Przechodzisz na emeryturę? Nie rób tego w tych miesiącach

Wysokość świadczenia, które otrzymują polscy emeryci, zależy nie tylko od zwaloryzowanego kapitału początkowego i środków zapisanych na subkoncie, ale także średniego dalszego trwania życia, a nawet terminów waloryzacji składek i emerytur. To wszystko sprawia, że można wstępnie określić, w których miesiącach bardziej opłaca się przejść na emeryturę, a w których jest to mniej opłacalne. Co warto wiedzieć, by otrzymać jak najwyższe świadczenie?

Niektóre miesiące są bardziej korzystne na przejście na emeryturę
Niektóre miesiące są bardziej korzystne na przejście na emeryturę 123RF/PICSEL

ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia. Jak zmienią się emerytury?

Od 1 kwietnia tego roku ZUS korzystać więc będzie z nowej tablicy dalszego trwania życia, czyli narzędzia, które opiera się na danych o śmiertelności w 2023 roku. Z najnowszych danych wynika, że w ubiegłym roku zanotowano 408 tysięcy zgonów, czyli o 39 tys. mniej w stosunku do 2022 roku!

Tablica jest kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Ustalenie wysokości świadczenia opiera się na prostym działaniu matematycznym. Polega na podzieleniu kapitału emerytalnego przez przeciętne dalsze trwanie życia. Im większy licznik i mniejszy mianownik, tym wysokość emerytury będzie wyższa
wyjaśnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Rzecznik ZUS wyjaśnił jednak, że osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem tego roku, a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy GUS, bo ZUS, przyznając emeryturę, zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ta wcześniejsza i decyduje się na korzystniejszą.

Od 1 kwietnia tego roku ZUS korzystać już będzie z nowej tablicy, które spowoduje niestety obniżenie emerytur:

  • emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc. 
  • emerytura osoby w wieku 65 lat będzie niższa o 4,1 proc.

Według wyliczeń ZUS-u, 60-latka z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2649,51 zł -  będzie ona więc mniejsza o około 103 zł.

Dla osób, które planują przejść na emeryturę, istotna jest również roczna waloryzacja z marca oraz czerwca i waloryzacje kwartalne, ale to, czy zostaną uwzględnione, zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o przejście na emeryturę.

Przechodzisz na emeryturę? Lepiej nie rób tego w tych miesiącach

Jak informuje ZUS, najkorzystniejsze miesiące na przejście na emeryturę to luty oraz lipiec. Osoby, które przejdą na emeryturę w lutym, skorzystają z waloryzacji marcowej, a ci, którzy zrobią to w lipcu - z tej czerwcowej. Ponieważ termin lutowy już minął, to obecnie najkorzystniej jest przejść na emeryturę w lipcu. Takie świadczenie będzie wyższe niż te z kwietnia, maja i czerwca.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas