Posadź w kwietniu, a twój balkon będzie kipiał od kwiatów

Opracowanie Agnieszka Kasprzyk

Kwiecień potrafi być przewrotny. Z jednej strony mamy już sporo słonecznych i ciepłych dni, z drugiej - wciąż zdarzają się przymrozki. Są jednak rośliny, którym niskie temperatury nie przeszkodzą w kwitnieniu. Podpowiadamy, jakie kwiaty posadzić w kwietniu na balkonie, by przyciągał wzrok kolorami.

Jest wiele kwiatów, które można sadzić w kwietniu na balkonie.
Jest wiele kwiatów, które można sadzić w kwietniu na balkonie. 123RF/Picsel, 123RF/Picsel123RF/PICSEL

Na balkonie można stworzyć sobie mini - ogród. Co więcej, można zacząć już teraz. Ziemia jest tu cieplejsza niż w ogrodzie, a rośliny możemy osłonić od wiatru. Kwiatów, które możesz posadzić w kwietniu na balkonie, jest naprawdę sporo. Różnią się kolorami i pokrojem - jest w czym wybierać.

Jakie kwiaty sadzić w kwietniu na balkonie? Bratki są niezniszczalne

Bratki mają ponad 300 odmian, które różnią się kolorem i kształtem kwiatów. Hodowcy lubią tę odporną roślinę, bo łatwo ją krzyżować. Dodatkowo kwiaty te nie są wymagające i dobrze znoszą trudniejsze warunki pogodowe. Z kombinacji odmian bratków możesz stworzyć kolorowy balkon.

Odmiany bratków, które śmiało możesz posadzić w kwietniu na balkonie to Królowa Niebios (kolor niebieski), Cytrynka (kolor żółty), Śnieżka (kolor biały), viola (kolor fioletowy). Możesz sięgnąć po rośliny o kwiatach dwukolorowych, postrzępionych, mniejszych lub większych. Wybór jest przeogromny.

Intensywne kolory sprawiają, że bratki są tak często wybierane do ogrodów i na balkony
Intensywne kolory sprawiają, że bratki są tak często wybierane do ogrodów i na balkony123RF/PICSEL

Dodatkową zaletą bratków jest to, że są to rośliny długo kwitnące. Panuje powszechne przekonanie, że te wydają kwiaty tylko raz. Widzimy przecież, że na rabatach przydrożnych bratki są szybko zastępowane innymi kwiatami. Dzieje się tak dlatego, że nikt nie obrywa przekwitłych kwiatów w parkach czy w pasach zieleni. Jeśli jednak codziennie będziesz oskubywać swoje bratki ze zwiędłych kwiatów, roślina będzie wypuszczała wciąż kolejne.

Stokrotki - idealne kwiaty balkonowe

Stokrotki kojarzą nam się głównie z łąką, ale balkon też jest dla nich dobrym miejscem. Mają one wiele odmian, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz najbardziej znanych stokrotek pospolitych, które mają żółte środki i delikatne białe lub biało różowe kwiaty, są też odmiany hodowlane.

Tu możemy wybrać spośród kwiatów o różnych kolorach i kształtach. Niektóre z nich wyglądają jak puchate pompony (odmiana Pomponette)w kolorach bordowych, fioletowych lub różowych. Odmiana Weiss Bellis ma drobne, białe kwiatki, a Red White to pełne, białe kwiaty z czerwonymi końcówkami.

Stokrotki możesz posadzić w kwietniu na balkonie.
Stokrotki możesz posadzić w kwietniu na balkonie.123rf.com123RF/PICSEL

Delikatnie wyglądające stokrotki to pancerne rośliny, które dobrze znoszą nawet trudne warunki. W dodatku są towarzyskie - będą się dobrze czuły w sąsiedztwie bratków czy niezapominajek.

Nie zapomnij o niezapominajkach

Drobnolistne niezapominajki dobrze się czują na naszych balkonach. W naturze porastają łąki i lasy Europy Wschodniej, więc kwietniowe przymrozki im niestraszne. Swoim błękitem wypełnią doskonale przestrzenie między innymi kwiatami, stanowiąc dla nich ciekawe tło. Występujące u nas w naturze niezapominajki leśne czy polne mają kolor niebieski. W sprzedaży są też jednak odmiany różowe (Nina Rosea), białe (Snowsylwa) i różowe (Rosylva). Kwiatami niezapominajki możemy się cieszyć od kwietnia do października. Najdłużej będą kwitły nasze rodzime odmiany leśne.

Niezapominajki to kwiaty nadające się na balkon.
Niezapominajki to kwiaty nadające się na balkon. 123rf.com123RF/PICSEL

Begonie i róże na kwietniowym balkonie? O jednym trzeba pamiętać

W kwietniu niektórzy wysadzają też na balkonach begonie, róże czy aksamitki. Jeśli chcesz to zrobić, przemyśl sprawę. Te kwiaty źle znoszą nocne przymrozki. Jeśli więc masz możliwość posadzenia ich w doniczkach, które będziesz wnosić na noc do domu, możesz posadzić je w kwietniu. Jeśli jednak nie masz na to warunków, poczekaj z sadzeniem tych kwiatów do 15 maja, czyli do “Zimnej Zośki".

Źródło: deccoria.pl 

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas