Poczęstuj swoje rośliny herbatką kompostową. Efekty zobaczysz błyskawicznie
Oprac.: Joanna Leśniak
Zastanawiasz się, co można zrobić ze skoszoną trawą? Jej wyrzucanie to akt marnotrawstwa i duży grzech, na który doświadczeni ogrodnicy sobie nie pozwalają. Przygotowanie nawozu ze skoszonej trawy jest proste i przynosi spektakularne efekty w uprawie zarówno kwitnących roślin ozdobnych, jak i warzyw. Herbatkę kompostową uwielbiają między innymi pomidory, papryki i ogórki. Zbierz obfite plony, stosując darmowy i ekologiczny nawóz.
Spis treści:
Resztki bogate w składniki odżywcze
Doprowadziłeś murawę do porządku, więc ogród wygląda na zadbany i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co jednak zrobić z resztkami? Skoszona trawa jako nawóz sprawdzi się w pielęgnacji:
- przydomowego warzywnika (zwłaszcza jeśli uprawiasz ogórki, pomidory i paprykę),
- kwiatów i kwitnących krzewów,
- drzew i krzewów owocowych.
To wyjątkowo uniwersalna odżywka, której działanie wynika z bogactwa substancji odżywczych, zwłaszcza azotu i potasu. Podlewanie ziemi pod roślinami tym naturalnym preparatem wzbogaca podłoże w cenną próchnicę, podnosząc żyzność gleby i ułatwiając roślinom pobieranie składników odżywczych. Stąd już tylko krok do przyspieszonego i bardziej bujnego wzrostu, kwitnienia i wydawania dorodnych owoców.
Herbatka kompostowa ze skoszonej trawy — przygotowanie krok po kroku
Głównym składnikiem naturalnego nawozu jest, rzecz jasna, świeżo skoszona trawa. Im bardziej rozdrobiona, tym lepiej. Ważne jest jednak, by trawnik wcześniej nie był pryskany żadnymi chemicznymi preparatami, który negatywnie wpłynęłyby na właściwości odżywki i przyniosłyby więcej szkody niż pożytku. Co dalej?
- Skoszoną trawę włóż do grubego i ciemnego worka.
- Zamknij go szczelnie, jego wierzch możesz obciążyć kamieniem lub cegłą.
- Umieść w słonecznym miejscu na dwa, maksymalnie trzy dni.
- Temperatura panująca w środku rozpocznie proces fermentacji, a jednocześnie uśmierci potencjalnych nieproszonych gości, którzy mogliby niepostrzeżenie przedostać się do skoszonej trawy. Mowa przede wszystkim o ślimakach i gąsienicach.
- Trawę przełóż do dużego, plastikowego wiaderka — powinna zajmować połowę jego objętości.
- Pojemnik uzupełnij odstawą wodą, najlepiej deszczówką.
- Odczekaj 1-3 godziny.
Herbatka kompostowa ze skoszonej trawy jest gotowa do użycia. Powinna cechować cię ciemnym, brunatnym kolorem, zapachem przypominającym gnojówkę oraz delikatną pianą na wierzchu.
Jak stosować nawóz ze skoszonej trawy?
Przede wszystkim nie należy z tym zwlekać. Herbatka kompostowa jest najbardziej wartościowa tuż po przygotowaniu. Nie musisz jej rozcieńczać. Wystarczy, że przecedzisz przy pomocy sitka i przelejesz do konewki.
Zawsze podlewaj wyłącznie podłoże, unikając moczenia części nadziemnych roślin. Inaczej może dojść do poparzenia. Równie ważną zasadą jest stosowanie nawozu na wilgotną glebę. Jeśli ziemia jest sucha, najpierw podlej ją zwykłą wodą, odczekaj i dopiero użyj domowego preparatu. Zaleca się stosować około jednego litra płynu na jedną roślinę.
Efekty cię zaskoczą
Choć może brzmieć to nieprawdopodobnie, pierwsze efekty zastosowania nawozu ze skoszonej trawy zobaczysz już po trzech dniach. Na roślinach pojawią się nowe zalążki, pączki i kwiaty. Specyfik zmobilizuje rośliny do owocowania, a plony będą bardziej obfite i dorodne.
Trawę, która została po wybraniu odżywczego płynu, możesz wykorzystać jeszcze raz. Uzyskany nawóz nadal będzie odżywczy, lecz jego moc nie będzie już tak skoncentrowana.
Polecamy: