Pięć złotych porad, gdy roślinka podrażni ci skórę

Przyjemnie jest otaczać się zielenią! Jednak nie każdy kwiatuszek lub listek można dotknąć... Chwila nieuwagi może skutkować nieprzyjemnymi objawami!

Pierwiosnek kubkowaty
Pierwiosnek kubkowaty123RF/PICSEL

Najczęściej zmiany na skórze pojawiają się 5-6 godzin po kontakcie z podrażniającą roślinką. Są to m.in.: silny świąd, zaczerwienienie, wysypka, obrzęk, pęcherze.

Chore miejsce spłucz obficie wodą: Polewaj rękę lub nogę chłodnym strumieniem przez co najmniej 5 minut. Przesuwaj przy tym po skórze opuszkami, aby jeszcze skuteczniej ją oczyścić. Uwaga! Woda nie powinna być ciepła, bo wtedy rozszerzają się naczynka i do tkanek przedostaje się więcej drażniących substancji.

Zrób kojący okład z sody oczyszczonej: Zmieszaj z wodą taką ilość sody, by powstała gładka pasta. Rozsmaruj ją na podrażnionej skórze. Pozostaw okład na 30 min. Następnie zmyj go letnią wodą. Delikatnie wklep w skórę odrobinę wazeliny.

Zrób kojący okład z sody oczyszczonej
Zrób kojący okład z sody oczyszczonej123RF/PICSEL

Posmaruj skórę łagodnym kremem przeciwświądowym oraz przeciwzapalnym (zawierającym 0,5-proc. hydrokortyzon; z apteki, bez recepty, ok. 7 zł): Nakładaj cienką warstwę 2-3 razy dziennie.

Chroń podrażnione miejsce przed słońcem: Załóż bluzkę z długimi rękawami lub długie spodnie. Staraj się nie przebywać w pełnym słońcu, by nie nagrzewać i nie podrażniać na nowo skóry. 5Zażyj wapno musujące (z apteki, bez recepty, ok. 3 zł). Stosuj 1 tabletkę co 4-6 godzin.

Zdradliwe piękności

Uważaj szczególnie na:

- pierwiosnek kubkowaty - ma na liściach włoski, które zawierają silnie drażniącą piriminę;

- narcyz trąbkowy - sok z łodygi może wywołać atopowe zapalenie skóry;

- lilie wodne (np. w ogrodowym oczku) - mogą cię uczulać, bo zawierają... nikiel.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas