Pogromca pasożytów na grządkach. Rośliny odwdzięczą się obfitymi plonami
Uprawianie ogródka, to dla wielu osób jedna z największych przyjemności, jakich mogą doświadczyć. Czasami jednak w zielonej oazie pojawiają się nieproszeni goście w postaci szkodników zjadających korzenie, liście i kwiaty naszych roślin. Wówczas warto sięgnąć po sprawdzony i naturalny oprysk z drożdży, którego przygotowanie jest bardzo proste.
Dlaczego warto stosować oprysk z drożdży piekarskich?
Oprysk z drożdży piekarskich charakteryzuje się skutecznością, chroniąc rośliny przed pasożytami i chorobami. Gdyby tego było mało - naturalny oprysk z drożdży przyspiesza wzrost roślin i ich odpowiednie kwitnienie. Rzecz jasna, takie rozwiązanie nie jest lekiem na całe zło, ale profilaktyczne i regularne stosowanie oprysku z drożdży z pewnością zwiększa odporność rośliny na potencjalne choroby.
Składniki odżywcze zawarte w drożdżach pozytywnie wpływają na kondycję roślin, pobudzając je do dalszego, bujnego rozrostu i stymulując rozwój systemu korzeniowego. Dzieje się tak m.in. z uwagi na fakt, iż drożdże są dobrym źródłem magnezu, żelaza, cynku, potasu, selenu, wapnia, fosforu, chromu, aminokwasów i białka, a także witamin z grupy B.
Kiedy i na co stosować oprysk z drożdży?
Oprysk z drożdży będzie najbardziej efektywny, gdy stosujemy go wiosną i późnym latem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by rośliny opryskiwać raz na dwa tygodnie przez cały sezon. Roztwór z drożdży warto nanosić przede wszystkim na ogórki, pomidory i truskawki, ale substancja jest tak wszechstronna i bezpieczna, że może być również używana do innych roślin.
Jak zrobić oprysk z drożdży?
Przygotowanie oprysku z drożdży odstraszającego szkodniki i zapobiegającego rozwojowi chorób jest szybkie i proste. Wystarczy, że do 100 g świeżych drożdży dodamy 0,5 l tłustego mleka i 10 l wody, a całość dokładnie wymieszamy. Jeśli chcemy, żeby mikstura lepiej przylegała do liści, warto dodać również kilkanaście kropli mydła ogrodniczego.
Tak przygotowany preparat przelewamy do butelki z atomizerem i dokładnie spryskujemy spód i wierzch liści.
Doskonałym rozwiązaniem jest także przygotowanie nawozu z drożdży. W tym celu do dużego naczynia wkładamy 100 g rozdrobnionych drożdży, wsypujemy szklankę cukru i odstawiamy na dwie godziny. Po upływie dwóch godzin dolewamy 10 l ciepłej wody, całość dokładnie mieszamy i odstawiamy.
Po tygodniu drożdże zaczną fermentować, co oznacza, że nawóz jest gotowy do użycia. Chcąc podlewać rośliny taką miksturą, należy ja rozcieńczyć w następujących proporcjach: jedna szklanka roztworu na 10 l wody.