Pnącza na altanę - jakie wybrać?

Jest wiele gatunków pnączy, które możemy posadzić przy ogrodowej altanie. Gęsta pokrywa z liści bardzo dobrze chroni przed słońcem, a wiele gatunków zdobi pięknymi kwiatami, niektóre też dają też jadalne owoce. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem odpowiednich gatunków pnączy, ten krótki tekst pomoże w zorientowaniu się w tym jak ogromny jest ich wybór. Oprócz tych najpopularniejszych gatunków, przedstawione będą też mniej znane, ale warte uwagi rośliny.

Bluszcz

Jest zimozielonym pnączem o szybkim wzroście, osiąga nawet 20 m wysokości. Roślina ta charakteryzuje się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Preferuje stanowiska półcieniste i zacienione. Tworzy bardzo gęstą pokrywę liściową, efektowną o każdej porze roku. Oprócz najpopularniejszej wersji bluszczy, o zielonych liściach, są dostępne również odmiany o liściach żółto obrzeżonych i innych.

Winorośl

Zalet tego pnącza nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Spośród wielu gatunków i odmian winorośli można wybierać kierując się barwą i smakiem owoców, ale pamiętajmy by zawsze dobierać odmiany odpowiednie do warunków klimatycznych.

Wiciokrzew

Znany przede wszystkim z zapachu swoich kwiatów, szczególnie niektóre odmiany wiciokrzewów roztaczają wieczorami przepiękny zapach zwabiający motyle. Wiciokrzewy dorastają średnio do 4 m wysokości, preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, ale ich korzenie powinny znajdować się w cieniu.

Aktinidia

W naszym klimacie dobrze rosną aktinidia pstrolistna i ostrolistna, które występują w różnych odmianach. Są to niezwykle ciekawe rośliny, wydające jadalne, smaczne i zdrowe owoce przypominające w smaku kiwi, jakie znamy ze sklepów (tylko mniejsze). Są to przeważnie rośliny jednopłciowe, dlatego dla uzyskania owoców musimy posadzić przynajmniej dwa egzemplarze różnych płci. Aktinidia pstrolistna ma też bardzo ciekawe ulistnienie, biało-beżowo-zielone liście prezentują się niezwykle oryginalnie. Najlepszym dla nich stanowiskiem jest półcień.

Kokornak

Wyjątkowo oryginalne pnącze, mogące osiągać nawet 10 m wysokości, niestety w młodości rośnie bardzo wolno. Liście ma duże, w kształcie serc, kwiaty bardzo ciekawe, fajkowate pojawiają się od czerwca do sierpnia. Preferuje półcień.

Akebia

To pnącze charakteryzujące się silnym wzrostem. Dorasta do 6 m, liścia ma częściowo zimozielone, wymaga stanowiska słonecznego. Akebia zachwyca swoimi oryginalnymi kwiatami o brązowo-purpurowej barwie oraz oryginalnymi, podłużnymi owocami o fioletowej skórce, które pękając odsłaniają białawy, jadalny miąższ. Jest to bardzo oryginalna roślina, którą najlepiej jest posadzić w kilku egzemplarzach, ponieważ tylko wtedy będzie owocować.

Milin

Rośnie silnie dorastając do 10 m. bardzo ozdobny z powodu dużych trąbkowa tych kwiatów w różnych barwach, zależnie od odmiany. Lubi stanowiska ciepłe i osłonięte, w ostre zimy może niestety przemarzać.

Powojnik

Jest ich ogromne zróżnicowanie pod względem barw i wielkości kwiatów. Powojniki rosną dość szybko i pokrywają altanę ścianą zieleni i kolorowych kwiatów, wiele powojników w naszym klimacie traci zimą części nadziemne i upuszcza się dopiero wiosną, dlatego dobrze jest zwracać na to uwagę podczas zakupu.

Rdest Auberta

To roślina nieprzeciętna ze względu na swój bardzo szybki wzrost, do 15 m rocznie. Dlatego świetnie sprawdza się w przypadkach, kiedy szybko chcemy uzyskać pożądany efekt. Wymaga solidnej podpory.

Chmiel

Jest pnączem-byliną, którego pędy nadziemne każdej zimy obmarzają i odbijają wiosną na nowo. Rośnie szybko, w ciągu roku jego pędy potrafią wspiąć się na wysokość 6 m, co sprawia że w ciągu kilku tygodni pokryje całą altankę gęstą zielenią. Chmiel jest rośliną dwupienną, na egzemplarzach żeńskich w sierpniu pojawiają się zielone „szyszeczki”, które można wykorzystać do mieszanek ziołowych lub do produkcji piwa.

Cytryniec chiński

To niezwykle ciekawy gatunek pochodzący z Dalekiego Wschodu. Osiąga on wysokość 8 m. Jest uznawany za roślinę leczniczą, a za surowiec zielarski służą jego piękne, czerwone owoce zebrane w grona oraz liście i młode pędy. Wymaga stanowisk słonecznych.

Hortensja pnąca

Jest jedynym pnącym gatunkiem hortensji. Rośnie szybko i osiąga 25 m wysokości, pnie się dzięki czepnym korzonkom przybyszowym. Preferuje stanowiska półcieniste lub zacienione i lekko kwaśne podłoże.

Winobluszcz

Inaczej zwany jest dzikim winem. Rośnie szybko, dorasta do 20 m. Nie ma specjalnych wymagań siedliskowych, dobrze rośnie w każdych warunkach. Najpopularniejsze są dwa gatunki winobluszczów: pięcolistkowy i trójlistkowy, występujące również wielu odmianach. Ich liście pięknie przebarwiają się jesienią.

Wisteria

Jest absolutnym fenomenem wśród ogrodowych pnączy, szczególnie efektownie prezentuje się maju podczas kwitnienia, kiedy z daleka jest wyczuwalna w powietrzu wspaniałą woń jej kwiatów. Najlepsze są dla niej stanowiska słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas