Pilea: Uprawa i pielęgnacja

Osoby, które zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin doniczkowych, często mają problem z doborem odpowiednich gatunków do domu. Niektóre z nich, choć bardzo atrakcyjne, są wymagające i laik nie zawsze może sobie z nimi poradzić. Dlatego na początku warto sięgnąć po takie, które nie tylko pięknie się prezentują, ale są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Za przykład może posłużyć pilea, która w ostatnim czasie jest bardzo popularna. Nie ma wielu wymagań, dlatego umieszczenie jej w domu jest czystą przyjemnością. Co trzeba wiedzieć o pilei? Jak ją pielęgnować? Dlaczego określa się ją mianem "wystrzałowej rośliny"?

Pilea
Pilea ©123RF/PICSEL

Pilea: Co trzeba o niej wiedzieć?

Pilea
©123RF/PICSEL

Pilea peperemowiata, bo tak brzmi jej oficjalna nazwa, jest rośliną, która pochodzi z Azji. Na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorna: nie osiąga ogromnych rozmiarów, często nie przekracza 30 cm wysokości, choć wyjątkowo zdarzają się okazy większe (nawet do 40 cm). Jej największą ozdobą są okrągłe liście o średnicy kilku centymetrów. Swoim wyglądem przypomina monety, dlatego często nazywana jest "chińskim pieniążkiem szczęścia". Co ciekawe, określa się pileę jako "wystrzałową", ponieważ z impetem wystrzeliwuje na duże odległości swoje dojrzałe nasiona.

Miejsce dla pilei

Pilea jest rośliną, którą może z powodzeniem uprawiać nawet amator. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie miejsce. Powinno być jasne, ale zbyt intensywne promienie słońca mogą poparzyć jej liście i sprawić, że szybko zwiędnie. Najlepiej, aby umieścić ją około metra od okna. Jeśli jest taka możliwość, warto postawić doniczkę z pileą w miejscu z rozproszonym światłem.

Pielęgnacja pilei

Pilei nie trzeba ukorzeniać
©123RF/PICSEL

Pilea nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy zapewnić jej regularne podlewanie, najlepiej niewielką ilością odstanej wody. Pilea jest bardzo odporna, dlatego okresowe przesuszanie jej nie szkodzi. Należy pamiętać, aby rośliny nie przelewać, ponieważ grozi to gniciem korzeni oraz sprzyja rozwojowi chorób grzybiczych i pasożytniczych. Zimą warto przecierać jej liście wilgotną szmatką, a latem regularnie ją zraszać.

Przesadzanie

Pileę najlepiej przesadzać wiosną. Młodsze egzemplarze co rok, natomiast starsze co kilka lat, do niewiele większej doniczki. Kluczowe jest przygotowanie ziemi – choć świetnie sobie radzi w podłożu uniwersalnym, warto je rozluźnić (np. wymieszać z odrobiną piasku). Pilea powinna mieć dużo miejsca dla rozrostu korzeni oraz dziury odpływowe w doniczce, przez które odprowadzany jest nadmiar wody. Podczas przesadzania warto utworzyć warstwę drenażową, np. z drobnych kamyczków, pokruszonej ceramiki albo keramzytu.

Rozmnażanie

Młoda sadzonka pilei
©123RF/PICSEL

Rozmnażanie pilei jest bardzo łatwe. Aby otrzymać nowe okazy, nie trzeba ucinać jej części i ich ukorzeniać. Podczas przesadzania wystarczy rozdzielić mniejsze sadzonki, które przylegają do rośliny matczynej. Można przełożyć je od razu do mniejszych doniczek, nie trzeba umieszczać ich uprzednio w wodzie albo sięgać po ukorzeniacz. Pilea bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków, dlatego błyskawicznie wytworzy w ziemi nowe korzenie.

Czego nie lubi pilea?

Choć pilea bardzo szybko się aklimatyzuje do nowych warunków, trzeba pamiętać o jakości powietrza w otoczeniu. Pilea dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, nie są straszne jej letnie upały. Natomiast zimą należy pamiętać, aby powietrze w pomieszczeniu miało nie mniej niż 16 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie roślina będzie bardzo osłabiona, a jej piękne liście mogą zczernieć i odpaść, a na dodatek stanie się podatna na ataki szkodników, takie jak mszyce i wełnowce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas