Czy mogę wyciąć tuje bez zgody urzędników?
Tuje stanowią w Polsce niezwykle popularną roślinę, która wykorzystywana jest m.in. jako naturalne ogrodzenie. Żywotnik bardzo dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych i doskonale prezentuje się w ogrodach. Czy tuję można wyciąć z działki bez narażania się na konsekwencje prawne?

Czy tuje można wyciąć bez zezwolenia?
Tuja to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych roślin sadzonych na działkach i w ogrodach. Jeśli odpowiednio dbamy o taki żywotnik, przez długie lata możemy cieszyć się z jego pięknego wyglądu. Tuje bardzo często sadzone są blisko ogrodzenia, dzięki czemu stanowią naturalną barierę przed wścibskimi podglądaczami z zewnątrz, ale i chronią nasz teren m.in. przed nadmiarem pyłu i kurzu z pobliskiej drogi.
Jeśli z jakichś powodów chcemy się pozbyć tui z działki, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wycięcie rośliny bez uzyskania pozwolenia będzie zgodne z prawem. Usunięcie drzewa lub krzewu z działki bez zgody odpowiednich organów jest możliwe, o ile spełnimy kilka warunków.
Otóż nie potrzebujemy zgody na usunięcie drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego.
W przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego obwód nie może być większy niż 65 cm, natomiast gdy mowa o pozostałych gatunkach drzew, to ich obwód nie może przekraczać 50 cm.
Należy jednak zaznaczyć, że tuje traktowane są jako krzew, zatem co na to przepisy? Bez pozwolenia można usuwać krzew lub krzewy rosnące w skupisku, jeśli zajmują powierzchnię mniejszą niż 25 mkw. Pamiętajmy, że jeśli tuja się rozrośnie i obwód jej pnia osiągnie 50 cm, wówczas konieczna jest zgoda na wycięcie krzewu.
Czytaj także: Źle posadzisz, sprzeczka z sąsiadem murowana. Odległość jest kluczowa dla pielęgnacji i korzeni

Kiedy wymagana jest zgoda na wycinkę drzewa z działki?
Jeśli obwód pnia nie mieści się w wyżej wymienionych limitach, każdorazowo będziemy potrzebować specjalnej zgody na wycinkę, na co wskazuje Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
Wniosek o pozwolenie na wycinkę drzew z własnej działki należy złożyć do urzędu miasta lub gminy. Jeśli nieruchomość, z której chcemy usunąć drzewa, wpisana jest do rejestru zabytków, wówczas wniosek powinien trafić do wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków. Warto nadmienić, że gotowy wzór wniosku na wycięcie drzewa można znaleźć w rządowym serwisie biznes.gov.pl.
We wniosku o wydanie pozwolenia na usunięcie drzew lub krzewów powinny się znaleźć m.in. takie informacje jak dane kontaktowe wnioskodawcy, adres nieruchomości, której dotyczy wycinka, informacje ewidencyjne dotyczące nieruchomości, nazwa gatunku drzewa lub krzewu, który przeznaczony jest do usunięcia.
Do wniosku należy dołączyć m.in. oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością, zgodę właściciela nieruchomości na usunięcie drzewa lub krzewu (jeśli nie jesteśmy właścicielami nieruchomości), rysunek lub mapę określającą usytuowanie drzewa lub krzewu w stosunku do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej nieruchomości.
Pamiętajmy, że drzewo lub krzewy możemy usunąć dopiero po uzyskaniu zezwolenia.
Co grozi za usunięcie drzewa lub krzewu bez zezwolenia?
Jeśli usuniemy drzewo lub krzew bez wymaganego zezwolenia lub bez zgody posiadacza nieruchomości, wówczas grozi nam administracyjna kara pieniężna. Wymierza ją wójt, burmistrz albo prezydent miasta w formie decyzji.Kara za usunięcie drzewa lub krzewu wynosi dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu