Paprotka. Poznaj podstawowe błędy przy jej pielęgnacji

Paprotka to roślina, która odpowiednio pielęgnowana wygląda spektakularnie w każdym domu. Dodatkowo jej liście oczyszczają powietrze z toksyn, dzięki nim staje się ono wilgotne. Niestety niewłaściwa uprawa paproci może doprowadzić do zmarnowania kwiatu. Poznaj podstawowe błędy w pielęgnacji paprotki.

Paprotka wymaga regularnego podlewania
Paprotka wymaga regularnego podlewania123RF/PICSEL

Paprotka to jedna z najstarszych ewolucyjne roślin, które zamieszkują naszą planetę. Już od milionów lat porastają lasy na wielu strefach klimatycznych. Obecnie występuje wiele rodzajów paproci o różnych kolorach i przekrojach liści.

Paprotka tworzy w domu nietypowy, leśny klimat, jest przyjazna dla powietrza, jej liście dostarczają tlen. Paproć wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego można uznać ją za roślinę trudną w uprawie. Warto jednak poznać podstawowe błędy pielęgnacji paproci. Dzięki tym informacjom unikniemy zmarnowania rośliny.

Jak dbać o paprocie w domu?

Odpowiednie dbanie o paprocie zapewni ich bujny rozrost oraz długie życie. Paprotki są ciepłolubne, dlatego temperatura w pomieszczeniu powinna być dość wysoka. W zimę zaleca się utrzymywanie temperatury między 18, a 20 stopni Celsjusza, natomiast latem w granicach 20 - 25 stopni Celsjusza.

Powinniśmy również zadbać o odpowiednie podlewanie paprotki. Paproć należy podlewać od 2 do 3 razy w tygodniu przy umiarkowanych temperaturach. Jeśli na dworze jest zimno, to podlewanie można ograniczyć do jednego razu w ciągu tygodnia. Ziemia rośliny musi być wilgotna, a nie całkowicie mokra.

Dbanie o paprocie w domu to również regularne zraszanie ich liści. Naturalne środowisko paprotki słynie  z dużej wilgoci, dlatego należy codziennie spryskiwać ją wodą.

Dla odpowiedniego wzrostu paproci powinniśmy również zadbać o ich ziemię, która musi być żyzna, lekko kwaśna i przepuszczalna. W tym celu wykonujemy nawóz z torfu i próchnicy lub kupujemy specjalną ziemię do paprotki w sklepie ogrodniczym. Oczywiście nie zapomnijmy o nawożeniu co 2 - 3 tygodnie. Idealnie sprawdzą się płynne nawozy do roślin z dużą ilością azotu.

Jakie miejsce wybrać dla paprotki?

Jednym z ważniejszych czynników pielęgnacji paprotki jest wybranie odpowiedniego stanowiska. Jakie miejsce wybrać dla paprotki?

Naturalnym środowiskiem paprotek są dolne części lasu, gdzie występuje półcień. Z tego względu powinniśmy zapewnić paproci światło analogiczne do tego w jej pierwotnych warunkach wzrostu.

Paprocie mają liście wrażliwe na oparzenia, dlatego unikajmy lokowania ich w południowym oknie. Najlepiej będzie, jeśli umieścimy je w widnym miejscu, lecz osłoniętym przed bezpośrednim słońcem.

Czego nie lubią paprotki?

Paprotki najlepiej rosną, gdy w mieszkaniu jest ciepło, jednak nie lubią ustawiania ich przy kaloryferach. Unikajmy stawiania paproci w takich miejscach, szczególnie w trakcie sezonu grzewczego.

Paprotki nie lubią także lania wody na liście oraz jej zalegania w doniczkach. Może powodować to gnicie korzeni. Z kolei zbytnie przesuszenie wpływa niekorzystnie na liście paprotki, które mogą uschnąć.

Kolejnym czynnikiem, którego nie lubią paprotki, jest mała wilgotność powietrza. Przez suche powietrze paprocie mogą nie tylko uschnąć, ale również chorować. Doniczkę paprotki możemy ustawić na podstawce z wodą i kulkami keramzytu, ewentualnie ulokować roślinę blisko akwarium lub nawilżacza powietrza.

Napary z ziół odżywią paprotkę domową i sprawią, że będzie zdrowa i bujna
Napary z ziół odżywią paprotkę domową i sprawią, że będzie zdrowa i bujna123RF/PICSEL

Dlaczego paprotka usycha?

Paprotka usycha, a jej liście na końcach brązowieją, ponieważ prawdopodobnie została przesuszona lub przelana. Usychanie paproci jest bezpośrednio zależne od jej podlewania.

Jeśli chcemy uniknąć przesuszenia paprotki, to powinniśmy sprawdzać wilgotność jej gleby. Pamiętajmy, że nie może ona być mokra, a wilgotna. Zawsze należy wylewać zalegającą wodę z podstawki i regularnie zraszać liście. W ten sposób unikniemy niechcianego usychania liści.

Paprotka usycha również z powodu zbyt wysokiej temperatury powietrza. Mimo że jest to roślina ciepłolubna, to temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza będzie sprzyjać jej wysuszaniu.

 CZYTAJ TAKŻE:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas