Posadź obok hortensji. Ogród będzie wyglądać jak baśniowa kraina
Dobór odpowiedniego sąsiedztwa dla hortensji to klucz do stworzenia pięknego i funkcjonalnego ogrodu. Wybierając rośliny, należy zwrócić uwagę na ich wymagania uprawowe, okres kwitnienia i wzajemne oddziaływanie. Dobrze zaplanowana aranżacja przydomowej przestrzeni nie tylko podkreśli urodę każdej rośliny, ale pozwoli także stworzyć harmonijną i naturalną kompozycję. Podpowiadamy, co posadzić obok hortensji.

Spis treści:
Hortensja króluje w polskich ogrodach
Efektowny wygląd to tylko jeden z jej atutów. Duże, kuliste kwiatostany hortensji w odcieniach różu, fioletu, błękitu czy bieli nadają ogrodowi elegancji i świeżości. W zależności od odmiany hortensje mogą kwitnąć od wczesnego lata aż do jesieni, co pozwala na długotrwałe cieszenie się tym bajecznym widokiem. Hortensje cechuje także duża uniwersalność. Sprawdzają się zarówno w dużych, rozbudowanych ogrodach, jak i na niewielkich przestrzeniach.
Wśród polskich ogrodników największą popularnością cieszy się kilka odmian.
- Hortensja ogrodowa — charakteryzuje się efektownymi kwiatostanami, które zmieniają kolor w zależności od pH gleby. To odmiana szczególnie popularna w ogrodach, gdzie liczy się estetyka i możliwość modyfikacji barwnych kompozycji.
- Hortensja bukietowa — jest krzewem o zwartym pokroju, a kwiatostany przyjmują charakterystyczny, stożkowaty kształt. Wyglądają okazale nawet podczas przekwitania. Jesienią przebarwiają się na odcienie różu i czerwieni.
- Hortensja pnąca — o bardziej rozgałęzionym pokroju, która doskonale nadaje się do formowania żywopłotów i soliterów. Jej kwiatostany są nieco wydłużone, a całość prezentuje się bardzo nowocześnie.
- Hortensja drzewiasta — jest ceniona za dużą odporność i łatwość uprawy. Duże kwiaty przyciągają wzrok, a roślina radzi sobie nawet na cienistych stanowiskach.

Co posadzić obok hortensji? Na to zwróć uwagę
Wybierając towarzystwo dla hortensji, trzeba kierować się kilkoma istotnymi kryteriami. Upewnij się, że wybrane gatunki mają podobne wymagania dotyczące wilgotności i pH gleby. Hortensje preferują lekko kwaśne, ewentualnie obojętne podłoże. Chcesz, by ogród przez cały sezon prezentował się atrakcyjnie? Połącz okazy, które kwitną w różnych okresach. Weź pod uwagę wzajemne oddziaływanie roślin. Mogą chronić się przed wiatrem, ograniczać parowanie wody z gleby czy hamować rozwój chwastów.
Iglaki to idealne tło dla hortensji
Chcesz, by dorodne kwiaty były porządnie wyeksponowane? Hortensje warto posadzić w otoczeniu iglaków o kolorze głębokiej zieleni. Bardzo dobrze sprawdzą się w tym przypadku popularne tuje (żywotniki), świerki i sosny. Dla urozmaicenia krajobrazu warto wybierać też cisy, jałowce i cyprysiki. Upewnij się jedynie, że wysokie i gęsto posadzone iglaki nie będą blokować hortensji dostępu do światła.
Hortensje a byliny cieniolubne
Hortensje bywają rozłożyste, a do tego często są sadzone w miejscach półcienistych. Z tych powodów idealnym uzupełnieniem będą dla nich rośliny, które preferują niezbyt intensywne nasłonecznienie. Wśród nich prym wiodą hosty. Dobrze komponują się z hortensjami, tworząc kontrast między dużymi liśćmi a okazałymi kwiatami. Sprawdzą się również paprocie, które nadają ogrodowi bardziej swobodny, naturalny urok. Ładnie prezentują się także: irysy, piwonie, liliowce, jeżówki, żurawki oraz szałwie.

Jakie krzewy posadzić obok hortensji?
Odrobina finezji wystarczy, by zamienić ogród w kwitnącą krainę. Obok hortensji pięknie prezentują się róże. Można stwierdzić, że obie rośliny dzierżą tytuł królowych ogrodów. Ich kwiaty cieszą oko dumnych ogrodników, a do tego mają podobne wymagania, gdy mowa o podłożu oraz stanowisku.
Równie efektownym zestawieniem jest połączenie hortensji z budleją Dawida. Dzięki takiemu towarzystwu będziemy obserwować nie tylko kolorowe kwiaty, ale też mnóstwo motyli. Inne krzewy, które warto wziąć pod uwagę to:
- azalie,
- różaneczniki,
- trzmieliny,
- berberysy.
Chcesz wprowadzić na swoich rabatach trochę kolorystycznej równowagi? Hortensja bardzo dobrze wygląda na tle bukszpanu, derenia białego i ostrokrzewu.