Cały trawnik w krecich kopcach? Posadź jedną roślinę, a szkodnik zniknie

Kret może być postrzegany zarówno jako sprzymierzeniec, jak i wróg ogrodnika. Jego pojawienie się na działce wiąże się ze sporymi problemami. Gdy obecność niewielkiego ssaka jest niepożądana, warto zastosować naturalne metody odstraszania kreta. W tej dziedzinie prym wiedzie sadzenie konkretnych gatunków roślin. Dzięki temu można zachować równowagę w ogrodzie i cieszyć się jego pięknem bez obaw o szkody wyrządzone przez krety.

Kret potrafi skutecznie oszpecić ogródek
Kret potrafi skutecznie oszpecić ogródek123RF/PICSEL

Czy kret jest szkodnikiem? Spójrz na niego łaskawszym okiem

Widok kopców, które psują idealnie wypielęgnowaną murawę, sprawia, że dla wielu osób twierdząca odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Nie należy jednak całkowicie dyskredytować tego zwierzęcia, ponieważ kret w ogrodzie może pełnić pozytywną funkcję. Żywi się owadami i ich larwami, w tym pędrakami oraz drutowcami, które niszczą grządki warzywne i krzewy, powodując duże straty. Krety to naturalni wrogowie ślimaków, będących jednymi z najbardziej uciążliwych stworzeń na działce.

Kret jako nieproszony gość w ogrodzie

Niestety, obecność kreta na naszym terenie ma swoje minusy. Zwierzęta drążą systemy tuneli tuż pod powierzchnią ziemi, co prowadzi do uszkodzenia korzeni roślin. Gdy zostaną naruszone, okazy uprawne i ozdobne marnieją i obumierają. Do tego dochodzą kopce, które niszczą strukturę trawnika oraz rabat kwiatowych.

Z tych powodów wielu ogrodników szuka skutecznych sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu. Trzeba jednocześnie mieć na uwadze, że w Polsce ssak ten jest pod ochroną. Prawo to nie dotyczy co prawda terenów prywatnych, ale ze względu na istotną rolę w ekosystemie, dobrze jest skupić się na humanitarnych metodach zwalczania kretów.

Posadź w ogrodzie aromatyczną roślinę. Kret weźmie nogi za pas

Połącz przyjemne z pożytecznym. Posadź na swoim terenie roślinę, która przyda się w kulinarnych eksperymentach, a jednocześnie wykazuje dużą skuteczność w odstraszaniu kretów. Nie mówimy o egzotycznym i trudno dostępnym okazie. W tym przypadku stawiamy na swojskość.

Zwalczanie kretów czosnkiem przynosi bardzo dobre rezultaty. W ogrodzie posadzić możesz czosnek pospolity, niedźwiedzi albo ozdobny. Ich aromat drażni uciążliwe szkodniki, więc szybko postanowią znaleźć dla siebie inny zakątek z dala od twojego ogrodu. Uprawa nie jest uciążliwa, zatem nie dołożysz sobie zbyt wielu ogrodniczych obowiązków.

Domowy sposób na upartego szkodnika

Zdarza się, że krety są wyjątkowo odporne na zapach posadzonego w ogrodzie czosnku. W takiej sytuacji trzeba zadziałać bardziej bezpośrednio. Kilka rozgniecionych ząbków czosnku wymieszaj z olejem rycynowym i umieść w kopcu. Po tak dobitnej sugestii kret będzie zmuszony do wyprowadzki.

Rośliny odstraszające krety

Nadal masz sporo przestrzeni w przydomowym ogródku? To świetny pretekst, by wypełnić ją roślinami, których zapach odstrasza krety.

  • Mięta: Intensywny aromat drażni nozdrza szkodników. Dobrym pomysłem jest posadzenie mięty wzdłuż granic ogrodu lub wokół roślin, które szczególnie chcemy ochronić.
  • Narcyzy: To typowo wiosenne kwiaty, ale sadzenie należy zaplanować na sierpień lub wrzesień. Warto mieć to w pamięci, ponieważ po zimie krety są szczególnie aktywne. Rośliny zawierają toksyczne dla kretów związki, które działają jak naturalny odstraszacz.
  • Aksamitki: Popularne rośliny słyną z atrakcyjnych kwiatów, które są w stanie utrzymywać się nawet do pierwszych przymrozków. Właściwości aksamitek pomagają w walce z kretami, ale też nicieniami glebowymi.
Aksamitki są łatwe w uprawie i odporne na upał
Aksamitki są łatwe w uprawie i odporne na upał123RF/PICSEL
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas