Reklama

Reklama

Praca w niepełnym wymiarze i urlop

Byłam zatrudniona na cały etat, ale szef przedstawił mi nową umowę i ofertę zatrudnienia jedynie na 1/2 etatu. Jak będzie teraz z moim urlopem wypoczynkowym i czy stary, niewykorzystany do tej pory, całkiem mi przepadnie? Mirosława z Chełmży

Urlop nie przepadnie. Nie ma takiej możliwości. Jeśli pani przyjmie nowe warunki pracy, pracodawca będzie miał obowiązek udzielić pani zaległego urlopu w terminie późniejszym, na starych zasadach. Czyli: będzie pani mogła wykorzystać ten zaległy.

Powinna pani pamiętać, że od momentu zmiany warunków pracy, ma pani prawo do urlopu odpowiednio mniejszego. W przypadku zatrudnienia na 1/2 etatu urlop przysługuje w tzw. wymiarze godzinowym.

Jeśli wcześniej należało się pani 20 dni wolnych, to teraz będzie ich o połowę mniej – 10 dni, czyli 80 godzin, a jeżeli miała pani 26 dni urlopu – 13 dni, tj. 104 godziny.

Reklama

Przy wyliczaniu tego urlopu ma jednak znaczenie, ile razy w tygodniu i na jak długo będzie pani przychodziła do pracy. Gdy zdecyduje się pani chodzić codziennie, na 4 godziny, nadal należy się pani 20 dni wolnych (ponieważ 80 godzin przysługującego urlopu dzieli się przez 4, tyle ile ich spędza pani w pracy) lub 26 (104 podzielone przez 4).

Gdy pracuje pani przez 6 godzin dziennie, dostanie już pani tylko 13 dni urlopu (tyle daje 80 podzielone przez 6; ułamki zaokrąglamy) lub 18 dni (104 podzielone przez 6).

Podstawa prawna: art. 154 kodeksu pracy

Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: urlop | praca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy