Pierwszy objaw udaru cieplnego. Nigdy nie lekceważ tego symptomu
Oprac.: Aleksandra Suława
Poczucie zmęczenia, osłabienie, zaburzenia koncentracji to dolegliwości, które przy upalnej pogodzie dokuczają wielu osobom. Jak jednak rozpoznać, czy to wciąż zwykły dyskomfort, czy już cieplny lub słoneczny udar? Jeśli nie jesteś pewny, jak interpretować reakcje swojego organizmu, zwróć uwagę na poniższą listę objawów i zasięgnij porady specjalisty.
Choć w związku z notowanymi od tygodnia rekordowymi temperaturami eksperci zalecają pozostawanie w domach, wielu z nas mimo ostrzeżeń spędza upalne dni na zewnątrz. Czasem spowodowane jest to koniecznością, związaną z wykonywaniem codziennych obowiązków. Czasem zaś wręcz przeciwnie - chęcią jak najintensywniejszego wykorzystania urlopu i spędzenia wolnego czasu na zwiedzaniu, plażowaniu czy uprawnianiu sportu.
Ekspozycja na promienie słoneczne i wysoką temperaturę może mieć jednak fatalne konsekwencje. Są nimi udar cieplny i słoneczny, choć ich objawy zwykle ustępują w ciągu kilku lub kilkunastu godzin, w niektórych przypadkach mogą prowadzić do poważnych zaburzeń, a nawet zgonu. Nigdy więc nie należy ich lekceważyć i oprócz udzielenia choremu pierwszej pomocy zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Jak objawia się udar słoneczny i udar cieplny?
Jak na swojej stronie podaje Ministerstwo Zdrowia, w przypadku udaru słonecznego najważniejszymi objawami są: bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie i poparzenia skóry, ogólny niepokój. Jeśli zauważysz u siebie te objawy jak najszybciej zejdź ze słońca, przenieś się w chłodne miejsce, pij wodę w dużych ilościach, weź kąpiel i stosuj chłodne okłady.
Udar cieplny cechuje się zaś: wysoką temperaturą ciała (powyżej 39 stopni Celsjusza), szybkim tętnem, silnym pragnieniem, zaczerwienieniem skóry. Mogą również wystąpić omdlenia, wymioty i zaburzenia świadomości.
W takiej sytuacji chorego również należy przenieść w chłodne miejsce, podawać mu płyny, postarać się schłodzić ciało za pomocą okładów.
W obu przypadkach należy natychmiast wezwać pomoc. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia " Jeśli pomoc nie zostanie wezwana w odpowiednim czasie, może dojść do śpiączki, a nawet śmierci".
Jak chronić się przed udarem?
Zgodnie z podstawową regułą: lepiej zapobiegać niż leczyć. W upały warto więc stosować się do podstawowych zaleceń lekarzy, do których należą:
- niewychodzenie z domu w godzinach, gdy słońce operuje najmocniej, a temperatury są najwyższe
- noszenie nakrycia głowy,
- unikanie ekspozycji na słońce, jeśli już wychodzimy na zewnątrz starajmy się przebywać w cieniu
- nawadnianie organizmu
- noszenie przewiewnej, lekkiej odzieży