pewnością nie należy natomiast przekraczać dziennej dawki 3 łyżek siemienia dziennie. Nasiona lnu zawierają bardzo niewielkie ilości związków cyjanowych.
Źródło: zdrowie.interia.pl
Czytaj też: