Podlewaj hortensję o konkretnej godzinie. Będzie kwitnąć obficie do jesieni

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Latem to ona niepodzielnie króluje w ogrodach. Hortensja bukietowa, ogrodowa, drzewiasta – niezależnie od odmiany jej efektowne kwiatostany skupiają na sobie całą uwagę. By zachwycały aż do jesieni, trzeba skupić się na podlewaniu hortensji. Jak często to robić i jaką technikę przyjąć? Zebraliśmy wszystkie praktyczne porady w jednym miejscu, by uprawa hortensji szła gładko.

Jak dbać o hortensję, by pobudzić ją do kwitnienia?
Jak dbać o hortensję, by pobudzić ją do kwitnienia?Joanna LeśniakArchiwum autora

Czy hortensja lubi wodę? Jej nazwa mówi sama za siebie

Łacińska nazwa hortensji brzmi Hydrangea, co bywa tłumaczone jako "wodny krzew", niektórzy określają ją także mianem "magazynu wody". Na tej podstawie łatwo jest się domyślić, że zapotrzebowanie hortensji na wodę jest duże, a wynika to także z jej innych preferencji.

Choć jest w stanie rozwijać się na stanowiskach półcienistych, najpiękniejsze kwiaty hortensja rozwija w miejscach słonecznych. Zwiększa to jednak jej pragnienie i sprawia, że podlewanie hortensji to kluczowy zabieg pielęgnacyjny, zwłaszcza wiosną i latem.

Hortensja ogrodowa
Hortensja ogrodowaMarianna OskoEast News

Jak często podlewać hortensje?

Kieruj się nie tyle kalendarzem, ile stanem gleby wokół kwitnącego krzewu. Ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna. Uważaj jednak, by nie przedobrzyć i nie tworzyć kałuż i błota. Nadmiar wody nie sprzyja roślinie, ponieważ prowadzi do gnicia korzeni.

Możesz jednak założyć, że częstotliwość podlewania hortensji to dwa-trzy razy w tygodniu. Lepiej jest dostarczać wodę w takich odstępach czasowych, ale bardziej obficie, niż podlewać ją codziennie, ale małymi porcjami. Możesz przyjąć zasadę, że na jeden metr kwadratowy potrzeba 20-30 litrów wody. Stan ziemi wokół niej ze szczególną uwagą obserwuj podczas suszy i upałów.

Czym podlewać hortensje?

Dopuszcza się używanie zwykłej wody z kranu. Ważne jednak, by była odstana — twarda woda o wysokiej zawartości wapnia nie służy hortensjom, które zaliczane są do roślin kwasolubnych. Jeśli masz taką możliwość, do podlewania hortensji zbieraj deszczówkę. Lepiej wpływa na utrzymanie lekko kwasowego odczynu podłoża, dzięki czemu kwitnące krzewy mają szansę rozwijać się bujniej.

O jakiej porze dnia podlewać hortensje?

W uprawie roślin ozdobnych każdy aspekt jest ważny. Zalicza się do tego również pora wyjścia do ogrodu z konewką. Podlewanie hortensji zaleca się wykonywać wczesnym rankiem lub wieczorem. Z czego to wynika? W ciągu dnia i w pełnym stopniu woda błyskawicznie wyparuje i nie będzie miała możliwości dotarcia do głębszych warstw ziemi. Mimo regularnego podlewania hortensja może zacząć usychać.

Hortensja bukietowa to królowa kwiatów w ogrodzie
Hortensja bukietowa to królowa kwiatów w ogrodzie123RF/PICSEL

Tego unikaj jak ognia

Podczas podlewania skup się na tym, aby woda docierała bezpośrednio do podłoża. Bardzo niekorzystnie na hortensję wpływa moczenie jej liści i kwiatów. Sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych, które szybko opanowują całe krzewy — zwłaszcza gdy są posadzone gęsto.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas