Reklama

Reklama

Paprotki uwielbiają ten wywar. Proste triki na zielone liście

Paprotki to ulubione kwiaty Polaków. Są nie tylko prawdziwą ozdobą naszych mieszkań, ale także oczyszczają powietrze w mieszkaniu. Co zrobić, aby paproć zawsze była zielona? Są na to proste, domowe triki.

Paprotki domowe to jedne z najpopularniejszych kwiatów, jakie można spotkać w naszych domach. I nic w tym dziwnego, są dobre dla mikroklimatu panującego w mieszkaniu, to naturalny filtr powietrza. Oczyszczają je z niektórych szkodliwych cząsteczek, warto zatem trzymać je w sypialni. Są również piękną ozdobą domu oraz biura.

Jeśli pamiętamy o kilku zasadach, ich pielęgnacja nie sprawi nam większego kłopotu, a paprotka odwdzięczy się nam pięknymi zielonymi liśćmi.

Czytaj także: Dodaj ten sok przy podlewaniu. Storczyk obrodzi w pąki

Reklama

Jak dbać o paprocie domowe?

  • Paprocie lubią półcień lub miejsce, gdzie światło jest rozproszone. Nie sprawdzą się na nasłonecznionym parapecie, jednak nie należy ich stawiać w ciemnym kącie.
  • Kwiat trzymamy w donicy z porządnym drenażem, nie wolno paprotki przelewać, pożółkną jej wtedy liście i roślinę ciężko będzie uratować. Najlepiej podlewać ją raz w tygodniu.
  • Gleba powinna być o kwaśnym odczynie, z dużą zawartością próchnicy.
  • Warto co jakiś czas paprotkę nawozić, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, czyli od marca do lipca. Wtedy nawóz można stosować nawet raz w tygodniu. Od lipca do października ograniczamy nawożenie do jednego w miesiącu, natomiast od października do lutego nawożenia zaprzestajemy.    

Czytaj również: Liście paproci usychają? Tak uratujesz roślinę

Domowe sposoby na pielęgnację paproci

Paprocie to jedne z kwiatów, które... lubią herbatę. To naturalny nawóz, który w okresie wzrostu paprotki można stosować nawet raz w tygodniu. Roślinę podlewamy wywarem z czarnej herbaty, można też stosować też ziołowe napary (np. rumianku, pokrzywy i szałwii). Natomiast fusy z herbaty pochłaniają wilgoć oraz stanowią dobry nawóz. Dobrym rozwiązaniem jest rozsypanie ich na ziemi.

Kiedy przesadzać paprotki? 

Kwiaty te nie wymagają częstego przesadzania, dobrze się czują w ciasnych doniczkach, dlatego paprocie przesadzamy raz na kilka lat, najlepiej wiosną. Nowa doniczka nie powinna być dużo większa, warto zainwestować w ceramiczną. Należy pamiętać o dobrym drenażu, a sam kwiat tuż przed przesadzeniem podlać, aby łatwiej było go wyjąć ze starej doniczki. 

Sprawdź: jak poprawić kondycję paproci doniczkowych

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paprotka domowa | jak dbać o kwiaty domowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy