Reklama

Reklama

Trik ze storczykiem. Parapet utonie w kwiatach

Storczyki należą do ulubionych roślin Polaków. Nic dziwnego – ich delikatne, obsypane kwiatami gałązki stanowią ozdobę stołów czy parapetów. Co jednak w przypadku, gdy storczyk nie chce kwitnąć? Spokojnie, istnieją sprawdzone triki, które pobudzą roślinę do kwitnienia. Oto kilka z nich.

Co zrobić, by storczyk zakwitł? Różnica temperatur

W naturalnych warunkach storczyki rosną w ciemnych, wilgotnych i ciepłych miejscach. Jeśli więc chcemy cieszyć oczy kwiatami tych roślin, musimy zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

Storczyki najlepiej będą czuły się w niezbyt nasłonecznionym miejscu - najbardziej komfortowe będzie dla nich północne lub wschodnie okno. Latem powinny przebywać w pomieszczeniach o temperaturze ok. 24 stopni, zimą może być to miejsce nieco chłodniejsze, o temperaturze ok. 18 stopni. Roślinę podlewamy raz w tygodniu (latem) lub raz na dwa tygodnie (zimą). 

Reklama

Jeśli, mimo zapewnienia roślinie powyższych warunków, storczyk nadal nie chce rozkwitnąć, można zastosować trik ze zmianą temperatury. W tym celu na noc skręcamy kaloryfery o kilka stopni lub - jeśli zabieg stosujemy latem - rozszczelniamy bądź uchylamy okno.

Zobacz również: Jak podlewać storczyki, by przedłużyć ich kwitnienie?

Storczyk nie chce kwitnąć? Wypróbuj szwedzki sposób

Innym popularnym trikiem, mającym pobudzić storczyka do kwitnienia jest sposób, w internecie określany jako "szwedzki patent". Zgodnie z zawartymi w nim zaleceniami, storczyka, który nie chce kwitnąc, wyjmujemy z doniczki, oczyszczamy jego korzenie z ziemi, a następnie umieszczamy roślinę w naczyniu, wypełniony w 2/3 wodą. Wodę wymieniamy kilka razy w tygodniu (tak, żeby nie stała się mętna). Po 2-3 tygodniach takiej kuracji, storczyk powinien wypuścić piękne kwiaty.

Zobacz również: Domowy hit na zmarszczki. Kupisz za złotówkę, a działa jak krem z drogerii

Jak nawozić storczyki, żeby rozkwitły?

Ważnym elementem pielęgnacji storczyków jest ich nawożenie. Jednak by ten zabieg przyniósł oczekiwany efekt, trzeba stosować go umiejętnie. Storczyki nawozimy w okresie wegetacji, czyli wiosną i latem. Zimą i jesienią nawozów nie należy stosować.

Jakie nawozy do storczyków są najlepsze? Oprócz dostępnych w sklepach gotowych preparatów, istnieje wiele domowych nawozów i odżywek, które pobudzają storczyki do wzrostu i kwitnienia.

Jedną z najpopularniejszych jest odżywka czosnkowa. Aby ją przygotować, wystarczy zagotować litr wody, a następnie do wypełnionego nią naczynia wrzucić trzy ząbki czosnku. Po 24 godzinach odżywka jest gotowa do użycia.

Zobacz również: Sprytna pułapka na mole. Zmieszaj te dwa produkty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy