Wyciągnij złotówkę z portfela. Tyle kosztuje skuteczne wyplenienie gąsienic z ogrodu
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Czy wiesz, że to właśnie gąsienica jest jednym z najpopularniejszych szkodników występujących w ogrodach? To niepozorne stworzenie doskonale maskuje się wśród gęstych i bujnych upraw, znacząc liście śladami ostrych zębów. Jeśli natkniemy się na nią w przydomowej przestrzeni, nie pozwólmy, by rozgościła się na dobre. Podpowiadamy, jak przygotować prosty oprysk, który odstraszy niechcianego intruza i ochroni uprawiane rośliny.
Spis treści:
Dlaczego trzeba zwalczać gąsienice?
Przed niezapowiedzianymi odwiedzinami gąsienic drżą nie tylko początkujący, ale także doświadczeni ogrodnicy. Zdarza się, że sami przynosimy z centrum ogrodniczego roślinę, w której liściach ukrywa się pasażer na gapę. Pierwsze objawy żerowania uwidocznią się dopiero wtedy, kiedy ze złożonych wcześniej jajeczek wylęgną się żarłoczne i wiecznie nienasycone larwy. Co sprawia, że gąsienice są takim utrapieniem dla upraw?
Stale poszukując źródeł pożywienia, wgryzają się w liście, powodując ich uszkodzenia i deformacje. Jeśli odpowiednio szybko nie podejmiemy działań zwalczających intruzów, mogą skutecznie ogołocić nawet najdokładniej wypielęgnowane rośliny, w niedługim czasie niszcząc kilkuletni lub kilkumiesięczny wysiłek. Ich nieograniczony apetyt popycha je do tego, by dostarczać sobie energii do przeobrażania się w kolejną postać. W ten sposób przyczyniają się do powstawania gołożerów oraz szkieletowania liści.
Oprysk na gąsienice - domowy patent
Początkowo zaczyna się od nieestetycznych dziur na liściach roślin, których z czasem zaczyna przybywać coraz więcej. W kolejnym etapie uprawy marnieją, aż wreszcie całkowicie zamierają. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są gąsienice. Można próbować usuwać je mechanicznie, jednak na ogół nie obejdzie się bez zastosowania poważniejszych metod.
Dwa składniki, które najczęściej posiadamy już w domu, pozwolą przygotować preparat skutecznie wypłaszający gąsienice z ogrodu. Co ważne, jego całkowity koszt nie przekroczy nawet złotówki. To budżetowa alternatywa dla drogich i chemicznych środków dostępnych w sklepach. Wystarczy połączyć ze sobą ½ łyżeczki sody oczyszczonej oraz 1 łyżeczkę szarego mydła w płynie. W kolejnym kroku dolewamy do nich 1 litr ciepłej wody, mieszamy i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.
Jak stosować środek zwalczający gąsienice?
Kiedy przygotowany preparat nabierze temperatury pokojowej, przelewamy go do butelki z atomizerem. Następnie przystępujemy do spryskiwania zaatakowanych roślin. Ogrodnicy doradzają, by stosować środek bardzo obficie. Najlepiej używać go w porze wieczornej w odstępie co 3 dni. Oprysk powinien pokryć liście, łodygi oraz kwiaty.
Regularność to klucz do sukcesu w tej metodzie. Jeśli chcemy zauważyć efekty, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Już po tygodniu na liściach będzie pojawiało się mniej dziur, a po kolejnych siedmiu dniach gąsienice całkowicie opuszczą dotychczasowy teren żerowania. Co ważne, osoby zajmujące się ogrodami informują, że często po zastosowaniu oprysku z sody i szarego mydła problem żarłocznych gąsienic już nie powraca.
Sprawdź również: