Trik ze storczykiem. Parapet utonie w kwiatach
Storczyki należą do ulubionych roślin Polaków. Nic dziwnego – ich delikatne, obsypane kwiatami gałązki stanowią ozdobę stołów czy parapetów. Co jednak w przypadku, gdy storczyk nie chce kwitnąć? Spokojnie, istnieją sprawdzone triki, które pobudzą roślinę do kwitnienia. Oto kilka z nich.
Spis treści:
Co zrobić, by storczyk zakwitł? Różnica temperatur
W naturalnych warunkach storczyki rosną w ciemnych, wilgotnych i ciepłych miejscach. Jeśli więc chcemy cieszyć oczy kwiatami tych roślin, musimy zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych.
Storczyki najlepiej będą czuły się w niezbyt nasłonecznionym miejscu - najbardziej komfortowe będzie dla nich północne lub wschodnie okno. Latem powinny przebywać w pomieszczeniach o temperaturze ok. 24 stopni, zimą może być to miejsce nieco chłodniejsze, o temperaturze ok. 18 stopni. Roślinę podlewamy raz w tygodniu (latem) lub raz na dwa tygodnie (zimą).
Jeśli, mimo zapewnienia roślinie powyższych warunków, storczyk nadal nie chce rozkwitnąć, można zastosować trik ze zmianą temperatury. W tym celu na noc skręcamy kaloryfery o kilka stopni lub - jeśli zabieg stosujemy latem - rozszczelniamy bądź uchylamy okno.
Zobacz również: Jak podlewać storczyki, by przedłużyć ich kwitnienie?
Storczyk nie chce kwitnąć? Wypróbuj szwedzki sposób
Innym popularnym trikiem, mającym pobudzić storczyka do kwitnienia jest sposób, w internecie określany jako "szwedzki patent". Zgodnie z zawartymi w nim zaleceniami, storczyka, który nie chce kwitnąc, wyjmujemy z doniczki, oczyszczamy jego korzenie z ziemi, a następnie umieszczamy roślinę w naczyniu, wypełniony w 2/3 wodą. Wodę wymieniamy kilka razy w tygodniu (tak, żeby nie stała się mętna). Po 2-3 tygodniach takiej kuracji, storczyk powinien wypuścić piękne kwiaty.
Jak nawozić storczyki, żeby rozkwitły?
Ważnym elementem pielęgnacji storczyków jest ich nawożenie. Jednak by ten zabieg przyniósł oczekiwany efekt, trzeba stosować go umiejętnie. Storczyki nawozimy w okresie wegetacji, czyli wiosną i latem. Zimą i jesienią nawozów nie należy stosować.
Jakie nawozy do storczyków są najlepsze? Oprócz dostępnych w sklepach gotowych preparatów, istnieje wiele domowych nawozów i odżywek, które pobudzają storczyki do wzrostu i kwitnienia.
Jedną z najpopularniejszych jest odżywka czosnkowa. Aby ją przygotować, wystarczy zagotować litr wody, a następnie do wypełnionego nią naczynia wrzucić trzy ząbki czosnku. Po 24 godzinach odżywka jest gotowa do użycia.
Zobacz również: Sprytna pułapka na mole. Zmieszaj te dwa produkty