Reklama

Reklama

Połóż te produkty na parapecie. Tak pozbędziesz się zaparowanych okien

Problem zaparowanych okien i skraplającej się na ich powierzchni wody szczególnie daje się we znaki w okresie jesienno-zimowym. Skąd w ogóle bierze się to zjawisko i czy istnieje jakiś sposób, by sobie z nim poradzić?

Zaparowane okna - przyczyny

Mogłoby się wydawać, że zaparowane szyby są wynikiem wadliwej konstrukcji okien lub nieprawidłowego montażu. W skrajnych przypadkach może być to przyczyną takiego stanu rzeczy, ale znacznie częściej za zjawisko parowania szyb w oknach odpowiada zbyt duża wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu. Ta z kolei powstaje na skutek różnic temperatur - tej panującej na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Ponadto wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu wzrasta podczas zwykłych, rutynowych, domowych czynności, do których zaliczamy m.in. gotowanie, prasowanie, suszenie prania czy branie kąpieli.

Reklama

Powstała w ten sposób wilgoć nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz (dzięki szczelnym oknom), dlatego para osadza się na najchłodniejszych powierzchniach w pomieszczeniu, a zatem przede wszystkim na szybach naszych okien.

Jak zapobiegać skraplaniu się pary na oknach?

Przede wszystkim powinniśmy zbadać wilgotność powietrza w mieszkaniu, a ta powinna wynosić 40-50 proc. Drugim krokiem jest dokładne sprawdzenie, czy wentylacja w pomieszczaniu działa poprawnie. Pamiętajmy także o regularnym wietrzeniu mieszkania w okresie jesienno-zimowym. Dzięki takiemu zabiegowi wilgotne powietrze wydostanie się na zewnątrz.

Czytaj także: Pleśń i grzyb w domu? Działaj szybko, zanim będzie za późno

W celu pozbycia się problemu zaparowanych okien i skraplaniu wody na ich powierzchni możemy także umieścić na parapecie pewne produkty, które pochłaniają wilgoć. Ich zaletą jest odpowiednie działanie, dostępność, ale przede wszystkim bardzo niska cena.

Jeśli borykamy się z problemem zaparowanych szyb okiennych, powinniśmy sięgnąć po ryż. Wystarczy wsypać go do niewielkiego naczynia i położyć przy oknie. Ryż bardzo dobrze radzi sobie ze wchłanianiem wilgoci, dzięki czemu zniwelujemy proces skraplania się wody.

Warto wiedzieć: Jak pozbyć się wilgoci i nieprzyjemnego zapachu z lodówki?

Na zaparowane okna - soda 

Innym, równie skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie sody oczyszczonej. Umieszczoną w pojemniku sodę należy przykryć kawałkiem gazy i umieścić na parapecie przy oknie. Identyczne działanie, jak w przypadku sody, zapewni nam także zwykła sól kuchenna.

Jeśli posiadamy w domu kota, warto wypróbować "patentu" z kocim żwirkiem. Niewielka ilość żwirku powinna dokładnie pochłonąć wilgoć z pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest także użycie granulatu dodawanego m.in. do pudełka z butami. Producenci obuwia dodają go w celu zapobiegania gromadzeniu się wilgoci.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zaparowane okna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy