Pleśń i grzyb w domu? Działaj szybko, nim będzie za późno!

Pleśń i grzyb tworzą się na ścianach oraz sufitach, gdy w pomieszczeniu nie ma dobrej wentylacji i gromadzi się wilgoć. To jeden z najbardziej uciążliwych problemów w mieszkaniach i domach, a do tego - niebezpieczny dla zdrowia mieszkańców. Jak poradzić sobie z grzybem i pleśnią domowymi sposobami?

Sól pomoże pozbyć się pleśni ze ścian
Sól pomoże pozbyć się pleśni ze ścian123RF/PICSEL

Powody występowania pleśni i grzybów na ścianie

Grzyb i pleśń na ścianach oraz sufitach to problem zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie.

Problem najczęściej pojawia się w kuchni i łazience, gdzie para wodna skrapla się i osiada na ścianach i nie dochodzi do wysuszenia powierzchni. Powodem mogą być także nieszczelne okna, czy przeciekający dach. 

Do powstania grzyba i pleśni potrzeba jednak czasu. Najczęściej ściana staje się zagrzybiona za meblami, pod tapetą, czy za listwami, więc ciężko zauważyć pierwsze plamy. 

Grzyb i pleśń w domu, a wpływ na zdrowie człowieka

Jednak z czasem powierzchnia jaką zajmuje grzyb, staje się coraz większa i niestety, nie jest to problem wyłącznie natury estetycznej. Grzyb i pleśń w domu bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka. 

Najbardziej oczywistymi zaburzeniami zdrowia wynikającymi z przebywania w pomieszczeniu, gdzie występuje pleśń i grzyb, są choroby układu oddechowego, astma i alergia. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. 

Mogą wystąpić również zmęczenie, ból żołądka, głowy, katar, zapalenia zatok, drętwienie nóg i rąk, a nawet problemy z utrzymywaniem równowagi. Długofalowe powikłania to niewydolność nerek czy nawet niepłodność.

Dlatego nie można absolutnie lekceważyć pojawienia się czarnych, szarych, żółtych lub zielonych plam na ścianach mieszkania. 

Wilgoć w pomieszczeniu sprzyja rozwijaniu się pleśni, grzybów i roztoczy
Wilgoć w pomieszczeniu sprzyja rozwijaniu się pleśni, grzybów i roztoczy123RF/PICSEL

Jak pozbyć się pleśni i grzyba ze ścian i sufitów?

Niestety, walka z pleśnią i grzybem w domowym zaciszu nie należy do najłatwiejszej i najszybszej. Powinna składać się ona z kilku kroków. Pierwszym z nich jest znalezienie źródła problemu. Jeżeli powodem są nieszczelne okna, czy przeciekający dach, a może niedziałająca wentylacja, to w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się tym problemem. 

Następnie należy odsuszyć miejsce wilgoci. Do tego przydadzą się pochłaniacze wilgoci dostępne w sklepach budowlanych. Dopiero po wykonaniu powyższych kroków można przejść do usunięcia grzybni i pleśni. 

Aby sprawdzić, jak głęboko znajduje się pleśń i grzyb w ścianie, należy opukać ją młotkiem Gdy przy tej czynności słychać głuchy odgłos, może to oznaczać, że tynk oddzielił się od podłoża. Jest to równoznaczne z koniecznością skucia starej warstwy tynku i nałożenia nowej.

Jak pozbyć się grzyba na ścianie?
Jak pozbyć się grzyba na ścianie?123RF/PICSEL

Zobacz również: Jak usunąć pleśń?

Jedno jest pewne - całość grzybni należy usunąć z powierzchni ściany. Tutaj sprawdzi się nałożenie specjalnego preparatu do walki z pleśnią i grzybem, lub roztworu wody z octem spirytusowym w stosunku 4:1. Środki grzybobójcze i pleśniobójcze są powszechnie dostępne. Możesz je stosować na różne sposoby - powierzchniowo lub metodą wgłębną.

Domowym sposobem jest także zastosowanie sody oczyszczonej. Przed użyciem sodę należy wymieszać z niewielką ilością wody, aby powstała gęsta papka, którą nakładamy na ścianę. 

W podobny sposób możemy zastosować sól kuchenną. Ma ona także zastosowanie profilaktyczne - rozsypana do kilku pojemników i ustawiona w zawilgoconym pomieszczeniu będzie działać jak naturalny pochłaniacz wilgoci. 

Rolę antybakteryjną i grzybobójczą pełnią także naturalne olejki, jak chociażby ten z drzewa herbacianego. Kilka kropel olejku mieszamy z wodą i mydlinami, a potem całość przelać do butelki ze spryskiwaczem i nakładamy na zainfekowaną ścianę.

"Na zdrowie": Śliwka węgierka. Źródło cennych przeciwutleniaczyInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas