Zasiej jeszcze w lutym. Latem jej kwiaty zaczarują ogród kolorami

Kwiaty w czerwonym kolorze od razu przyciągają wzrok. Szałwia błyszcząca chociaż pochodzi z Ameryki Południowej, potrafi świetnie aklimatyzować się również w Polsce. Aby zachwycała wyglądem w czerwcu, jej nasiona musimy wysiać już w lutym.

Szałwia błyszcząca to piękna ozdoba ogrodu. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji
Szałwia błyszcząca to piękna ozdoba ogrodu. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji123RF/PICSEL

Szałwia błyszcząca to roślina, która świetnie sprawdzi się w roli ozdoby rabat czy balkonów. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej, gdzie może dorastać nawet do 150 cm wysokości. Roślina zyskała popularność również w innych krajach, w tym w Polsce.

Można ją uprawiać z rozsady, poprzez samodzielne wysianie nasion do pojemników. Można też kupić gotowe sadzonki, które już zazwyczaj wczesną wiosną goszczą w sklepach ogrodniczych.

W ogrodzie od razu przykuwa wzrok

Szałwia błyszcząca ma sztywne, rozgałęzione, grube i mięsiste pędy. Są one pokryte sporych rozmiarów owalnymi lub sercowatymi zielonymi liśćmi. Na przełomie wiosny i lata na ich końcówkach pojawiają się zebrane w kłosy kwiaty wyglądem przypominającym rurki. Zazwyczaj mają kolor czerwony, ale spotykane są również odmiany różowe, łososiowe, fioletowe czy pomarańczowe. Szałwia błyszcząca kwitnie od czerwca do momentu nastania pierwszych przymrozków.

Zasiej już w lutym. W czerwcu zachwyci kwiatami

Kiedy siać nasiona szałwii? Tutaj trzeba działać dość wcześnie. Zwłaszcza, jeśli już późną wiosną chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami. Do skrzynek nasiona należy wysiać już w styczniu lub lutym, ponieważ siewki dość wolno rosną i potrzebują dużo czasu, by dojrzeć.

Pojemniki z nasionami najlepiej postawić w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi od 16 do 20 st. C. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Gdy na siewkach zaczną pojawiać się listki, należy przeprowadzić zabieg pikowania. Dzięki rozdzieleniu zbyt gęsto rosnących siewek, rośliny będą miały szansę na lepszy rozwój. Dobrze jest też obniżyć o kilka stopni temperaturę w pomieszczeniu.

Kiedy sadzić szałwię w ogrodzie? Optymalny termin to taki, gdy ustaną wiosenne przymrozki, np. w drugiej połowie maja. W stałym miejscu szałwię błyszczącą należy sadzić w rozstawach 25 x 25 cm lub 30 x 30 cm.

Szałwia to wymagająca roślina. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będzie zachwycać wyglądem
Szałwia to wymagająca roślina. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będzie zachwycać wyglądem123RF/PICSEL

Wymagająca ogrodowa piękność

Chociaż szałwia błyszcząca długo zachwyca wyglądem, jest dość kapryśna pod względem pielęgnacji. Kluczem do tego, by bujnie kwitła i zdrowo wyglądała jest zapewnienie jej odpowiednich warunków. Roślina preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Do tego wymaga przepuszczalnej, żyznej gleby próchniczej o kwaśnym odczynie pH.

Szałwia nie lubi przesuszenia - w takim przypadku dość szybko zaczyna więdnąć. Dlatego regularne podlewanie powinno wejść w nawyk. Ważne jest również zasilanie jej nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących zawierających potas i fosfor.

Szałwia błyszcząca na rabatach będzie pięknie wyglądać w towarzystwie aksamitek, begonii, petunii, pelargonii rabatowych, cyni wytwornych. Może też uzupełniać rabaty bylinowe i rosnąć w sąsiedztwie niskich liliowców, ozdobnych traw czy rudbekii. Szałwia sprawdzi się też jako roślina wyznaczająca odwód rabaty lub jako szpaler wzdłuż ścieżki w ogrodzie.

Odmiany szałwii błyszczącej

Szałwia błyszcząca niejedno ma imię. Jej odmiany różnią się m.in. wysokością. Jedne z najciekawszych to:

  • szałwia błyszcząca "Sangria" (dwukolorowe kwiaty czerwono-białe, wysokość do ok. 30 cm),
  • szałwia błyszcząca "Luna" )ciemnofioletowe kwiaty, wysokość do ok. 40 cm),
  • szałwia błyszcząca "Czardasz" (czerwone kwiaty, wysokość 20-30 cm),
  • szałwia błyszcząca "Salome" (pomarańczowe kwiaty").
Sąsiedzi będą ci zazdrościć balkonu w kwiatach. Zasadź z nami wiosenną lazanięPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas