Pielęgnacja ogrodu zimą

Zima nie jest czasem zupełnego odpoczynku od prac w ogrodzie. Są czynności, które powinniśmy wykonać, aby wiosną cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami. Ta pora roku potrafi być bardzo długa i kapryśna w naszym klimacie. Pamiętajmy, że przez cały czas trzeba kontrolować stan naszego ogrodu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega pielęgnacja ogrodu zimą.

ogród w zimie
ogród w zimie© Photogenica

W czasie bezśnieżnej i bezmroźnej pogody, rośliny zimozielone w gruncie jak i w donicach wyparowują przez liście wodę, dlatego musimy je wtedy podlewać, aby nie dopuścić do uschnięcia roślin. Do najbardziej wrażliwych należą różaneczniki, ostrokrzewy i bukszpany.

Ciężki i mokry śnieg może łamać gałęzie iglaków oraz zimozielonych roślin, dlatego pamiętajmy o jego strząsaniu, szczególnie z cennych, formowanych okazów.

Starajmy się nie chodzić zimą po zaśnieżonym trawniku, ponieważ zmarznięte źdźbła łatwo się łamią i gniją, przez co powstają w tych miejscach „łyse plamy”.

Przy odśnieżaniu, starajmy się nie usypywać na trawniku wielkich hałd, które będą długo zalegać, co również będzie powodować gnicie trawy.

Z drzew owocowych usuwamy tzw. „mumie”, czyli zaschnięte owoce, na których są patogeny chorób grzybowych. Usuwamy też widoczne gniazda zimowe szkodników, np. gałązki czy suche liście oplecione przędzą.

Jeśli mamy oczko wodne, w którym żyją ryby, pamiętajmy o regularnym wykonywaniu otworu. Zamiast wykuwania go, co może zakłócić ich zimowy spoczynek, lepiej użyć gorącej wody lub wiertła. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest styropianowy pływak, który nie dopuszcza do zamarzania wody.

Bielimy pnie drzew owocowych, szczególnie te o cienkiej korze. Nie zwlekajmy z tym do końca zimy, najlepiej zrobić to już w grudniu, jeśli tylko nie ma dużych mrozów. Powstałe już pęknięcia mrozowe oraz uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta zabezpieczamy maścią ogrodniczą.

Narażone na obgryzanie przez dzikie zwierzęta krzewy i drzewka, owijamy specjalną plastikową osłoną, na wysokość przynajmniej 60 cm lub owijamy słomą.

W bezmroźne dni wykonujemy cięcia drzew owocowych, pamiętając przy tym o zabezpieczeniu powstałych po cięciu ran odpowiednią maścią.

Pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu okryć roślin, szczególnie tych wrażliwych na mrozy.

Nie przesadzajmy ze stosowaniem soli do odśnieżania chodników, jeśli w pobliżu rosną rośliny, ponieważ może je ona uszkodzić a ponadto podwyższa poziom pH podłoża. Zamiast soli lepiej jest stosować piasek lub drobniutki żwirek. Od niedawna jest też w sprzedaży chlorek magnezu, który roztapia śnieg i działa jak nawóz dla roślin.

Zimą mamy też wiele czasu, który można przeznaczyć na planowanie prac ogrodowych, tworzenia nowych rabat, układania listy zakupów roślin i narzędzi…

Konserwujemy po sezonie wszystkie narzędzia, wymieniamy zużyte części, ostrzymy i natłuszczamy.

Pod koniec zimy, kupujemy nasiona kwiatów i warzyw i powoli przystępujemy do produkcji rozsady. Sprawdzajmy przy tym długoterminowe prognozy pogody, jeśli bowiem zapowiadana jest późna wiosna, lepiej się wstrzymać dłużej, aby rozsada nam nie przerosła.

W cieplejsze dni lutego tniemy niektóre gatunki krzewów ozdobnych kwitnących latem, jak np. budleje, jaśminowce, Weigel i tawuły japońskie.

Pamiętajmy o regularnym dokarmianiu ptaków zimą!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas