Posadź w ogrodzie. Naturalna bariera przed ślimakami, komarami i kleszczami

Planując aranżację ogrodu, warto wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne uprawianych okazów. Istnieją rośliny odstraszające szkodniki w naturalny sposób, dzięki czemu znacząco ograniczysz stosowanie chemii zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Co odstrasza komary, a co działa na kleszcze jak naturalna zapora? Prezentujemy najciekawsze i najbardziej praktyczne gatunki roślin do ogrodu.

Pysznogłówka to jedna z roślin o ważnej funkcji w ogrodzie
Pysznogłówka to jedna z roślin o ważnej funkcji w ogrodzie123RF/PICSEL

Lawenda jako królowa roślin odstraszających komary

Lawenda wąskolistna cieszy się reputacją naturalnego repelentu na komary. Zdobi ogród uroczymi, drobnymi kwiatami — najczęściej w odcieniach fioletu. Cechuje się przyjemnym zapachem, który jednak dla wielu insektów jest nie do zniesienia. Lawenda działa odstraszająco na komary, dlatego warto umieszczać ją w okolicach okien i drzwi.

Rozmieszczenie jej w strategicznych miejscach ułatwi fakt, że nadaje się do uprawy w doniczkach. Pojawić się może więc zarówno na parapetach, jak i balkonach czy tarasach. Lawenda w ogrodzie jednocześnie przyciągnie pożyteczne pszczoły i trzmiele. Dostęp do niej pozwoli przygotowywać też domowe preparaty na muszki owocówki, karaluchy oraz meszki.

Lawenda jest piękną ozdobą nie tylko ogrodu, ale i balkonu. Posadzić ją można w gruncie i w doniczce
Lawenda jest piękną ozdobą nie tylko ogrodu, ale i balkonu. Posadzić ją można w gruncie i w doniczce123RF/PICSEL

Pysznogłówka na podziemne szkodniki

Ciekawą rośliną ozdobną, którą warto zaprosić do ogrodu, jest pysznogłówka. Zalicza się do gatunków wieloletnich i odpornych na niskie temperatury. Pięknie rozwija się na słonecznych stanowiskach, kwitnie obficie od czerwca do września. Poza walorami dekoracyjnymi i łatwością w uprawie ma jeszcze jedną ważną zaletę. Częścią składową olejków eterycznych obecnych w okazie jest tymol — substancja, która doskonale sprawdza się w odstraszaniu podziemnych szkodników, w tym pędraków.

Ciekawe rośliny do ogrodu będą nie tylko ozdobą
Ciekawe rośliny do ogrodu będą nie tylko ozdobą123RF/PICSEL

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Postaw na aromatyczne zioła

Potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i zniechęcić niejedną osobę do przebywania na świeżym powietrzu. Nie brakuje ich także w naszych ogrodach, a aktywność kleszczy zaczyna się wcześnie, zaobserwować je można już w lutym.

Warto więc działać na różnych polach, by zmniejszyć ryzyko bliskiego kontaktu z niebezpiecznym dla zdrowia pajęczakiem. Jedną z rzeczy, jakie możemy zrobić, jest posadzenie w ogrodzie zioła kojarzonego z kuchnią śródziemnomorską. Nie tylko zyskamy świeżą przyprawę do popisowych dań. Zapach rozmarynu będzie odstraszać kleszcze, odgrywając istotną rolę w zmniejszeniu ich populacji na terenie ogrodu.

Naturalny sposób na ślimaki

Żarłoczne szkodniki potrafią spędzać sen z powiek ogrodnikom, rozmnażając się i rujnując uprawy w ekspresowym tempie. Zarówno wspomnianą lawendę, jak i rozmaryn uznać można za naturalnych wrogów ślimaków.  Oto ich kolejny atut, jednak palmę pierwszeństwa w zwalczaniu intruzów dzierży inny okaz.

Wśród roślin odstraszających ślimaki prym wiedzie nasturcja. Pięknie rozkwita, wydzielając specyficzny zapach, którego szkodniki nie są w stanie znieść. Co więcej, liście rośliny cechują się charakterystyczną goryczką. Mimo że okazałe, nie są łakomym kąskiem dla tych nieproszonych gości. Warto sadzić ją w pobliżu roślin, które często stają się celem ślimaków. Dobrze poradzi sobie i w słońcu, i w półcieniu.

Wszechstronne zastosowanie wrotyczu pospolitego

W świadomości wielu ogrodników wrotycz funkcjonuje jako chwast. Faktycznie, jego jaskrawożółte kwiaty zobaczyć można na nieużytkach i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto jednak wziąć pod uwagę zaproszenie go do ogrodu — pospolita roślina ułatwi walkę z wieloma szkodnikami.

Wrotycz działa odstraszająco na muchy, mrówki i komary. Dobrym pomysłem jest znalezienie dla niego miejsca na obrzeżach ogrodu albo w pobliżu miejsc, gdzie najbardziej lubisz spędzać czas, np. przy ogrodowych altanach. Jeśli zadbasz o to, by nie rozrastał się bez żadnej kontroli, będzie zdobić przydomową przestrzeń i chronić ją przed wizytami niechcianych owadów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas