Pleśń przy oknie: Skąd się bierze i jak się jej pozbyć?
Pleśń jest problem w wielu polskich domach, a przyczyn jej pojawiania się może być sporo: nieprawidłowo działająca wentylacja, nadmiar wilgoci czy niedogrzanie pomieszczeń. Jeśli zauważymy niepokojące oznaki – warto jak najszybciej się tym zainteresować, ponieważ pleśń jest nie tylko nieestetyczna, ale także niebezpieczna dla zdrowia.
Czarne, brzydkie i nieestetyczne plamy na ścianach czy suficie, pojawiające się często w okolicach okien, to problem w wielu polskich domach. Dotyczy to nie tylko starego budownictwa, ale również nowych bloków czy domów.
Grzyby pleśniowe z jednej strony lubią brak przewiewu, z drugiej - wilgoć. W sprzyjających warunkach rozmnażają się szalenie szybko, wyglądają nieprzyjemnie i są niebezpieczne dla zdrowia.
Pleśń ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie, może powodować bóle głowy, podrażniać błony śluzowe i powodować choroby układu oddechowego. Dlatego natychmiastowe pozbycie się jej jest tak ważne.
Przyczyny pojawiania się pleśni
Powodów pojawiania się pleśni w mieszkaniu, zwykle w okolicach okien, jest wiele. Obecność grzyba ma związek z nadmierną wilgotnością powietrza. Skrapla się ono i osadza, co najczęściej wiąże się ze złą wentylacją i niedogrzaniem pomieszczeń. Przyczyną tego mogą być na przykład zbyt szczelne okna. Do pomieszczenia woda może również przedostawać się z zewnątrz. Dziurawa rynna i zalewająca mury deszczówka, wady konstrukcyjne, nieszczelny dach - to także częste powody pojawiania się zielonych bądź czarnych wykwitów.
Jako ze przyczyn występowania pleśni jest wiele, kluczowe jest ustalenie dokładnego, konkretnego powodu jej obecności. Samo zdrapanie nieestetycznego nalotu nic nie da, gdyż problem powróci szybciej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Kiedy zauważymy pierwsze niepokojące sygnały oraz poczujemy nieprzyjemny, zatęchły zapach, którego nie sposób wywietrzyć - nie czekajmy. Im wcześniej zmierzymy się z problemem, tym będziemy mieli większe szanse na zwycięstwo.
Jak się pozbyć pleśni?
W walce z wykwitami kluczowe jest przywrócenie sprawności wentylacji i zadbanie o utrzymanie właściwej wilgotności we wnętrzu. Jeśli powodująca pleśń wilgoć dostaje się do mieszkania z zewnątrz, w pierwszej kolejności naprawiamy nieszczelny dach, rynnę lub instalację wodną. Dopiero w później można zabrać się za likwidowanie nalotu.
Jak to zrobić? Ścianę szorujemy szczotką o sztywnym włosiu i czyścimy wodą. W niektórych przypadkach konieczne może być zeskrobanie tynku. Następnie osuszamy i nakładamy środek grzybobójczy. Warto pamiętać o zapoznaniu się z instrukcją producenta i przestrzegać wymienianych zasad bezpieczeństwa. Po zakończeniu wszystkich czynności, w pomieszczeniu nie powinno się przebywać co najmniej przez kilkanaście godzin. Niewskazana jest również obecność dzieci.
Co zrobić, by pleśń nie powróciła?
Aby zapobiec powrotowi pleśni, można zastosować kilka prostych metod. Jako że grzyby lubią wilgotne i niedogrzane pomieszczenia, starajmy się utrzymywać temperaturę we wnętrzu na poziomie minimum 20°C. Skutecznym narzędziem w walce z pleśnią jest również osuszacz powietrza. Zadbać warto także o należyte oświetlenie pomieszczenia - grzyby nie lubią bowiem promieni słonecznych.
W bardziej skomplikowanych przypadkach walkę z pleśnią należy zlecić fachowcom. Nie tylko dokładniej niż my zidentyfikują oni przyczynę obecności nalotów, ale również dobiorą najlepszy możliwy środek do jego zwalczenia.
Zobacz również: