Pierwiastki niezbędne dla roślin. Bez nich błyskawicznie marnieją

Rośliny, które znajdują się w ogrodzie czy na naszych parapetach, muszą mieć odpowiednie warunki do wzrostu. Nie tylko potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia czy dawki nawodnienia. Aby rośliny intensywnie, rosły potrzebują pierwiastków, które pobierają z gruntu oraz wraz z nawozami: sztucznymi i naturalnymi. Dlaczego są takie ważne? Ponieważ dzięki nim nie tylko możliwy jest ich wzrost, ale również prawidłowa wymiana gazowa, utrzymanie intensywnego koloru liści oraz kwitnienia i owocowania. Sprawdź, jakie pierwiastki są niezbędne dla roślin, jak objawia się ich niedobór oraz czym je uzupełnić.

Kwitnąca roślina
Kwitnąca roślina ©123RF/PICSEL

Azot

Azot odpowiada za kolor liści
©123RF/PICSEL

Azot jest głównym pierwiastkiem, który ma wpływ na prawidłową budowę tkanek w organizmie. Jego niedobór bardzo łatwo zauważyć, ponieważ roślina, która ma go najmniej, bardzo powoli rośnie. Poza tym brak azotu prowadzi do chlorozy, czyli zmiany koloru liści. Nie są one tak intensywnie zielone, stają się z czasem jaśniejsze, a z czasem całkowicie brązowieją i zasychają. Niestety, azotu nie można nadużywać, ponieważ nadmiar także może być szkodliwy. Powoduje on, że roślina jest nadmiernie wybujała, a liście są ciemne (odcień zbliżony do granatu). Choć niektórych może cieszyć błyskawiczny wzrost okazów, to odbija się to np. na zmniejszeniu plonów, a także nawet całkowitym braku kwitnięcia.

Potas

Pierwiastek, który korzystnie wpływa na pracę układu krążenia u człowieka. U roślin spełnia bardzo istotną funkcję, ponieważ odpowiada za gospodarkę wodną, a także za prawidłową wymianę gazową. Potas jest najbardziej potrzebny roślinom kwitnącym i owocującym, ponieważ są one bardziej atrakcyjne. Niedobór potasu powoduje, że rośliny są wiotkie i przyjmują specyficzny niebiesko-zielony kolor oraz pojawiają się na nich żółtawe plamy. Nadmiar tego cennego pierwiastka skutkuje, że plony są mniejsze, a także utrudnione jest wchłanianie z podłoża innych, cennych substancji.

Magnez

Skrzydłokwiaty
©123RF/PICSEL

Magnez znany jest z tego, że to główny składnik chlorofilu – barwnika odpowiedzialnego za kolor liści i prawidłowy proces fotosyntezy. Bez niego roślina gwałtownie hamuje swój wzrost, a także trudno dostrzec na niej nowe kwiaty oraz owoce. Niedobór najczęściej objawia się na liściach starszych, które początkowo żółkną, a z czasem brązowieją i całkowicie usychają.

Wapń

Wapń jest cennym składnikiem, który odpowiada za prawidłowy odczyn pH gleby i podłoża. Ma działanie odkwaszające, co ułatwia roślinie pobieranie cennych składników odżywczych oraz prawidłowego nawodnienia. Poza tym dzięki niemu roślina jest bardziej odporna na występowanie chorób grzybiczych czy pasożytniczych. Niedobór wapnia najczęściej objawia się zahamowaniem wzrostu oraz deformacją części rośliny: liści, łodyg i kwiatów.

Żelazo

Żelazo, podobnie jak magnez, jest cennym składnikiem chlorofilu. Jego niedobór najczęściej objawia się na młodych liściach, gdzie można zauważyć występowanie tzw. chlorozy żelazowej. Blaszka staje się jaśniejsza oraz mogą pojawiać się na niej duże, białe plamy, co w przyszłości skutkuje, że pokrywają się nimi całkowicie. Najczęściej do braku żelaza dochodzi wtedy, gdy nadmiernie odkwasza się glebę, co najbardziej szkodzi np. wrzosom i różanecznikom. Natomiast nadmiar żelaza powoduje, że gleba wokół rośliny oraz korzenia stają się brunatne, co może mieć działanie toksyczne.

Jak uzupełniać pierwiastki?

Chryzantema
©123RF/PICSEL

Uzupełnienie pierwiastków jest kluczowe do prawidłowego rozwoju rośliny, zarówno tej, która znajduje się na działce i ogrodzie, a także dla okazów doniczkowych. Aby zapobiec ich utracie, należy w okresie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni) stosować nawozy. Oczywiście ważnym jest, aby stosować się do instrukcji dołączonych do opakowania, gdzie wskazane są dawki oraz częstotliwość ich stosowania. Na rynku istnieje szeroka gama specyfików, która obejmuje nawozy uniwersalne oraz przeznaczone specjalnie dla gatunku roślin. Poza tym można sięgnąć po sprawdzone naturalne sposoby.

Naturalne nawozy do roślin

Preparaty do nawożenia roślin można wykonać samodzielnie. Nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności, można wykorzystać w tym celu odpadki organiczne. Jednym z najcenniejszych składników jest niesolona woda po gotowanych warzywach albo woda z akwarium, które zawierają cenne dla roślin pierwiastki. Na niedobór magnezu pomoże skórka po bananie (wystarczy pokroić ją i zalać wodą, a następnie odstawić na kilka dni). Jeśli roślinom brakuje wapnia, można do doniczki lub rabat umieścić pokruszone skorupki jajek. Co zrobić, kiedy potrzeba dostarczyć azotu, potasu i magnezu? Do tego mogą się przysłużyć fusy po kawie! Należy jednak uważać z ich ilością, ponieważ mogą one gnić i przyczynić się do rozwoju choroby grzybiczej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas