Poznaj właściwości nawłoci pospolitej. Złagodzi ataki astmy i upora się z zapaleniem skóry
Nawłoć pospolita to roślina, która jest popularna w medycynie naturalnej. Pomaga na problemy skórne, łagodzi jej podrażnienia czy obrzęk. Wiele osób stosuje inhalacje z nawłoci pospolitej, gdyż niweluje problemy związane z układem oddechowym. Napar zmniejsza katar, bóle zatok czy ataki kaszlu. Jakie właściwości mają wspomniane zioła? Jak przygotować napar z nawłoci pospolitej? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Co to jest nawłoć pospolita?
Nawłoć pospolita to roślina lecznicza, która potocznie nazywana jest złotnikiem czy polską mimozą. Należy do rodziny astrowatych i osiąga wysokość około metra. Cechą rozpoznawczą nawłoci są żółte kwiaty i podłużne liście, pokrywające całą łodygę. Okaz ma wiele zastosowań w medycynie naturalnej. Ceniony jest ze względu na swoje właściwości lecznicze. W tym celu zbiera się nadziemne części kwitnącej nawłoci pospolitej. Czynność wykonuje się w czasie słonecznej pogody, kiedy roślina jest w pełni kwitnienia. Ma gorzki i dość cierpki smak, jeśli wykorzystuje się gatunek jako napar.
Jakie właściwości ma nawłoć pospolita?
W zależności od zastosowania, zalety złotnika różnią się od siebie. Zioło można spożywać w postaci naparu. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie nawłoci pospolitej w postaci maści. Można ją kupić w aptece lub niektórych drogeriach. Do jakich celów więc najlepiej zastosować specyfik?
Choroby skórne: maść z nawłoci pospolitej pozwoli zmniejszyć dokuczliwe objawy łuszczycy, egzemy czy trądziku. To dzięki działaniu głęboko oczyszczającemu i łagodzącemu stany zapalne skóry. Maść ze złotnika sprawdzi się też w przypadku grzybicy stóp oraz paznokci.
Schorzenia dróg oddechowych: poradzi sobie z kaszlem, katarem, pomoże w zmniejszeniu dolegliwości związanych z astmą czy nieżytem oskrzeli.
Zapalenie stawów: kolejną zaletą nawłoci pospolitej jest pomoc przy bólach reumatycznych. Maść ze złotnika ma działanie przeciwzapalne i zwiększy komfort poruszania się.
Infekcje dróg moczowych: nawłoć ma działanie antybakteryjne, oczyszczające i poprawiające pracę nerek. Dzięki właściwościom moczopędnym pozwoli na wydalenie z organizmu toksycznych substancji.
Problemy trawienne: napar z nawłoci pospolitej pomoże w zmniejszeniu biegunki, wzdęć czy bóli spowodowanych wrzodami żołądka. Dodatkowo specyfik wspomaga trawienie i łagodzi skurcze jelit.
Jak przygotować napar z nawłoci pospolitej?
By przygotować napar z nawłoci pospolitej, postępuj krok po kroku:
- Do szklanki wrzuć dwie łyżki ziela nawłoci pospolitej i zalej je wrzątkiem.
- Odczekaj kilka minut, aż napar się zaparzy i przecedź go.
- Przelej go do szklanki i poczekaj, aż ostygnie.
Specyfik pij przynajmniej raz dziennie, by zauważyć pożądane efekty. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi specjalistycznego leczenia. Napar z nawłoci pospolitej może jedynie pomóc w zredukowaniu dokuczliwych objawów chorobowych.
Polecamy: