Potężna dawka minerałów za grosze. Monstera i zamiokulkas bujnie wystrzelą
Rośliny nie są piękne? Rosną liche, padają ofiarą chorób grzybiczych i szkodników? Sięgnij po płatki owsiane, z których przygotujesz odżywczy nawóz do roślin. Można przygotować go w kilka chwil, a hortensje, paprocie, pomidory i ogórki będą rosły, jak marzenie.

Płatki owsiane: uniwersalny środek do roślin
Wiemy już, że płatki owsiane to doskonałe źródło błonnika, które idealnie nadaje się na pierwszy posiłek w trakcie dnia. Okazuje się, że również dla roślin będzie bardzo pomocny, ale ze względu na obecność nieocenionych pierwiastków: potasu, nawozu i fosforu. Takie trio nie tylko wspiera prawidłowy wzrost roślin, ale także pobudza je do kwitnięcia oraz wzmacnia i chroni przed chorobami.
Jakie rośliny można zasilać nawozem z płatków owsianych? Doskonale nadaje się do tych ustawionych w pomieszczeniach, np. monstery, paproci i zamiokulkasa, ale także dla intensywnie kwitnących okazów na naszychbalkonach, czyli pelargonii. Dobra wiadomość dla działkowiczów. Jeśli chcemy zwiększyć plonowanie pomidorów i ogórków, to nawóz z płatków owsianych nada się do tego doskonale.
Jak zrobić nawóz z płatków owsianych?

Przygotowanie nawozu z płatków owsianych jest bardzo łatwe. Najlepiej zapamiętać na początku proporcje: na każdą szklankę surowca przypadają dwa litry ciepłej, ale nie gorącej wody.
Płatki owsiane należy zalać wodą i poczekać jeden dzień. Później wystarczy odcedzić płyn i nawóz z płatków owsianych jest już gotowy.
Tak przygotowany domowy nawóz z płatków owsianych można stosować raz w tygodniu do wymienionych wyżej roślin. Co najważniejsze, nawóz z płatków owsianych nie potrzebuje rozcieńczania.
Do czego wykorzystać płatki owsiane w ogrodzie?

Płatki owsiane mogą być wykorzystywane również jako nawóz długoterminowy. Wystarczy rozsypać w ogrodzie i przekopać wraz z ziemią. Nie dość, że wtedy będą stopniowo uwalniać cenne wartości odżywcze dla roślin, to wtedy nieco poprawi się struktura gleby i niektóre z naszych okazów mogą rosnąć lepiej.
Oczywiście, taki zabieg można również zastosować w trakcie przesadzania naszych domowych okazów. Wystarczy je wymieszać z glebą w stosunku 1:3, a następnie umieścić w doniczce.