Pomysły na szybkie, bezpieczne i efektywne sprzątanie

Niewiele jest osób, które uwielbiają sprzątać. Jednak ich wysiłek doceniamy na każdym kroku. Niejedno mieszkanie pedanta przyprawia o zachwyt oraz o wstyd i zazdrość. Co zrobić, jeśli twoje cztery kąty odbiegają od ideału, a na samą myśl o sprzątaniu dostajesz białej gorączki? Nie warto załamywać rąk i poddawać się. Istnieją proste triki, które ułatwią porządkowanie mieszkania. Pomagają też dobra organizacja i zaplanowane działania, dzięki którym nasze lokum będzie lśniło w mig. Jak bezpiecznie i efektywnie sprzątać? Poznaj pomysły, które sprawią, że zrobisz to szybko.

Sprzątanie
Sprzątanie ©123RF/PICSEL

Schowaj niepotrzebne rzeczy

Rozrzucone ubrania
©123RF/PICSEL

Stań w pokoju i rozejrzyj się dookoła. Sprawdź, ile masz zbędnych rzeczy umieszczonych na froncie. Ubrania zawieszone na oparciach krzesła? Brudne naczynia na stole? Porozrzucane zabawki dzieci na podłodze? Pozbieraj i uporządkuj wszystko, a następnie odłóż na swoje miejsce. Pamiętaj, aby zawsze przyporządkować rzeczy do swoich stałych lokalizacji. Dzięki temu łatwej sobie wyrobisz nawyk regularnego sprzątania i zaoszczędzisz sobie nerwów. W międzyczasie zastanów się, czy jakieś rzeczy są zbędne. Postaw na minimalizm – im mniej bibelotów, tym przestrzeń wydaje się bardziej uporządkowana.

Rozprawiamy się z kurzem

Sprzątanie musi mieć swoją kolejność. Robiąc to porządnie, nie będziesz musiała wykonywać dwa razy tych samych czynności. Na początek pozbądź się kurzu. Za pomocą ściereczki albo miotełki wykonanej z mikrofibry przetrzyj newralgiczne miejsca. Zacznij od powierzchni znajdujących się najwyżej: szafek, mebli oraz półek, by przejść do tych, umieszczonych najniżej. Nie zapominaj o roślinach doniczkowych, sprzętach RTV oraz książkach. W zakamarkach zgromadził się kurz? Użyj pędzelka do makijażu, który wnika do najmniejszych szczelin. Dobrym sposobem jest przetarcie najbardziej widocznych miejsc środkiem antystatycznym, który zapobiegnie osiadaniu kurzu. Możesz wykonać go również samodzielnie z naturalnych składników. W jaki sposób? Wymieszaj szklankę wody, ćwierć szklanki octu i sok wyciśnięty z jednej cytryny. Całość przelej do pustej butelki ze spryskiwaczem. To szybki sposób na kurz oraz brud, który nie będzie się już tak szybko osadzał.

Łazienka

Armatura
©123RF/PICSEL

Pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu, musi być otoczone należytą opieką. Od czego zacząć? Wlej do muszli klozetowej środek dezynfekujący i pozwól mu działać. W tym czasie zajmij się sprzątaniem pozostałych części. Usuń niepotrzebne przedmioty, które mogą przeszkadzać w czyszczeniu. Zastanów się, czy nie posiadasz za dużo kosmetyków wyeksponowanych na półkach. Jeśli masz możliwość – schowaj je do szafek. Następnie starannie przetrzyj powierzchnie płaskie: lustra, armaturę, brodzik albo wannę. W tym celu możesz posłużyć się ekologicznym środkiem na bazie octu i soku z cytryny wykonanym samodzielnie wcześniej. Jeśli zauważyłaś kamień na armaturze, przygotuj pastę z sody oczyszczonej i odrobiny wody bądź octu. Nanieś na newralgiczne miejsca i poczekaj godzinę. Po tym czasie wypoleruj krany.

Kuchnia

W kuchni od razu swoją uwagę skieruj na brudne naczynia. Jeśli masz zmywarkę, włącz ją. Jeśli nie masz tego wygodnego urządzenia, musisz uporać się z naczyniami ręcznie. Dwukomorowy zlew to dobre rozwiązanie: zatkaj oba odpływy korkami i napełnij komory wodą. Do jednej z nich wlej odrobinę płynu do mycia naczyń. W jednej komorze szoruj talerze, a w drugiej je płucz. Następnie zrób miejsce na blacie i przetrzyj go środkiem odtłuszczającym – w tym celu możesz posłużyć się przygotowaną wcześniej miksturą albo dedykowanymi środkami zakupionymi w sklepie. Na koniec wyczyść dokładnie kuchenkę i piekarnik. Jeśli zalegają na nich przypalone plamy, pozbędziesz się ich, nakładając na nie pastę z sody oczyszczonej i odrobiny octu.

Podłogi

Odkurzanie
©123RF/PICSEL

Jeśli uporałaś się już z całą łazienką i kuchnią, to czas na wyczyszczenie podłóg. Najpierw użyj odkurzacza, którym dokładnie wyczyścisz całą powierzchnię mieszkania. To dobry moment na to, by ostatni raz sprawdzić wszystkie zakamarki w poszukiwaniu brudu. Spójrz również na sufit i ściany, czy nie wiszą na nich zakurzone pajęczyny – szybko wciągnij je odkurzaczem. Mając panele, parkiet albo kafelki, musisz przemyć je na mokro. Wystarczy do wiadra z wodą wlać odrobinę octu, zamoczyć mopa i porządnie go odcisnąć, aby był jedynie delikatnie wilgotny. Przetrzyj nim całą powierzchnię mieszkania.

Zapach

Zapach panujący w mieszkaniu jest ważny. A co jeśli mimo sprzątania nie unosi się w nim przyjemna woń? Przede wszystkim postaraj się przewietrzyć na chwilę pomieszczenie. Następnie zadbaj o nadanie mu charakteru. Mogą to być świece zapachowe, kominki z olejkami eterycznymi albo odświeżacze powietrza. Taki specyfik z łatwością wykonasz samodzielnie: przelej do butelki ze spryskiwaczem pół szklanki wody, dwie łyżeczki wódki oraz 10 kropel ulubionego olejku eterycznego (np. miętowego, lawendowego albo cytrynowego). Rozpylaj w pomieszczeniu, jednak przed użyciem wstrząśnij całością. Dobrym sposobem jest porozstawianie w różnych zakamarkach małych, lnianych torebeczek z suszoną lawendą. Możesz śmiało włożyć je do szafy - zapobiegną brzydkim zapachom oraz uchronią twoje ubrania przed molami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas