Wymieszaj z wodą, a nieproszone szkodniki uciekną w popłochu

Niewielka bylina, która wyglądem przypomina skurczony imbir, a skrywa moc składników odżywczych. Ludzkość od stuleci wykorzystuje silne właściwości kurkumy – nie tylko w celach zdrowotnych, ale także do uprawy roślin. Przyprawa w formie sproszkowane doskonale radzi sobie ze szkodnikami, chorobami oraz ogólnym osłabieniem roślinek domowych. Jak wykorzystać ją do przygotowania oprysku? Sprawdź teraz.

Naturalny oprysk z kurkumy rozprawi się ze szkodnikami roślin
Naturalny oprysk z kurkumy rozprawi się ze szkodnikami roślin123RF/PICSEL

Domowy nawóz z kurkumy - zwalczanie szkodników

Mówi się, że siła tkwi w prostocie. Nie inaczej jest w przypadku rozprawiania się z intruzami, którzy zbyt szybko rozgościli się na roślinach domowych. Zamiast wykorzystywać armię złożoną z drogich preparatów, postawmy na szybki oprysk z wody i kurkumy. Łyżeczkę sproszkowanej przyprawy rozpuszczamy w ½ szklanki letniej wody, mieszamy i gotowe.

Przed użyciem warto przecedzić miksturę przez gęste sitko, w ten sposób odfiltrujemy większe kawałki nierozpuszczonego proszku. Własnoręcznie przygotowany preparat przelewamy do spryskiwacza i dokładnie pokrywamy nim zarówno górne, jak i dolne strony liści. Nie pomijajmy nawet najgłębszych zakamarków - bardzo często to właśnie tam ukrywają się nieproszeni goście. Na jakie szkodniki zadziała nawóz z kurkumy? Warto stosować go do zwalczania:

  • ziemiórek
  • wełnowców

Kurkumowy oprysk na choroby grzybowe

Uciążliwe i nawracające choroby grzybowe roślin to prawdziwa zmora zarówno doświadczonych, jak i początkujących amatorów roślin. Dostrzeżenie na wypielęgnowanym okazie rdzy, mącznika prawdziwego czy zarazy ziemniaczanej mrozi krew w żyłach. Jeśli zakup dedykowanych środków w centrum ogrodniczym wiązałby się z nadmiernym nadszarpnięciem budżetu domowego, postawmy na preparat, który zrobimy samodzielnie.

W jaki sposób kurkuma działa na rośliny?
W jaki sposób kurkuma działa na rośliny?123RF/PICSEL
  1. Wystarczy, że do dużej miski wsypiemy ok. 20-25 g sproszkowanej kurkumy, a następnie zalejemy ją 1 litrem ciepłej wody. 
  2. Po dokładnym wymieszaniu przelewamy miksturę do butelki z atomizerem i stosujemy na zaatakowanych roślinach. 

Możemy także wybrać alternatywne rozwiązanie, czyli opylanie roślin. W tym celu łączymy ze sobą jedną część kurkumy w proszku oraz dwie części popiołu drzewnego. Powstały proszek nanosimy na zmienione chorobowo części roślin doniczkowych lub ogrodowych.

Mieszanka wzmacniająca podłoże

Głęboko schowane w podłożu larwy cierpliwie wyczekują czasu, by jako dojrzałe osobniki atakować wypieszczone rośliny domowe. To zagrożenie, którego nie widać na pierwszy rzut oka, aż nagle staje się niemal niemożliwe do zwalczenia. Jeśli zauważyliśmy na uprawianych w domu okazach ślady obecności niechcianych gości, od razu przystąpmy do działania.

Intruzów pozbędziemy się przy użyciu kurkumy, którą wystarczy zmieszać z ziemią w doniczce w proporcji 1 łyżka przyprawy na 3-4 litry gleby. Związki występujące w kurkumie nie tylko przegonią szkodniki, ale dodatkowo wzmocnią naturalną odporność roślin. Na co jeszcze wpływa kurkuma w podłożu? Przyczynia się m.in. do tworzenia silniejszych korzeni.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas