Przyprawa, którą lubią rośliny doniczkowe. Sprytne zastosowania cynamonu w ogrodnictwie

Coraz chętniej sięgamy po naturalne preparaty, które ułatwiają dbanie o rośliny doniczkowe. Produkty te nie tylko są o wiele tańsze od sklepowych zamienników, ale także szybciej przynoszą pożądane skutki. Za ich wyborem przemawia także to, że najczęściej mamy je już w domu. W co warto zaopatrzyć się, jeśli chcemy prawidłowo pielęgnować rośliny? Na szczycie listy znajduje się szarlotkowy niezbędnik, czyli cynamon.

Tanim i skutecznym produktem do pielęgnacji roślin jest cynamon
Tanim i skutecznym produktem do pielęgnacji roślin jest cynamon123RF/PICSEL

  • Sproszkowana kora cynamonu to świetny dodatek do wielu tradycyjnych oraz nowoczesnych dań. Dzięki wszechstronnemu działaniu znalazł swoje zastosowanie również w ogrodnictwie.
  • Cynamon jest świetnym środkiem grzybobójczym, który dodatkowo wykazuje działanie silnie ukorzeniające.
  • Zastosowanie przyprawy w uprawie roślin doniczkowych hamuje rozwój zarodników, które powodują gnicie łodyg.

Właściwości cynamonu

Dobroczynne właściwości cynamonu wynikają przede wszystkim z jego mocno zróżnicowanego składu chemicznego. Znajdziemy w nim liczne substancje aktywnie czynne, m.in.:

  • aldehyd cynamonowy,
  • epikatechinę,
  • diterpeny,
  • polifenoli kumaryny,
  • kwasy tłuszczowe,
  • witaminy.

Przyprawę ceni się nie tylko za charakterystyczny, korzenno-pikantny smak i aromat, ale także właściwości przeciwgnilne oraz hamujące namnażanie się roztoczy i wirusów. Zawarte w nim diterpeny działają jak silny środek owadobójczy, chroniąc rośliny przed atakiem.

Walka z pleśnią

Sproszkowany cynamon pomoże uporać się z problemem pleśni w doniczkach
Sproszkowany cynamon pomoże uporać się z problemem pleśni w doniczkach123RF/PICSEL

Cynamon pozwoli nam szybko i skutecznie rozprawić się z pleśnią w doniczkach. To jedna z popularniejszych i cieszących się sporym uznaniem metod. Ta popularna przyprawa, tak chętnie stosowana w kuchni, potrafi zdziałać cuda i ekspresowo zwalczyć niechciany nalot.

Dlaczego tak się dzieje? Za dobroczynnym działaniem cynamonu stoją właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Sam trik jest wyjątkowo prosty w wykonaniu, a polega jedynie na bardzo obfitym posypaniu ziemi w doniczkach sproszkowanym cynamonem. Zabieg powtarzamy regularnie co dwa tygodnie, by uchronić się przed ponownym powstaniem pleśni.

Naturalny ukorzeniacz

Jeśli planujemy domowe rozmnażanie roślin z sadzonek zielonych, zdrewniałych lub półzdrewniałych, możemy wykorzystać cynamon w proszku jako naturalny ukorzeniacz. Pozyskując sadzonki pędowe oraz wierzchołkowe, nie od razu wsadzamy je do donicy, lecz zaczynamy od umieszczenia ich w wodzie.

By przygotować specjalny roztwór, który wpłynie na szybsze ukorzenienie się, możemy wykorzystać produkty, które znajdziemy w domu. Świetnie sprawdzi się do tego aspiryna, a także mielony cynamon. Oba składniki mają działanie stymulujące, a dodatkowo zmniejszają niebezpieczeństwo skażenia wody przez drobnoustroje. Jeśli chcemy, by sadzonka jeszcze szybciej przyjęła się w glebie, zacznijmy od zanurzenia jej końcówki w mielonym cynamonie, a następnie ostrożnie umieśćmy w doniczce.

Oprysk na insekty i choroby

Oprysk z cynamonu chroni rośliny przed insektami
Oprysk z cynamonu chroni rośliny przed insektami123RF/PICSEL

Cynamon z powodzeniem wykorzystamy na kilka sposobów. Do najprostszego należy posypanie nim bezpośrednio podłoża w doniczkach lub oprószenie nim liści. Drugim, nieco bardziej wymagającym, jest przygotowanie oprysku na bazie olejku cynamonowego lub suszonej wersji przyprawy.

  • Środek przeciw grzybom

Dwie łyżki cynamonu zalewamy dwiema szklankami gorącej wody. Całość przykrywamy i pozostawiamy do zaparzenia na ok. 30 minut. Po tym czasie przecedzamy powstałą miksturę przed sitko lub cienką szmatkę. Płyn przelewamy do butelki z atomizerem i używamy do spryskiwania liści oraz łodyg roślin. W ten sposób zatrzymamy rozprzestrzenianie się chorób grzybowych, m.in. rdzy oraz mączniaka prawdziwego.

  • Środek na insekty

Zaczynamy od rozpuszczenia 20 kropli olejku cynamonowego w dwóch szklankach wody. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze bardziej skuteczną emulsję, dodajmy do mieszanki kilka kropel płynu do mycia naczyń lub delikatnego mydła w płynie. Gotowy oprysk stosujemy maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Opatrunek dla roślin

Ludzie bardzo często wykorzystują cynamon w leczeniu drobnych ranek, ukąszeń owadów oraz jako sposób na powstrzymanie swędzenia i pieczenia. Okazuje się, że wymienione właściwości można wykorzystać także do pielęgnacji roślin doniczkowych.

Jeśli podczas wykonywania różnych czynności roślina zostanie nadłamana lub uszkodzona, szybko pomożemy jej przy użyciu cynamonu. Obfite posypanie zranionego miejsca przyprawą nie tylko przyspieszy proces gojenia, ale także zapobiegnie porażeniu przez infekcje, mikroorganizmy oraz patogeny grzybowe.

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśńInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas