Pomidory malinowe: Uprawa i pielęgnacja

Pomidory malinowe zajmują zaszczytne miejsce u miłośników tych warzyw. Dlaczego? Soczysty miąższ, słodki smak, to znak rozpoznawczy pomidorów malinowych, które - niestety - nie są zbyt trwałe i nie mogą być bardzo długo przechowywane. Dlatego też najczęściej uprawiane są amatorsko, stąd nierzadko można spotkać je w ogrodach oraz działkach. Aby pomidory malinowe wydały obfite zbiory, trzeb zadbać o kilka kwestii. Jak uprawiać pomidory malinowe? Co zrobić, żeby wydały soczyste plony? Przekonajmy się.

Pomidory malinowe są szeroko cenione przez koneserów warzyw
Pomidory malinowe są szeroko cenione przez koneserów warzyw123RF/PICSEL

Czym są pomidory malinowe?

Pomidory malinowe to tak naprawdę grupa odmian, które są cenione ze względu na swój apetyczny i delikatny smak, ale także są one mniej odporne na przechowywanie, dlatego trudno znaleźć je w sklepach przez cały rok. Asortyment targowisk mieni się różnymi soczystymi warzywami, ale dopiero w sezonie, gdzie trafiają przeważnie prosto z plantacji. Pomidory malinowe najlepiej smakują zjadane na surowo, ale przygotowywane z nich przetwory są również zdrowe (zawierają cenny likopen - jeden z najaktywniejszych przeciwutleniaczy), ale także po prostu smaczne. Pomidory malinowe najlepiej zasadzić w przydomowym ogródku lub na działce, ponieważ ich uprawa raczej nie jest skomplikowana, choć o kilku kwestiach należy pamiętać. Które odmiany pomidorów malinowych są godne uwagi? Najczęściej poleca się:

  • Adonis
  • Bawole serce
  • Faworyt
  • Maliniak
  • Malinowy Kujawski
  • Malinowy Ożarowski
  • Malinowy Olbrzym
  • Malinowy Retro
  • Malinowy Warszawski

Powyższe odmiany mogą różnić się niejako kształtem wytworzonych przez roślinę owoców, ale także wielkość, ponieważ niektóre (np. Bawole serce) mogą przekraczać nawet 600 gramów. Wszystko, co je łączy to fakt, że pomidory malinowe są podatne na pękanie, dlatego często zaleca się ich uprawę w foliowych tunelach albo szklarniach.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Kiedy sadzić pomidory malinowe?

Gotowe sadzonki pomidorów malinowych powinny być umieszczone w gruncie dopiero po ustaniu przymrozków, czyli w drugiej połowie maja. Oczywiście, wcześniej trzeba nasiona umieścić w rozsadniku (na początku marca) i w domowych warunkach stworzyć sadzonki. Jeśli nie udało się nam ich wyhodowanie, to nic nie stoi na przeszkodzie kupić na targowiskach gotowych sadzonek pomidorów.

Przygotuj glebę pod pomidory

Obfite plony pomidorów? Wystarczy przygotować glebę pod uprawę
Obfite plony pomidorów? Wystarczy przygotować glebę pod uprawę123RF/PICSEL

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym wzrostem pomidorów malinowych, a także obfitymi zbiorami, glebę pod uprawę należy odpowiednio wcześniej przygotować. W jaki sposób? Rośliny te preferują żyzne, próchnicze i luźne podłoże, dlatego przed nasadzeniami warto ją dokładnie spulchnić lub wymieszać wierzchnią warstwą podłoża z torfem i piaskiem. Warto również wcześniej zaplanować odpowiednie wzbogacenie gleby pod uprawę pomidorów malinowych. Już jesienią można glebę wzbogacić albo obornikiem, albo solidną dawką kompostu.

Jak sadzić pomidory malinowe?

Samo sadzenie pomidorów malinowych nie jest skomplikowane, ale warto pamiętać o odpowiedniej rozsadzie. Z racji tego, że rośliny są bardzo bujne, trzeba zapewnić im odpowiednią przestrzeń. Otóż niektóre z odmian wymagają nawet metrowych odstępów. Jednak przeciętnie wymagają nie mniej niż pół metra.

Oczywiście, trzeba mieć również na uwadze fakt, że pomidory malinowe (i nie tylko) mogą być bardzo wysokie, ale mają cienką łodygę, która może uginać się pod ciężarem owoców. Dlatego niezbędne jest palikowanie, które polega na niczym innym, niż ustawieniu w pobliżu sadzonki palu, do którego przywiązana będzie roślina.

Nawozy dla pomidorów

Pomidory malinowe, aby pięknie wzrastały i bujnie owocowały potrzebują solidnej dawki nawozu. Oczywiście, można sięgnąć po specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych, które zawierają niezbędną dawkę azot, potasu i fosfor. Jeśli mamy chęci i możliwości, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po domowe nawozy do pomidorów malinowych. Co warto mieć na uwadze?

  • obornik,
  • gnojówka z pokrzyw,
  • nawóz z drożdży.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas