Prace ogrodowe w maju: Jakie należy wykonać?

Maj jest wyjątkowym miesiącem, w którym kwitną kolorowe krzewy i rośliny ozdobne. To czas na rozpoczęcie prac ogrodowych, takich jak pielęgnacja trawnika czy odchwaszczanie grządek. W połowie maja ustępują również przymrozki, więc z powodzeniem można wsadzić rośliny do gruntu. Miesiąc ten jest też idealną porą na zadbanie o oczko wodne i przygotowanie go do nadchodzącego sezonu. Co trzeba zrobić w ogrodzie w maju? Poniżej wyjaśniamy.

W maju jest czas na porządki oraz przygotowanie ogrodu do nadchodzącego sezonu
W maju jest czas na porządki oraz przygotowanie ogrodu do nadchodzącego sezonu123RF/PICSEL

Pielęgnacja trawnika

Pierwsze koszenie trawy wykonaj, kiedy osiągnie ona wysokość około sześciu-siedmiu centymetrów. Pamiętaj o tym, że zbyt krótko przystrzyżona murawa szybciej wysycha. Zadbaj o to, aby nie była krótsza niż trzy centymetry. Po pierwszym koszeniu warto przeprowadzić też zabieg wertykulacji trawnika. Cel zabiegu to pobudzenie murawy do intensywniejszego wzrostu. Ważne jest, aby wykonać go, kiedy trawnik ma co najmniej dwa sezony, ponieważ staje się wówczas mocniejszy.

Kolejną kwestią jest regularne nawadnianie trawy, szczególnie podczas gorących dni. Brak opadów deszczu sprawia, że ziemia staje się szczególnie sucha i twarda. Obfite i systematyczne podlewanie ułatwi wodzie przedostanie się w głębsze warstwy ziemi. Nie zapomnij o regularnym nawożeniu trawnika specjalnymi preparatami, zgodnie z zaleceniami producenta.

Sadzenie roślin ozdobnych i krzewów

W maju możesz posadzić wiele rodzajów krzewów oraz roślin
W maju możesz posadzić wiele rodzajów krzewów oraz roślin123RF/PICSEL

Połowa maja to idealny czas na sadzenie wielu gatunków krzewów i roślin ozdobnych. Kiedy przymrozki już na dobre odpuściły, możesz posadzić między innymi begonie, aksamitki, nasturcje czy astry chińskie. Rośliny dobieraj odpowiednio pod względem gleby i stanowiska. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi. W ten sposób będą się lepiej rozwijać i prawidłowo pobierać wodę.

Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie krzewy, to jest dobry czas na sadzenie tych sprzedawanych w pojemnikach lub z bryłą ziemi. W maju można sadzić między innymi azalie, iglaki czy różaneczniki. Rośliny przed posadzeniem trzeba dokładnie podlać, co uchroni bryłę korzeniową przed uszkodzeniem. Najlepiej czynność tę wykonywać w dni pochmurne. Na końcu przysyp posadzone krzewy ziemią i podlej obfcie wodą.

Przycinanie żywopłotów

Wraz z nastaniem maja warto rozpocząć prace związane z przycinaniem żywopłotów. Dzięki temu zagęszczą się one i będą rosły bujniej. Sekatory powinny być odpowiednio naostrzone oraz czyste. Właściwie pielęgnowany żywopłot jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również stanowi ochronę dla roślin znajdujących się w jego sąsiedztwie.

Usuwanie przekwitłych kwiatów

W maju należy przyciąć krzewy wcześnie kwitnące
W maju należy przyciąć krzewy wcześnie kwitnące123RF/PICSEL

To również pora na usunięcie przekwitłych kwiatów roślin cebulowych: narcyzów, tulipanów czy hiacyntów. Celem jest niedopuszczenie do wydania nasion, które znacznie mogą osłabić kondycję rośliny. Zwróć także uwagę na wcześnie kwitnące krzewy, np. tawuły czy forsycje. Po kwitnieniu przytnij ich pędy, aby bujnie rosły i zagęściły się. Zadbaj też o odpowiednie nawożenie i opryski roślin. Dzięki temu będą zabezpieczone przed atakiem szkodników i chorób grzybowych.

Pielenie grządek

Usuwanie chwastów w maju jest zabiegiem bardzo ważnym. Można odnieść wrażenie, że rosną one szybko. Młode rośliny są prostsze do usunięcia, gdyż są niewielkich rozmiarów. Jeśli zaniedbasz tę kwestię, chwasty zaczną podbierać roślinom ozdobnym wodę i światło, a to w konsekwencji doprowadzi do ich obumarcia.

Ściółkowanie gleby

Nie zapomnij również o zabiegu ściółkowania, który uchroni glebę przed szkodnikami i chorobami grzybowymi
Nie zapomnij również o zabiegu ściółkowania, który uchroni glebę przed szkodnikami i chorobami grzybowymi123RF/PICSEL

W maju możesz zająć się także ściółkowaniem gleby. To bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu roślin. Ponadto zabieg ten przyczynia się do ochrony roślin ozdobnych przed chwastami i poprawia jakość gleby. Do ściółkowania możesz użyć kory drzewnej czy słomy. Na rynku jest wiele dostępnych wariantów ściółek.

Przygotowanie oczka wodnego

Do maja oczko wodne powinno być już dokładnie wyczyszczone z glonów i zgniłych części roślin. Teraz jest czas na dosadzanie roślin, które powinny być przytwierdzone do dna. Dzięki nim środowisko wodne będzie odpowiednim miejscem do życia dla ryb. Ważne, aby rośliny zajmowały przynajmniej połowę miejsca w zbiorniku.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas