Reklama

Reklama

Ważne zmiany dla emerytów od grudnia. Ta grupa musi mieć się na baczności

Będą wyższe progi dorabiania do emerytur. I to już niedługo, bo od grudnia 2022. Na baczności muszą mieć się osoby, które jeszcze nie przekroczyły wieku emerytalnego, a pobierają świadczenie. Powód? Zbyt wysokie zarobki mogą doprowadzić do zmniejszenia lub zawieszenia wypłat z ZUS. Już wiadomo, ile od najbliższego miesiąca będzie można dorobić do renty i emerytury.

Od grudnia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe limity zarobkowe dla emerytów. Osoby, które pobierają z ZUS świadczenia emerytalne i rentowe mogą podejmować dodatkową pracę zarobkową. Istotne jest jednak to, aby dochody z tej pracy mieściły się w określonych progach.

ZUS stawia wymagania

Aby dorabiać i móc otrzymywać emeryturę i rentę w pełnej wysokości, nie można zarabiać więcej niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

ZUS stawia konkretne wymagania, które dotyczą osób korzystających z wcześniejszych emerytur. Mowa tu m.in. o emeryturach pomostowych czy np. nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym. W tym przypadku trzeba uważać, by zmieścić się w określonych przez ZUS limitach.

Reklama

Zobacz również: Kto dostanie emeryturę minimalną? Sprawdź, komu przysługuje to świadczenie

Te osoby muszą mieć się na baczności

Ich wysokość zmienia się cztery razy w roku - w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Jest ona zależna od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w kwartale poprzedzającym. I tak, najbliższe limity zarobkowe dla emerytów ulegną zmianie w grudniu.

Na baczności muszą mieć się emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego i świadczeniobiorcy, którzy otrzymują dopłatę do emerytury minimalnej w nowym systemie. Jeśli przychód z ich pracy przekroczy kwotę wspomnianego podwyższenia, świadczenie zostanie wypłacone, ale bez dopłaty.

Zobacz również: Dodatkowe pieniądze dla emerytów od ZUS. Nawet 500 zł dla seniorów

ZUS wprowadza nowe limity. Tyle można dorobić do emerytury od grudnia 2022

W Polsce, w trzecim kwartale 2022 roku, przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6480,67 zł.  W związku z tym od 1 grudnia 2022 roku do 28 lutego 2023 roku obowiązują następujące limity:

  • przy przychodzie przewyższającym 4536,50 zł świadczenie będzie zmniejszane,
  • po przekroczeniu kwoty 8424,90 zł świadczenie będzie zawieszone.

Od września do listopada limity były niższe i wynosiły 4309,40 zł i 8003,20 zł. Dlatego też teraz pracujący emeryci będą mogli dorobić więcej do emerytury. Podobne zasady dotyczą rencistów - od tego roku również obowiązują korzystne dla nich zmiany.

Dotychczas świadczenie ulegało zawieszeniu w każdym miesiącu, w którym przychód był wyższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od tego roku, jeśli nie przekracza 130 proc. kwoty, renta będzie odpowiednio zmniejszana, a dopiero po przekroczeniu progu - świadczenie będzie zawieszane.

Sprawdź: Część emerytów musi uważać. ZUS wprowadza zmiany

Dorabianie do emerytury. Tych osób nie obowiązują limity

Limity dorabiania nie obowiązują wszystkich świadczeniobiorców. Nie muszą się nimi przejmować osoby, które skończyły 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). 

Co ważne, nie obowiązują one również inwalidów wojskowych i pobierających renty dla inwalidów wojennych, osób mających prawo do częściowej emerytury oraz osób, które pobierają renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dorabianie do emerytury | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy