Połóż te produkty na parapecie. Tak pozbędziesz się zaparowanych okien
Problem zaparowanych okien i skraplającej się na ich powierzchni wody szczególnie daje się we znaki w okresie jesienno-zimowym. Skąd w ogóle bierze się to zjawisko i czy istnieje jakiś sposób, by sobie z nim poradzić?
Spis treści:
Zaparowane okna - przyczyny
Mogłoby się wydawać, że zaparowane szyby są wynikiem wadliwej konstrukcji okien lub nieprawidłowego montażu. W skrajnych przypadkach może być to przyczyną takiego stanu rzeczy, ale znacznie częściej za zjawisko parowania szyb w oknach odpowiada zbyt duża wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu. Ta z kolei powstaje na skutek różnic temperatur - tej panującej na zewnątrz, jak i wewnątrz.
Ponadto wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu wzrasta podczas zwykłych, rutynowych, domowych czynności, do których zaliczamy m.in. gotowanie, prasowanie, suszenie prania czy branie kąpieli.
Powstała w ten sposób wilgoć nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz (dzięki szczelnym oknom), dlatego para osadza się na najchłodniejszych powierzchniach w pomieszczeniu, a zatem przede wszystkim na szybach naszych okien.
Jak zapobiegać skraplaniu się pary na oknach?
Przede wszystkim powinniśmy zbadać wilgotność powietrza w mieszkaniu, a ta powinna wynosić 40-50 proc. Drugim krokiem jest dokładne sprawdzenie, czy wentylacja w pomieszczaniu działa poprawnie. Pamiętajmy także o regularnym wietrzeniu mieszkania w okresie jesienno-zimowym. Dzięki takiemu zabiegowi wilgotne powietrze wydostanie się na zewnątrz.
W celu pozbycia się problemu zaparowanych okien i skraplaniu wody na ich powierzchni możemy także umieścić na parapecie pewne produkty, które pochłaniają wilgoć. Ich zaletą jest odpowiednie działanie, dostępność, ale przede wszystkim bardzo niska cena.
Jeśli borykamy się z problemem zaparowanych szyb okiennych, powinniśmy sięgnąć po ryż. Wystarczy wsypać go do niewielkiego naczynia i położyć przy oknie. Ryż bardzo dobrze radzi sobie ze wchłanianiem wilgoci, dzięki czemu zniwelujemy proces skraplania się wody.
Warto wiedzieć: Jak pozbyć się wilgoci i nieprzyjemnego zapachu z lodówki?
Na zaparowane okna - soda
Innym, równie skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie sody oczyszczonej. Umieszczoną w pojemniku sodę należy przykryć kawałkiem gazy i umieścić na parapecie przy oknie. Identyczne działanie, jak w przypadku sody, zapewni nam także zwykła sól kuchenna.
Jeśli posiadamy w domu kota, warto wypróbować "patentu" z kocim żwirkiem. Niewielka ilość żwirku powinna dokładnie pochłonąć wilgoć z pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest także użycie granulatu dodawanego m.in. do pudełka z butami. Producenci obuwia dodają go w celu zapobiegania gromadzeniu się wilgoci.