Posadź obok cebuli. Szkodniki nawet się nie zbliżą, a zbiory będą obfite
Poprawne sadzenie cebuli w ogrodzie to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego stanowiska i terminu, ale także mądrze dobranego sąsiedztwa. Roślinne towarzystwo może wspomóc wzrost, zdrowie i smak cebuli. Dodatkowo podniesie odporność na szkodniki, a także zwiększy plon innych warzyw i owoców. Zaplanuj dobrze aranżację swojego ogródka warzywnego, a w sezonie będziesz cieszyć się dorodnymi zbiorami.
Spis treści:
Zalety współrzędnej uprawy warzyw
Uprawa współrzędna polega na sadzeniu różnych gatunków roślin na jednej grządce. Wybór konkretnego sąsiedztwa nie powinien być jednak dziełem przypadku czy improwizacji. Pod uwagę należy wziąć między innymi wymagania uprawowe konkretnych okazów, okres ich wegetacji i wzajemne oddziaływanie wskutek właściwości chemicznych roślin, zwane allelopatią.
Poprawne zaaranżowanie przestrzeni w ogrodzie przynosi wiele korzyści. Dobrze dobrane sąsiedztwo roślin może zmniejszyć ryzyko ataków szkodników. Różnorodność na grządce przyczynia się także do utrzymania żyzności gleby. Jeśli dobrze przygotujemy się do wiosennego sadzenia cebuli, w efektywny sposób wykorzystamy przestrzeń, co doceniają zwłaszcza właściciele niewielkich posesji.
Jakie warzywa sadzić obok cebuli?
Nic nie może równać się ze smakiem warzyw z własnej uprawy. Chcesz, by twoje zbiory były nie tylko owocne, ale też różnorodne? Cebula dobrze czuje się w otoczeniu wielu roślin. Zdecydowanie najlepszym sąsiedztwem jest dla niej marchew. Oba gatunki oddziałują na siebie bardzo pozytywnie. Z jednej strony cebula swoim zapachem odstrasza połyśnicę marchwiankę — szkodnika marchwi, który potrafi zrujnować całe uprawy. Z drugiej — marchew odwdzięcza się ochroną cebuli przed śmietką cebulanką.
Korzystny związek tworzy też z pomidorem, którego obecność zabezpiecza grządki przed groźnymi nicieniami oraz chrząszczami. Cebula z kolei odstrasza od pomidorów przędziorki i mszyce. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Gdy mowa o wzajemnej poprawie właściwości zapachowych i smakowych, cebulę warto posadzić obok kopru.
W uprawie współrzędnej poleca się łączyć cebulę z warzywami z rodziny kapustowatych: kapustą, brukselką, jarmużem, brokułem i kalarepą. Mają podobne wymagania, więc sprytnie wykorzystamy teren na grządce, a dodatkowo stymulują swój wzrost. Warto wziąć pod uwagę także zestawienie cebuli z warzywami o krótkim okresie wegetacji, w tym z sałatą oraz burakiem liściowym. Nie są dla siebie konkurencją, a wczesne zbiory nie zaburzą warunków uprawowych cebuli.
Nieoczywista sąsiadka dla cebuli. Nie wszyscy wiedzą, że świetnie się dogadują
Oto połączenie, które w kuchni wydaje się absurdalne, lecz na grządce sprawdza się świetnie. Mowa o sadzeniu cebuli obok truskawek. Nie należy obawiać się tego, że słodkie owoce przejmą cebulowy aromat. Lepiej skorzystać z faktu, że truskawki sprzyjają wzrostowi warzywa. Z kolei cebula chroni swoje sąsiadki przed szarą pleśnią i szkodnikami.
Zioła jako dobre towarzystwo dla cebuli
Łączenie ziół z uprawą warzyw ubarwia ogród, dodając mu uroku. Wrażenia estetyczne nie są tu jednak najważniejsze. Ogrodnicy docenią sąsiedztwo ziół ze względu na właściwości, przez które poprawiają smak dojrzałych warzyw i odstraszają szkodniki. Na cebulę bardzo dobry wpływ mają:
- majeranek,
- cząber,
- rumianek.
Rekomendowane jest wysiewanie ich na skraju grządek z warzywami lub równolegle do nich. Zdarza się bowiem, że zioła mocno się rozrastają, przez co mogłyby odbierać cebuli niezbędną przestrzeń oraz dostęp do słońca.