Pierwszy sygnał, że lodówka źle działa. Reaguj, zanim będzie za późno

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Lodówka jest niezbędnym urządzeniem w każdym domu i nie ma co z tym faktem dyskutować. Niestety, niewiele trzeba, aby się zepsuła, a tak naprawdę przeważnie sami się do tego przyczyniamy. Jednym z objawów, że urządzenie pracuje nieprawidłowo, jest obecność szronu we wnętrzu. Jeśli pojawił się i u nas, to trzeba reagować szybko: możemy uniknąć albo kosztownej naprawy, albo całkowitej wymiany sprzętu. Podpowiemy także, jak pozbyć się szronu z lodówki.

Szron w lodówce to sygnał ostrzegawczy: urządzenie na pewno nie działa prawidłowo
Szron w lodówce to sygnał ostrzegawczy: urządzenie na pewno nie działa prawidłowo123RF/PICSEL

Dlaczego szron pojawia się w lodówce?

Przyczyn pojawiania się szronu w lodówce jest wiele, ale jego obecność powinna nas zainteresować. Nie dość, że powstała warstwa lodu jest trudna do usunięcia i zajmuje cenną przestrzeń w urządzeniu, to także wpływa na jakość chłodzonych we wnętrzu produktów spożywczych i naraża nas np. na silne zatrucie pokarmowe.

Dlaczego szron pojawia się w lodówce? Zazwyczaj jest to spowodowane jej nieprawidłowym użytkowaniem, ale też usterkami, które mogą powstawać w czasie jej eksploatacji.

Szron w lodówce: Oto możliwe przyczyny

Zanim poznamy sposoby, jak pozbyć się szronu w lodówce, warto poznać dokładne przyczyny jego powstawania, co ułatwi ewentualne zażegnanie problemu.

  • Nieszczelna uszczelka drzwi lodówki, która wpuszcza ciepło z zewnątrz.
  • Zatkany odpływ we wnętrzu, który nie pozwala na sprawne usunięcie wilgoci.
  • Przeładowanie lodówki zbyt dużą ilością produktów spożywczych.
  • Częste otwieranie lodówki oraz niedokładne zamykanie drzwi.
  • Umieszczanie gorących potraw w lodówce.
  • Ustawienie zbyt niskiej temperatury w chłodziarce.

Jak pozbyć się szronu z lodówki?

Aby pozbyć się szronu z lodówki, trzeba urządzenie po prostu dokładnie umyć. W tym celu najlepiej sprawdzi się ocet spirytusowy, ponieważ nie tylko ma moc czyszczącą, ale równocześnie sprawia, że wszelkie powierzchnie zostaną zdezynfekowane. Oczywiście, nie każdemu może się ten produkt podobać, ale w zastępstwie sprawdzi się cytryna o przyjemnym zapachu.

Wiele osób również poleca, aby tył lodówki oraz ścianki boczne pokryć cienką warstwą gliceryny, która na długi czas zabezpiecza jej wnętrze. Oczywiście, szron może osadzać się w lodówce nadal, jeśli nie naprawimy usterek, a także nadal będziemy popełniać błędy dotyczące eksploatacji urządzenia.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas